Міністерство юстиції України продовжує реалізацію системного підходу до збору інформації про дітей, котрі були незаконно вивезені до росії. Про це повідомили 1 травня, підкресливши важливість створення Реєстру відомостей про депортованих або примусово переміщених дітей.
Про це розповідає Резонанс
«Одним із ключових інструментів у цьому процесі стало створення та впровадження Реєстру відомостей щодо депортованих або примусово переміщених дітей», – йдеться в заяві.
Заступниця міністра юстиції Людмила Сугак повідомила про ініціативу на засіданні Робочої групи української «формули миру» у Житомирі, де зібралися представники іноземних держав, міжнародних організацій та українських інституцій.
Сугак зазначила, що Реєстр є важливим інструментом для покращення міжвідомчої координації. Головною метою є встановлення особи кожної депортованої дитини, що є критично важливим у контексті повернення дітей додому.
«Реєстр – це частина нашої системної відповіді на спробу позбавити Україну її майбутнього. Ми формуємо верифіковану базу даних, яка дозволяє працювати з кожним випадком і наближати момент повернення дітей додому», – заявила вона.
Міністерство юстиції пояснює, що Реєстр дозволить збирати структуровану інформацію про депортованих дітей, а також формувати особові справи, використовуючи дані від державних органів, місцевої влади та міжнародних організацій. Технічне створення реєстру вже завершено, триває формування перших особових справ, які найближчим часом розглядатиме спеціальна міжвідомча комісія.
Людмила Сугак закликала міжнародну спільноту активізувати зусилля щодо повернення дітей та фіксації фактів їхньої примусової депортації. Вона закликала надавати інформацію про депортованих або усиновлених дітей за кордоном, вимагати від росії прозорості щодо місць їхнього перебування та підтримувати правові механізми повернення дітей.
У грудні 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав закон про «облік осіб, життю та здоров’ю яких завдано шкоди внаслідок збройної агресії російської федерації проти України», що дозволяє створення Реєстру відомостей щодо дітей, депортованих росією.
За словами директорки організації Bring Kids Back UA Дарії Зарівної, від початку повномасштабної війни росія заявила про вивезення 744 тисяч українських дітей, проте Україна не може підтвердити цю інформацію через відсутність даних з боку росії.
Офіційні дані свідчать, що понад 20 тисяч українських дітей опинилися на території росії та в окупованих регіонах. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускає, що росія незаконно вивезла близько 150 тисяч дітей, в той час як уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук озвучує цифру 200-300 тисяч.
Станом на 26 лютого, Україні вдалося повернути 1227 дітей з території російської федерації та тимчасово окупованих земель, про що інформувала перша леді Олена Зеленська.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт президента росії Володимира Путіна та дитячого омбудсмена Марії Львової-Бєлової, яких підозрюють у скоєнні воєнних злочинів, включаючи насильницькі депортації дітей з окупованих територій України.