Конституційний суд України визнав неконституційним законопроект про закріплення в Основному Законі права Президента України призначати директорів Державного бюро розслідувань і Національного антикорупційного бюро. Текст рішення суду буде оприлюднений 17 грудня 2019 року.
Про це РБК-Україна розповіло джерело в суді. Джерела Резонансу у КСУ також підтвердили цю інформацію.
Відповідно до висновку, законопроект про призначення Президентом України керівників ДБР і НАБУ не відповідає ст. 157 і 158 Конституції.
Нагадаємо, у вересні цього року до КСУ надійшло звернення Верховної Ради про надання висновку щодо семи законопроектів, які передбачають внесення змін до Конституції України. Зокрема, щодо відповідності законопроекту №1014 про внесення змін до статті 106 Конституції України (щодо закріплення повноважень президента України утворювати незалежні регуляторні органи, Національне антикорупційне бюро України, призначати на посади та звільняти з посад директора Національного антикорупційного бюро України та директора Державного бюро розслідувань) вимогам статей 157 і 158 Конституції України.
Відповідний проект закону глава держави вніс до парламенту 29 серпня.
- Ухвалення таких змін суттєво розширить повноваження Президента України та збільшить його вплив на правоохоронні органи. Відтепер НАБУ та ДБР будуть фактично підконтрольні йому. До того ж і парламент формально буде долучений до процесу утворювання НАБУ, призначення та звільнення його Директора і директора ДБР. Хоча, як рекомендують міжнародні експерти, НАБУ як орган, що покликаний здійснювати розслідування корупційних злочинів високопосадовців, має бути незалежний від всіх гілок влади. Збільшать повноваження президента і надання права утворювати незалежні регуляторі органи. Проте, в яких саме сферах президент може створювати такі органи в нормах законопроекту чомусь не визначено. На практиці, це дозволить Главі держави на свій розсуд, без жодних обмежень, утворювати контролюючі органи, - написав 3 вересня 2019 року у блозі для Резонансу народний депутат України VI-VII скликань, директор Українського центру суспільно-правових досліджень Володимир Пилипенко.
ЗМІНИ ДО КОНСТИТУЦІЇ — НЕОБХІДНІСТЬ ЧИ «КІТ У МІШКУ»
Як інформував Резонанс, 3 грудня Верховна Рада проголосувала у другому читанні за президентський законопроект №2116 "Про внесення змін до Закону України "Про Державне бюро розслідувань" щодо удосконалення діяльності ДБР". Згідно із законом, очільник Бюро самостійно буде здійснювати керівництво органом, не розділяючи повноваження із заступниками, як це визначав закон. Статті про проведення конкурсу на заступників керівника ДБР виключаються, натомість директор ДБР отримує повноваження особисто призначати і звільняти своїх заступників. Також у документі виключається участь прем’єр-міністра у призначенні директора ДБР. Директор ДБР призначається на посаду президентом України за поданням комісії з проведення конкурсу.