24 квітень 2024, Середа, 06:17

Луценко та Горбатюк заявили про незаконність підозри Тетяні Чорновол (оновлено)

14 Квітня 2020г.
630 360 1586857282 5771

Загибель співробітника Партії регіонів Віталія Захарова не була умисним убивством. Він задихнувся від диму, коли був у будівлі, не маючи можливості її залишити. Тому, зокрема, умисне вбивство, яке інкримінують Тетяні Чорновол, є надуманим.

Про це в інтерв'ю Цензор.НЕТ розповів колишній керівник Управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, передає Резонанс 14 квітня.

За його словами, те, що відбувається зараз із Чорновол, нагадує незаконне притягнення до відповідальності майданівців у 2013-2014 роках. Він уточнив, що не бачив самого тексту підозри, висунутої їй, але якщо виходити з тих фактів, які зібрало раніше Управління спецрозслідувань ГПУ, то говорити про умисне вбивство або заподіяння тяжких тілесних ушкоджень немає підстав. Як і про те, що людину спеціально утримували в будівлі в момент пожежі.

"На мій погляд, слідчі і прокурори виконують незаконні вказівки керівництва ДБР. Це той випадок, коли є ознаки одного злочину - підпалу - і це, на їхню думку, дозволяє інкримінувати купу інших статей, що абсолютно не відповідає дійсності, не підтверджено матеріалами справи. Фактично такі дії є незаконними. Адже якщо підписується підозра і притягується до відповідальності завідомо невинна особа, то в тих, хто це робить, настає кримінальна відповідальність", - вважає Сергій Горбатюк.

У свою чергу ексгенпрокурор Юрій Луценко у соцмережі акцентував, що "саме наказ на використання озброєних вогнепальною зброєю силовиків за висновком експертизи має причинно-наслідковий звязок із смертями мирних демонстрантів. Проект підозри Януковичу, Захарченку, Якименку і Шуляку підготовлено ще в грудні 2018 року. На жаль, тодішній парламент неодноразово відмовлявся продовжити дію заочного судочинства. Подані в суди клопотання про дачу дозволів на заочне слідство було теж заблоковане групою адвокатів, серед яких був і нинішній заст ДБР Бабіков".

- Справа Т. Чорновол передана з центр апарату в київське управління ДБР. Відтак, пан Бабіков має можливість напряму впливати на слідчих, яких залякують виведенням за штат для зміни структури. Саме так в свій час отримали підпис прокурора під підозрами у справі Шеремета. За сукупністю матеріалів справи підозра Т. Чорновол про умисне убивство - відверто незаконна. Про це говорять і прокурори, і слідчі і незалежні юристи. Тому єдина мета цього політичного дійства ДБР на замовлення Кремля - це спроба десакралізації Майдану, як джерела незалежності та європейського вибору України, - вважає Луценко.

Тим часом у ДБР заявили, що відповідно до матеріалів кримінальних проваджень та встановленої хронології подій, розстріли на Майдані та прилеглих вулицях у м. Києві 18.02.2014 розпочалися після підпалу офісу «Партії регіонів».

Досудове розслідування у справі за фактом вбивства Захарова Володимира Костянтиновича, 1948 р.н., з 18.02.2014 по 15.11.2017 проводилося слідчими МВС, які сформували основну доказову базу, - йдеться у заяві ДБР від 14 квітня.

У відомстві зазначили: "Після прийняття Генеральним прокурором Луценком Ю. рішення про зміну підслідності у зазначеному провадженні та передачу його до Департаменту спецрозслідування під керівництвом Горбатюка С. слідчі дії у провадженні не проводилися.

Повідомлення Луценка Ю. про його особисту присутність під час подій, пов’язаних з підпалом офісу «Партії регіонів» вказує на незаконність прийняття ним процесуальних рішень у цьому провадженні де він є свідком та може свідчити про конфлікт інтересів при прийняття рішення про зміну підслідності у кримінальному провадженні.

Рішення про виділення кримінального провадження щодо Чорновол Т. та визначення підслідності у ньому за ТУ ДБР, розташованому у м. Києві, прийнято 25.03.2020 прокурором Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв’язку із масовими протестами у 2013-2014 роках. На дату ухвалення рішення вказаний Департамент перебував у підпорядкуванні заступника Генерального прокурора Трепака".

Також у Держбюро наголосоили, що перший заступник директора ДБР Бабіков О. відповідно до ст. 3 Кримінального процесуального Кодексу України не є керівником органу досудового розслідування, не може приймати процесуальні рішення та впливати на хід розслідування кримінального провадження щодо Чорновол Т.

З моменту створення Управління з розслідування «справ Майдану» у Державному бюро розслідувань, воно підпорядковується в.о. Директору ДБР Соколову О.

