28 березень 2024, Четвер, 20:49

Набув чинності закон про відновлення кредитування в Україні (відео)

4 Лютого 2019г.
350754

4 лютого, набув чинності закон № 2478-VIII про відновлення кредитування. Він передбачає зменшення ризиків для кредиторів.

Зокрема, згідно зі законом, кредитор і боржник можуть домовитися про зміну умов кредитування — і поручитель продовжуватиме нести відповідальність за повернення тієї суми, про яку йшлося раніше. Претензії до поручителя можна пред’являти впродовж трьох років, а не шести місяців. Якщо відсоткова ставка змінюється, кредитодавець повідомить про її зміну постфактум. Все це відсьогодні і стосується не тільки нових, а й укладених раніше договорів, повідомляє «112 Україна».

Закон викликав хвилю обурення у соцмережах. Президента закликали ветувати документ, проте петиція не набрала необхідної кількості голосів. Зараз голову держави просять внести до парламенту і позначити як невідкладний проект про скасування дії цього закону.

Головні новації:

Смерть одного з групи боржників не зменшує відповідальності інших

Згідно зі законом, ліквідація солідарного боржника-юрособи чи смерть людини не припиняє обов’язку решти боржників перед кредитором і не змінює обсягу й умов виконання.

Тобто якщо кілька компаній або осіб мають повернути кредитору щось неподільне, якщо одну з компаній ліквідують або хтось із людей помре, всі інші повинні будуть повернути кредитору те саме (а не в меншому обсязі) і за тими самими умовами.

У разі зміни умов кредитування порука не припиняється

Якщо боржник і кредитор домовилися про збільшення зобов’язання, а поручитель на це не погоджувався, порука не припиняється. Натомість поручитель буде нести відповідальність за ту суму, на яку надавав гарантії. Порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов’язання.

Ліквідація боржника — юрособи не припиняє поруку, якщо до дня внесення до Єдиного держреєстру юросіб, ФОПів і громадських формувань запису про припинення боржника — юрособи кредитор звернувся до суду з позовом до поручителя у зв’язку з порушенням таким боржником зобов’язання.

Кредитор може пред’явити вимогу до поручителя впродовж трьох років

Закон ушестеро подовжує термін, коли кредитор зможе пред’явити вимогу до поручителя. Тепер це не шість місяців, а три роки.

Якщо у договорі поруки не встановлений термін основного зобов’язання, або це момент пред’явлення вимоги, порука припиниться, тільки якщо кредитор не пред’явить позову до поручителя впродовж трьох років із дня укладання договору поруки. А якщо зобов’язання виконуються частинами, термін поруки обчислюється окремо за кожною частиною.

Позичальник може погасити заборгованість за 30 днів без підвищення відсоткової ставки

Раніше при кредитному договорі зі змінюваною відсотковою ставкою кредитодавець був зобов’язаний повідомляти позичальнику, поручителю й іншим зобов’язаним щонайменше за 15 днів до дати початку застосування нової відсоткової ставки про її зміну. За новими правилами — впродовж 15 днів з дати початку застосування відсоткової ставки.

Якщо позичальник не згоден із новою відсотковою ставкою, у нього є можливість погасити всю заборгованість за попередніми умовами впродовж 30 днів з дати отримання повідомлення про підвищення відсоткової ставки. Після цього зобов’язання сторін припиняються.

Спадкоємець, який прийняв спадщину зі заставним майном, має її зареєструвати

Закон зобов’язує спадкоємця, який прийняв спадщину з обтяженим майном або майном, яке треба реєструвати, отримати свідоцтво про право на спадщину.

Спадкоємці зобов’язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, або якщо вони спадкують майно, на яке є деякі права в інших.

Кредитору спадкодавця надається рік (а не півроку, як раніше), щоб пред’явити вимоги у разі, якщо він не знав і не міг знати про відкриття спадщини.