26 травень 2024, Неділя, 18:42

Нових суддів зараз призначити фактично неможливо. Працює 5000 суддів, не вистачає 1900, – Моніч

9 Лютого 2021г.
Monici2 747c6b9b5b C7bd66e15d44e1d8137ef497893693cf

Голова Ради суддів України Богдан Моніч зазначив, що у нинішніх реаліях призначити суддів на посади фактично неможливо.

Про це він розповів у програмі "Подробиці" телеканалу "Інтер" щодо ситуації, яка склалася з призначеннями суддів на посади, передає Резонанс із посиланням на пресслужбу РСУ.

"Нових суддів наразі призначити фактично неможливо. Працює 5000 суддів, не вистачає - 1900. У минулому році, 2020, була певна кількість призначена, але це були призначені ті судді, які ставали кандидатами у 2014-15 і 16 му роках, і цей резерв фактично вичерпано"- підсумував Голова РСУ.

Щодо перезапуску Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, то Богдан Моніч зазначив, що "процедури настільки складні, які прописані для того, щоб стати суддею. Треба майже рік спочатку складати іспити, потім навчатися в національній школі суддів. Тому якщо ми запустимо навіть ВККС це не значить, що завтра прийдуть судді".

На його думку, кадровий дефіцит це лише пів біди. Друга проблема - гроші. Точніше їхня нестача. Як наслідок - до нестачі суддів у судах додалася проблема звільнення працівників апарату через надзвичайно низькі зарплати.

Проте, в РСУ звернули увагу на певні некоректні висловлювання, що прозвучали у підводці ведучого до сюжету і стосуються так званих пільг, якими начебто користуються судді. Наголошуємо – судді в Україні пільг не мають!

Вони не мають пільг на:

  • -безкоштовний проїзд у громадському транспорті;
  • -50% знижки на комунальні послуги;
  • -безкоштовні путівки в санаторії для себе й усіх членів сім’ї;
  • -безоплатну охорону квартири чи іншого майна, а щодо порушення правил дорожнього руху чи створення ДТП, то судді несуть відповідальність перед законом на рівних з усіма громадяни України.

Разом з тим в РСУ зазначили, що на суддів покладена велика відповідальність за здійснення правосуддя із забезпечення законного і справедливого розгляду кожної справи, у якій завжди є дві сторони і одна з них приречена на "програш". Тому, аби цей "програш" не став "вироком" для людини на все життя, Рада суддів України ініціювала дослідження робочих процесів у судах з метою доопрацювання Методики визначення граничної чисельності суддів у судах. Вона дозволить визначити необхідну кількість суддів у тому чи іншому суді з урахуванням кількості справ, що надійшли до суду на розгляд.

Вже перші розрахунки, які оприлюднені на сайті Ради суддів України, засвідчують нерівномірність навантаження на суддів і невідповідність їх штатної чисельності з огляду на кількість справ, які вони розглядають.

Наразі у судах не вистачає майже дві тисячі суддів, насправді їх потрібно набагато більше з тим, щоб суддя мав час на вивчення справи, заслуховування сторін, винесення законного рішення, а сам судовий процес був законним і справедливим навіть для тієї сторони, яка його «програла».

На цьому тлі єдиний привілей, який мають судді – це їхня висока, починаючи з 2016 року, суддівська винагорода.

Правда, до рівня грошового утримання суддів у Сполучених Штатах Америки, до їхнього авторитету, в найкращому сенсі цього слова, як і до фінансування судової влади загалом, українським судам ще належить пройти тривалий шлях демократичного зростання і зміцнення.

Поки ж в Україні все дзеркально навпаки: про судову реформу законодавці роками лише сперечаються, а громадяни стають у чергу за правосуддям.

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram