15 квітень 2024, Понеділок, 19:44

Незаконна схема сертифікації авто: як заробляють на державі

28 Січня 2020г.
Фото: УСБУ України у Волинській області.

Олександр Маузер, для Резонансу

Бізнес на базі держпідприємства та затяжні кримінальні справи: як в Україні заробляють на сертифікації авто

Якщо ви купили автомобіль за кордоном, для реєстрації такої автівки у Сервісному центрі МВС треба зібрати ряд документів. Один з них – це сертифікат відповідності. Сертифікат призначений для визначення країни-походження автомобіля, зазначення відповідності авто нормам Євро, підтвердження того факту, що ваше авто може безпечно експлуатуватися на дорогах України та внесення іншої супровідної інформації. Перелік органів з сертифікації колісних транспортних засобів визначає Міністерство інфраструктури.

Зрозуміло, що сертифікація – це бізнес, однак деякі органи сертифікації прямо порушують закон, заробляючи на громадянах та державі. Про один з таких органів сертифікації – ТОВ «Рівнестандарт», який працює, незважаючи на кримінальні провадження та навіть вироки щодо його працівників, ми розповімо в цій статті.

Бізнес на базі держпідприємства

Про незаконну схему, за якої ТОВ «Рівнестандарт» вдалося «поставити на потік» та «приватизувати» оформлення сертифікатів, ще в 2015 році писали ЗМІ, зокрема «Наші гроші».

Так, колишній керівник ДП «Рівнестандартметрологія» Віктор Зарудний позбавив держпідприємство доходів від сертифікації дорожніх транспортних засобів (ДТЗ) на користь ТОВ «Рівнестандарт».

Зарудний очолив Державне підприємство «Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» («Рівнестандартметрологія»), у січні 2014 року завдяки тодішньому губернатору від Партії регіонів Василю Берташу. Під час керівництва Зарудного до літа 2015 року, значно зменшилася кількість сертифікатів ДТЗ «Рівнестандартметрології». До його призначення підприємство щорічно сертифікувало більше 40 тисяч транспортних засобів.

Із приходом Зарудного ситуація змінилася: у 2014 році кількість сертифікатів зменшилася до 18 тисяч, що майже у 3 рази менше ніж у 2013. За перше ж півріччя 2015 року було видано всього 26 сертифікатів.

Як з’ясували ЗМІ, під час керівництва Зарудного у «Рівнестандартметрології» було повністю розформовано відділ дорожньо-транспортних засобів, у якому працювало близько 8 людей.

Водночас, якщо за півтора роки керівництва Зарудного на ДП «Рівнестандартметрологія» суттєво зменшилася кількість сертифікованих ДТЗ, то це й же показник різко виріс у іншої фірми – ТОВ «Рівнестандарт». У 2014 році приватна фірма з нуля наростила кількість виданих сертифікатів до майже 12 тис, а за перше півріччя 2015 сертифікувало вже 8,5 тис транспортних засобів. Таким чином, доходи з держпідприємства перетекли в приватні руки.

ТОВ «Рівнестандарт» було створено у вересні 2013 року, тобто за кілька місяців до призначення Зарудного керівником ДП. Власником фірми стала мати Зарудного Ганна. У квітні 2014 засновником та керівником став Захар Вознюк, який раніше працював у відділі ДТЗ «Рівнестандартметрології».

Згідно з декларацією Зарудного за 2014 рік, на рахунках у нього було 354 тис грн., а сума вкладених грошей склала 2,4 млн. Журналісту не вдалося дізнатися, звідки вони взялися у екс-керівника ДП.

Тодішній прокурор міста Рівне Тарас Ільящук у коментарі ЗМІ не виключав, що в цій історії може бути кримінал. В коментарі виданню він повідомив, що необхідно з’ясувати, чи було зловживання або використання службового становища у власних інтересах всупереч інтересам держпідприємства.

Видання також звернуло увагу, що з 2010 до 2014 роки екс-губернатор Берташ постійно опікувався держпідприємством і двічі призначав своїх людей на посаду керівника «Рівнестандартметрології» – Василя Карпенчука та Анатолія Камінського.

Як писав 2011 року на той час журналіст Мустафа Найем з посиланням на дані КРУ, підрядником на виконання випробувань для метрології було ТОВ «Рівне-Автотест» Мирослава Берташа – сина тодішнього голови ОДА.

У доповідній КРУ йшлося, що син Берташа контролював злочинну групу, яка для власного збагачення розробила корупційну схему фальсифікації документів при проведенні лабораторних випробувань по сертифікації автомобілів. До злочинної групи, за даними КРУ, входили керівники ДП «Рівнестандартметрологія»: заступник директора Олег Камінський та вже згаданий вище начальник сертифікаційного центру Віктор Зарудний. Приблизний об’єм доходів «Рівне-Автотест» тоді складав близько 1,2 млн грн. на місяць.

