Міністерство закордонних справ України підкреслило, що росія продовжує реалізацію сталінських політик, намагаючись позбавити кримських татар їхньої батьківщини. Ця заява була зроблена в контексті Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
Про це розповідає Резонанс
«81 рік тому сталінський режим примусив кримських татар покинути рідні домівки, силоміць депортувавши їх до Центральної Азії… Російська окупація Криму принесла на півострів неволю й масові порушення прав людини. Ця масштабна хвиля репресій переслідує ту саму геноцидну мету, що й 81 рік тому: витиснути кримських татар з рідної землі», – йдеться в
заяві
, опублікованій 18 травня.
Порушення прав кримських татар
У МЗС звернули увагу на жорстокість російської окупаційної влади, яка заборонила діяльність Меджлісу, а також проводить масові переслідування кримських татар за політичними та релігійними мотивами. Відзначено, що влада проводить обшуки, залякує, а іноді й вбиває представників кримськотатарського народу.
Визнання геноциду
МЗС України висловило подяку всім країнам, які разом з Україною визнали сталінську депортацію геноцидом кримськотатарського народу. «Закликаємо інші країни наслідувати цей приклад. Визнання депортації 1944 року геноцидом відновлює історичну справедливість, вшановує памʼять жертв цього злочину та виявляє солідарність із кримськотатарським народом на сучасному етапі боротьби за свободу та право жити на рідній землі», – наголосили в міністерстві.
Депортація кримських татар у 1944 році була визнана актом геноциду кількома країнами: Україна визнала це у 2015 році, Литва і Латвія – у 2019, Канада – у 2022, а Польща, Естонія та Чехія – у 2024 році. Пам’ятна дата 18 травня відзначає початок примусового вивезення кримськотатарського народу до Центральної Азії, коли протягом трьох днів близько 200 тисяч кримських татар було насильно вивезено з їхньої історичної батьківщини.