30 травень 2023, Вівторок, 10:52

ОАСК зобов’язав НАБУ оприлюднити документи про співпрацю із ФБР

11 Грудня 2018г.

Окружний адміністративний суд Києва зобов’язав Національне антикорупційне бюро (НАБУ) надати засвідчені копії меморандумів про взаєморозуміння між НАБУ та Федеральним бюро розслідувань (ФБР) США. Про це повідомляє Резонанс із посиланням на Судовий репортер.

Йдеться про меморандуми від 29 червня 2016 року та від 29 червня 2017 року.

"Керівництво НАБУ і САП неодноразово підтверджувало той факт, що співробітники правоохоронного органу іншої держави, а саме спецслужби США – Федерального бюро розслідувань, приймали участь у проведенні оперативно-розшукових заходів як мінімум у двох відомих нашому суспільству, за їх висловами, «спецопераціях»: під час документування протиправних дій народних депутатів Розенблата і Полякова, які, начебто, за свою участь у підготовці законопроекту щодо легалізації видобутку бурштину висловлювали пропозицію і потім отримали частину неправомірної вигоди, за що і були затримані їх охоронці та помічники, а також по виявленню злочинної організації в Державній міграційній службі України, учасники якої начебто нелегальним шляхом оформляли іноземцям паспорти України та посвідки на тимчасове проживання на території нашої держави.Проаналізувавши уважно чинне законодавство України, а саме закони: «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про Національне антикорупційне бюро», «Про державну таємницю», а також Кримінальний процесуальний кодекс України, категорично заявляю, що участь працівників правоохоронних органів інших держав у проведенні оперативно-розшукових заходів до реєстрації злочину в ЄРДР та, тим більше - негласних слідчих (розшукових) і слідчих (розшукових) дій в рамках кримінального провадження, є протиправною, а відповідно докази, які зібрані таким способом, є недопустимими з усіма витікаючими наслідками", - писав у блозі для Резонансу у січні цього року екс-заступник Генерального прокурора України, заслужений юрист України Олексій Баганець.

АГЕНТИ ФБР В НАБУ: ЗАКОННІСТЬ ТА ПІДСТАВИ СПІВПРАЦІ

За даними ОАСК, 2 січня 2018 року НАБУ дало відповідь на запит ГО "Правова держава" і повідомило про існування меморандумів. Водночас, у бюро повідомили що зміст документів є конфіденційним та не підлягає розголошенню. На повторні запити бюро також дало копії з назвою документу, підписом уповноваженої особи НАБУ та датою підписання. Решта документів складалась з чистих аркушів паперу. НАБУ на вимоги суду було надано суду частину меморандумів, якою, було встановлено вимоги про нерозголошення та конфіденційність змісту документа.

Суд зробив висновок, що було встановлено зобов’язання щодо нерозголошення конфіденційної інформації про існування меморандуму, а не конфіденційності тексту. Таокж суд вважає, що встановлено обмеження у розголошенні інформації, отриманої в результаті обміну інформацією згідно з цим меморандумом, але не встановлено жодного обмеження на розповсюдження тексту, у випадку поширення інформації про існування. Позивач вважає, що запитувана ним інформація становить публічний інтерес і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення.

На думку суду, НАБУ не доведено, що запитувана інформація використовується в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя, а розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам, а шкода від оприлюднення такої інформації не переважає суспільний інтерес в її отриманні. Суд визнав протиправною бездіяльність НАБУ і зобов’язав надати копії документів ГО "Правова держава".

Як повідомляв Резонанс, Державна міграційна служба України зобов’язана надати документи, які містять інформацію про дату та підстави припинення першим заступником директора НАБУ громадянства Республіки Грузія; а також інформацію про дату та підстави набуття Гізо Углавою громадянства України. Відповідне рішення було прийняте Окружним адміністративним судом м. Києва у справі за № 826/13775/17.

ОАСК ЗОБОВ‘ЯЗАВ МІГРАЦІЙНУ СЛУЖБУ «РОЗСЕКРЕТИТИ» ІНФОРМАЦІЮ ПРО ГРОМАДЯНСТВО УГЛАВИ