14 квітень 2024, Неділя, 19:08

Спроби залучити іноземців до формування ВККС створили величезні проблеми для судової системи, – Маловацький

28 Квітня 2021г.
Xd8kdmq2pudg

В.о. голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький наголошує, що надання дорадчим органам з числа міжнародних експертів права ухвалювати рішення, обов’язкові для українських органів влади, є незаконним.

Про це він сказав під час представлення дослідження «Судовий індекс», проведеного Європейською бізнес асоціацією у партнерстві з юридичною фірмою GOLAW, передає Резонанс 28 квітня з посиланням на Інтерфакс-Україна.

Олексій Маловацький нагадав, що вже більше 1,5 років робота Вищої кваліфікаційної комісії суддів заблокована. Це унеможливило призначення нових суддів, призвело до відтоку кадрів і консервації судової влади.

«За інформацією, яку надала нам Державна судова адміністрація, за минулий рік в судовій системі знаходилось 3,6 млн справ. Ці 3,6 млн справ мали розглянути 4 700 суддів. Тобто за великим рахунком, кожен суддя має навантаження приблизно760 справ. Якщо розділити на кількість робочих днів, то це приблизно по 4,13 справ в день», - розповів він.

Оперативно впоратись з такою кількістю справ судді фізично не можуть. Як наслідок – розгляд справ затягується, довіра до судової системи падає.

Причиною такої ситуації стало ухвалення у жовтні 2019 року змін до закону України «Про судоустрій і статус суддів», який передбачав залучення до формування ВККС міжнародних експертів. Пізніше ці зміни були визнані неконституційними, а формування ВККС стало неможливим.

«Вища рада правосуддя попереджала: ні міжнародні організації, ні будь-які інші організації, якщо Україна є незалежною державою, не можуть пропонувати до органів державної влади, навіть квазі органів державної влади своїх представників», - наголосив Олексій Маловацький.

Він додав, що не дивлячись на рішення Конституційного суду, наразі на розгляді Ради знову знаходяться ініціативи з тими самими положеннями.

«Нова реформа знову полягає в тому, що ми будемо створювати Вищу кваліфікаційну комісію суддів за участі іноземних експертів, які ухвалять рішення, обов’язкове для Вищої ради правосуддя. Це абсолютно за межами правового поля України», - підкреслив в.о. голови ВРП.

За його словами, щоб підвищити ефективність роботи судової системи і довіру до неї, треба не в черговий раз обговорювати глобальні реформи, а працювати над точковими змінами. Зокрема слід налагодити судове адміністрування: порахувати навантаження, порахувати суддів, подивитися чого не вистачає.

Також слід наділити Вищу раду правосуддя правом звернення до КС за роз’ясненням і з конституційною скаргою і правом законодавчої ініціативи з питань роботи суддів. Крім того, щоб пришвидшити добір суддів, необхідно зменшити кількість стадій добору суддів з 15 до 3.

Читайте Резонанс в Facebook и подписывайтесь на наш канал в Telegram