- Висловлювання Луценка Ю. що Януковичу, Захарченку, Якименку і Шуляку повідомлено про підозру у грудні 2018 року, а подані клопотання щодо них про дозвіл на заочне засудження блокувалися адвокатами серед яких був Бабіков О. є недостовірними. Відповідно до матеріалів кримінальних проваджень, повідомлення про підозру щодо вищезазначених осіб слідчими та прокурорами Генеральної прокуратури підготовлено ще 2017 року. Протягом грудня 2017 – квітня 2018 років розглянуто клопотання про дозвіл на спецрозслідування і Печерським районним судом міста Києва щодо Януковича В., Якименка О., Тоцького В., Захарченка В., Ратушняка В. та Федчука П. ухвалено рішення, якими надано дозвіл на застосування процедури спеціального досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні. З квітня 2018 року (одержання останніх ухвал щодо спецрозслідування) у прокуратури не було жодних підстав, що перешкоджали направленню обвинувальних актів до суду щодо Януковича В., Якименка О., Тоцького В., Захарченка В., Ратушняка В. та Федчука П. з обвинуваченням у подіях, що мали місце 18-20 лютого 2014 року, - твердять у ДБР. - Проте, протягом більш ніж півроку, до 27.11.2018, коли через зміни у КПК таку можливість було втрачено, обвинувальні акти до суду не скеровано.

Крім цього у Бюро відмітили, що тримання під вартою є найбільш суворим запобіжним заходом. На відміну від Кримінально-процесуального кодексу 1961 року, у КПК 2012 року запроваджено вимоги, відповідно до яких сама тяжкість вчиненого злочину не є безумовною підставою для застосування до особи тримання під вартою. На сторону обвинувачення покладається обов’язок не лише довести обставини вчинення кримінального правопорушення, його тяжкість, а й довести слідчому судді, що інші, більш м’які запобіжні заходи не забезпечать належної поведінки особи. За таких обставин, висунення підозри у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину, без встановлення об’єктивних даних про намір особи ухилитися від слідства та суду, не є підставою для обрання такого запобіжного заходу. Під час прийняття рішення щодо застосування та обрання міри запобіжного заходу враховується особа, наявність у неї сталих зав’язків, утриманців, процесуальна поведінка, тощо. Саме з урахуванням зазначених вимог КПК України приймається рішення щодо обрання запобіжного заходу.

14 квітня 2020 року в теруправлінні Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, відбувся допит Чорновол Т., підозрюваної в умисному протиправному заподіянні смерті іншій людині, вчиненого за попередньою змовою групою осіб способом, небезпечним для життя багатьох осіб (п.п. 5, 12, ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України). У ході допиту підозрювана відмовилася від надання будь-яких показів, посилаючись на ст. 63 Конституції України, - також повідомили у ДБР.

Підтримати Чорновіл до Печерського суду Києва прибули колишній президент України Петро Порошенко, екс-секретар РНБО Олександр Турчинов і колишній прем'єр-міністр країни Арсеній Яценюк.

У свою чергу у відеозверненні в.о. директор ДБР Соколова щодо «справи Чорновол» він звернути увагу на те, що "кримінальне провадження за фактом вбивства громадянина Захарова під час масових протестів, розслідувалось з 2014 по 2017 роки слідчими Нацполіції".

- Саме завдяки нашим колегам з Нацполіції було зібрано основні докази по справі, проведено ряд важливих експертиз, допитано свідків та встановлено осіб, причетних до вчинення особливо тяжкого злочину, - наголосив Соколов. - В подальшому, за рішенням колишнього Генерального прокурора вказане кримінальне провадження передано для здійснення досудового розслідування до Управління спеціальних розслідувань ГПУ, співробітниками якого з 2017 року до передачі провадження в ДБР не проводилось жодної слідчої дії.

25 березня 2020 року прокурором Департаменту процесуального керівництва у справах Майдану епізод за фактом загибелі Захарова передано для подальшого розслідування до територіального управління ДБР, розташованого у місті Києві.

За словами Соколова, "задля забезпечення конституційних прав та свобод, враховуючи те, що Тетяна Чорновол є матір’ю неповнолітніх дітей, є учасником АТО, а також приймаючи до уваги ситуацію, яка склалася з поширенням COVID-19, слідчими ДБР запропоновано суду на період подальшого слідства обрати запобіжній захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Після закінчення розслідування даного кримінального провадження та скерування його для розгляду по суті, лише судом буде встановлено вину Чорновол у вчинені вказаного злочину та обрано вид покарання".

ОАСК ВІДКРИВ ПРОВАДЖЕННЯ ЩОДО ЗАБОРОНИ СОКОЛОВУ ВИКОНУВАТИ ОБОВ’ЯЗКИ ДИРЕКТОРА ДБР

Як нагадує Резонанс, міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков раніше назвав обшуки у Чорновол та вручення їй підозри у вбивстві, "жагою помсти".

"Непідсудних в країні немає - і бути не має. Усі і герої, і прокурори повинні відповідати на пред'явлені звинувачення. Але те, що відбувається в відношенні Тані - неадекватно і ганебно", - зазначив Аваков і запросив ДБР "прийти і до нього, так як в лютому 2014 року теж був на Майдані".

ЧОРТ НА ПРІЗВИЩЕ БАБІКОВ