Кримінальні справи

Наразі на розгляді в судах тривають кримінальні провадження стосовно службових осіб ТОВ «Рівнестандарт». Втім, поки вони тривають, керівництво підприємства продовжує заробляти гроші. Так, напередодні завершення пільгового періоду розмитнення «євроблях» у лютому 2019 року, за свідченнями рівнян, на вулиці Князя Володимира, 28 Б перед компанією «Рівнестандарт» утворювалися цілі черги.

Отже, Управлінням з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017200000000074 від 13.02.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 364, ч. 3 ст. 28 ст. 364, ч. 2 ст. 366, ч. 1 ст. 212, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 205, ч. 1 ст. 205, ч. 1 ст. 255 та ч. 3 ст. 212 КК України.

Як зазначається у матеріалах розслідування, при проведенні сертифікації транспортних засобів ТОВ "Рівнестандарт" оплата від замовника приймається працівниками товариства готівковими коштами в розмірі 2 500 гривень за один автомобіль, ввезений з країн Європи, в розмірі до 4 000 доларів США за один автомобіль ввезений із США для звичайних громадян та в розмірі від 1 000 доларів США для постійних клієнтів, які завозять оптові партії з США.

При цьому сертифікати видаються на автомобілі, які не відповідають вимогам українського законодавства, зокрема відбувається видача сертифікатів на автомобілі із США без виправлення їх конструктивних особливостей (паски безпеки, світлові прилади та ін.) заборонених на території України. Окремо надається послуга по видачі сертифікатів на автомобілі екологічного стандарту Євро-4 із зазначенням неправдивих відомостей, що вони відповідають стандарту Євро-5. Оскільки ввезення транспортних засобів стандарту нижче Євро-5 на територію України заборонено.

Грошові кошти за послуги з сертифікації вносяться на особисті розрахункові рахунки в банківських установах, відкриті членами злочинної організації, а також їхніми родичами та знайомими.

В подальшому довірена особа з філіалу ТОВ "Рівнестандарт" в кінці кожного робочого дня забирає готівку та везе її до банківської установи, де власноручно заповнює платіжні доручення про внесення готівки на розрахунковий рахунок ТОВ "Рівнестандарт" від імені кожного з клієнтів, який протягом дня проходив сертифікацію. Однак в даних платіжних дорученнях зазначається вартість послуги в розмірі 100-150 гривень за один автомобіль, а різниця між фактично одержаними від замовників коштами та внесеними на розрахунковий рахунок переводиться у готівкову валюту і при накопиченні значної суми кур`єром доставляється в м. Київ, де використовується членами та керівництвом злочинної організації на власний розсуд, в тому числі з метою фінансування злочинної організації.

Тим самим посадові особи ТОВ Рівнестандарт приховують від оподаткування дохід в розмірі від 2 400 до 100 000 гривень за кожний виданий сертифікат. Згідно наявної інформації протягом 2017 року таким чином оформлено близько 60 000 сертифікатів.

«Враховуючи суму доходу приховану від оподаткування є підстави вважати, що службові особи ТОВ Рівнестандарт ухилились від сплати податків на суму близько 100 млн гривень лише протягом 2017 року, при цьому така діяльність товариства продовжується і на даний час», - зазначається в ухвалі суду від липня 2019 року по справі №757/38999/19-к.

Слід зазначити, що в кримінальній справі № 757/11964/19-к 11.03.2019 в межах вказаного кримінального провадження задоволено клопотання прокурора відділу Генеральної прокуратури України та накладено арешт на грошові кошти, які обліковуються в безготівковому вигляді, на відкритих ТОВ "Рівнестандарт".

У грудні 2019 року суд відмовив у задоволенні клопотання адвоката, яка діє в інтересах «Рівнестандарт», про скасування арешту майна, накладеного в межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017200000000074.

Окремо слід відмітити, що працівники «Рівнестандарт» фігурують в інших кримінальних справах, щодо яких вже є вироки. Зокрема, СБУ у Луцьку викрила експерта товариства «Рівнестандарт», який за хабарі видавав «липові» сертифікати безпеки «Євро 5» на автомобілі.

Так, 4 березня 2019 року Луцький міськрайонний суд Волинської області затвердив угоду про визнання винуватості у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018030000000282 про обвинувачення працівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівнестандарт», який мав здійснювати належне та якісне виконання випробувань. За даними рішення суду, за сприяння у видачі сертифікату відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу стандарту Євро-5 на автомобіль марки «Ford Fusion M-1», який підлягає розмитнення по зменшеному акцизу, а саме за підготовку відповідних документів та направлення їх до ТОВ «Рівнестандарт», цей працівник отримав неправомірну вигоду.

Спроба припинити незаконну діяльність не вдалася

Як випливає з інших рішень судів, в 2017 році Міністерство інфраструктури спробувало вжити заходів задля припинення незаконної діяльності ТОВ «Рівнестандарт».

Так, 23.11.2017 наказом Міністерства інфраструктури України №403 «Про анулювання призначення ТОВ "Рівнестандарт" органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання» з урахуванням протоколу №23 засідання Комісії Міністерства інфраструктури з питань забезпечення виконання Угоди про прийняття  єдиних  технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року, було анульовано призначення ТОВ "Рівнестандарт" органом із сертифікації.

Згідно пункту 13 Постанови № 419 Мінінфраструктури приймає рішення про анулювання призначення органу із сертифікації колісних транспортних засобів з таких підстав:

4) виявлення за результатами оцінювання діяльності органу із сертифікації колісних транспортних засобів в порядку, визначеному Мінінфраструктури: фактів недостовірних результатів сертифікації колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання; недостовірних відомостей, які були надані ним у документах, що додавалися до заяви про призначення; невідповідності органу із сертифікації колісних транспортних засобів вимогам.

Як вбачається з протоколу №23 засідання Комісії від 16.11.2017 підставою анулювання призначення ТОВ "Рівнестандарт" органом із сертифікації було якраз порушення цього підпункту 4. Вказане було виявлено Комісією під час опрацювання нею листа прокуратури Волинської області від 09.10.2017 №17-1788 вих-17 з доданою до нього копією постанови про анулювання сертифікатів відповідності №UA.193.0018603-16, №UA.193.0016789-16, №UA.193.0009033-16, №UA.193.0004750-16, №UA.193.0000774-16, №UA.193.0000772-16, №UA.193.0004750-16, №UA.193.0012829-16, №UA.193.0011289-16, №UA.193.0024983-16, №UA.193.0025608-16 на колісні транспортні засоби, видані органом із сертифікації ТОВ "Рівнестандарт", а також лист старшого слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України ОСОБА_6 від 11.10.2017 №30/1-35722-17 із доданими копіями матеріалів досудового розслідування в кримінальному провадженні №42017140410000195, яке перебуває у провадженні військової прокуратури Львівського гарнізону Західного регіону України щодо отримання представниками Львівської філії органу із сертифікації ТОВ "Рівнестандарт" неправомірної вигоди  за сприяння у виготовленні сертифіката відповідності на колісний транспортний засіб, який не відповідає вимогам Євро-5.

Втім, суд прийшов до висновку «про відсутність повноважень у Комісії та Міністерства інфраструктури України на здійснення дій по оцінці дотримання чи порушення ТОВ "Рівнестандарт" правил сертифікації транспортних засобів у державній системі сертифікації».

Відповідне рішення 2017 року ухвалив Рівненський окружний адміністративний суд.

Цей же суд в січні 2020 року знов дуже оперативно задовольнив заяву про забезпечення позову від ТОВ «Рівнестандарт». Дуже оперативно – це буквально день в день.

Так, 21 січня Національне агентство з акредитації (НААУ) скасувало атестати про акредитацію органу сертифікації ТОВ «Рівнестандарт». 22 січня про це було повідомлено підприємство, і вже 23 січня суд зупинив дію рішення НААУ. В якості аргументації суд вказав, що створюються загрози для отримання прибутку підприємством (очевидно, що з таким аргументом можна задовольнити будь-яку заяву).

Цікаво також і те, що суд в своїй ухвалі називає скасування атестатів «неочікуваним» та наводить дані, що ТОВ наразі має 30 заявок на виконання робіт з оцінки відповідності. Чи будуть ці роботи проведені в законний спосіб чи ні, чому НААУ скасувало атестати – очевидно, суд не зацікавило.

Прикметно, що рішення у справі ухвалила суддя Оксана Дудар, яка відома тим, що на підставі позову Рівненського міськвиконкому за підписом мера Рівного Володимира Хомка заборонила мирні зібрання під час Революції Гідності, а саме не дозволила проводити безстрокову акцію протесту біля ОДА та біля облуправління МВС. Під час перевірки матеріалів дисциплінарної справи Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя дійшла висновку, що суддя Рівненського окружного адміністративного суду Дудар О. М. при ухваленні постанови від 24 грудня 2013 року допустила істотні порушення норм процесуального права. Доповідач – Алла Лесько також заявила, що на адресу ВРП надійшло 10 звернень від громадян, які вважали, що призначення Дудар суддею безстроково «продемонструє зневагу до громадянського суспільства та істотно вплине на довіру до суду».

Отже, наразі ТОВ «Рівнестандарт» продовжує заробляти гроші на незаконних схемах, і, як не дивно, держава нічого не може з цим зробити. Є надія, що в рамках реформування правоохоронних та судових органів, а також перезавантаження державного механізму, ця ситуація зміниться і Україна нарешті зможе відрізати корупціонерів від «кормушки».

КОРУПЦІЯ В ОРГАНАХ СЕРТИФІКАЦІЇ АВТО (ВІДЕО)