20 квітень 2024, Субота, 05:22

Кваліфоцінювання для своїх “горяйнових, василенків та коротких”

26 Січня 2018г.
Карикатура: газета 2000
Карикатура: газета 2000

Надія Печерська, для Резонансу

27 грудня 2017 року відповідно до Указу Президента Порошенко «Про ліквідацію апеляційних адміністративних судів та утворення апеляційних адміністративних судів в апеляційних округах» було ліквідовано Київський апеляційний адміністративний суд та утворено Шостий апеляційний адміністративний суд в апеляційному окрузі, що включає Київську, Черкаську, Чернігівську області та місто Київ, з місцезнаходженням у місті Києві.

Як в подальшому здійснюватиметься переведення суддів КААС до новоствореного шостого апеляційного адміністративного суду - через конкурс й кваліфікаційне оцінювання чи автоматично, та яка доля чекає на суддів цього суду - достеменно невідомо.

Проте більшості з них вже сьогодні є за що буди вдячним Президенту та підконтрольній йому Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, адже багато суддів КААС вже успішно пройшли кваліфікаційне оцінювання та отримують великі заробітні плати.

Так, ВККС не засмутило, що очільник Київського апеляційного адміністративного суду Андрій Горяйнов не задекларував користування будинком загальною площею 427 м.2 у Києві на вулиці Тимірязєвській разом із автомобілями. Звинувативши ВККС, що інформація щодо якої ставляться запитання отримана злочинним шляхом, і пояснювати він нічого не буде, Андрій Горяйнов підтвердив здатність здійснювати правосуддя та успішно пройшов кваліфікаційне оцінювання.

Іншим прикладом лояльного ставлення ВККС до суддів Київського адміністративного апеляційного суду є кваліфікаційне оцінювання судді Василенко Ярослава Миколайовича.

ЗМІ ще у 2016 року повідомляли, що суддя Київського апеляційного адміністративного суду Ярослав Василенко не вніс до своїх декларацій будинок площею більше 700 кв. м., який побудував в охоронній зоні Дніпра.

Будинок судді на березі Дніпра в столиці площею 700 кв. м. має статус садового будинку. В середині будинку є сауна, басейн, опудала тварин на стінах, на подвір’ї – гараж та теплиці. Сусіди часто бачать біля будинку Василенка, який приїжджає контролювати закінчення будівництва.

Помешкання судді починається за 30 метрів від Дніпра, хоча законодавство в такому місці забороняється будівництво ближче 100 метрів до води.

Отримуючи на час проведення згаданого журналістського розслідування  25 тис грн зарплати та пенсії на місяць, суддя Василенко спромігся мати у власності ще і два люксових авто – Хюндай Санта Фе та БМВ Х-1 2013 року випуску. У нього також вражаюча колекція мисливських рушниць, коштовні годинники та 1,5 млн грн заощаджень готівкою.

Офіційно маєток записаний на двоюрідну сестру судді Віру Карпову, а суддя Василенко ним користується за довіреністю.

Тобто суддя мав щонайменше задекларувати право користування цим будинком, чого, як вбачається за результатами аналізу його електронних декларацій за 2015-2016 роки, ним свідомо зроблено не було.

Окрім цього, у ЗМІ зазначається, що Віра Карпова навряд чи змогла би купити землю в Києві і побудувати на ній великий будинок на зарплату працівниці столичного заводу «Арсенал» та на дохід від продажу сільської хати за $30 тис, що також ставить під сумнів факт того, що вона є реальною власницею цього будинку.

Натомість під час проведення кваліфікаційного оцінювання, суддя зазначив, що довіреність від сестри отримав бо він юрист, а будинок недобудований й там нічого немає. Члени ВККС охоче повірили його словам.

І тепер суддя Василенко Ярослав не забуває (на відміну від будинку 700 кв. м.), кожен місяць декларувати суттєві зміни майнового стану, адже його заробітна плата після кваліфікаційного оцінювання складає 85 тисяч гривень на місяць.

Прикметно, що сам порядок кваліфікаційного оцінювання не проходив державну реєстрацію і антикорупційну експертизу як нормативно-правовий акт ВККСУ.

Ще одним суддею КААС, який підтвердив здатність здійснювати правосуддя є суддя Андрій Коротких. Однак під час конкурсу до Верховного Суду він отримав менший за мінімально допустимий бал для анонімного письмового тестування, а саме 58,5 балів та вибув з конкурсу. Але при цьому, незважаючи на вочевидь низький рівень підготовки, вказане не завадило Андрію Коротких в свій час успішно пройти кваліфікаційне оцінювання.

Вочевидь судді Київського апеляційного адміністративного суду вдало проходять кваліфікаційне оцінювання, адже цей суд конче потрібен владі.

Нагадаємо, що згідно статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України саме Київському апеляційному адміністративному суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Центральної виборчої комісії, дій кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб.

А тому, і жодних ілюзій немає стосовно того яким буде результат розгляду скарги Міхаїла Саакашвілі, апеляція якого наразі розглядається цим судом.

ПОЧЕМУ КВАЛИФОЦЕНИВАНИЕ СУДЕЙ ОКАЗАЛОСЬ ПОД УГРОЗОЙ