» Олексій Шевчук: Доки керувати ДБР буде порожній барабан, а не Труба — справи не буде

30 октябрь 2020, Пятница, 01:02

Олексій Шевчук: Доки керувати ДБР буде порожній барабан, а не Труба — справи не буде

5 ноября 2019г.
48052961_10214796895568828_8007756903218151424_n

Олена Мельник, Резонанс

Адвоката Олексія Шевчука, як і всю команду «Barristers», зайвий раз представляти не треба. Нагадаю лише, що Адвокатське Об’єднання утворили у грудні 2017. Як писав Резонанс, до складу АО увійшли адвокати Денис Пономаренко, Олексій Шевчук, Костянтин Глоба, Андрій Левковець, Ілля Новиков, Олександр Шадрін та інші правники. Основною спеціалізацією команди залишається кримінальне право і процес.

Яскраві, фахові і впевнені. Вони представляють захист ледве не у кожній резонансній справі. Надія Савченко, Петро Порошенко, Роман Насіров, Владислав Мангер, Віталій Кличко. Це далеко не повний перелік VIP-клієнтів адвокатів «Barristers», час роботи яких коштує… досить пристойні кошти. Відтак наша розмова із Олексієм Шевчуком - це формат бліц-інтерв’ю. Відповіді були хоч і лаконічні, але влучні і гострі. Судіть самі.

Перше питання: Ви й досі є адвокатом мера Києва Віталія Кличка? Як Ви оцінюєте перспективи його судових позовів? Чи доросла українська система правосуддя до того рівня, щоб бути незалежною і не керуватися побажаннями з Банкової?

Так, я й досі є і надалі планую бути адвокатом пана Віталія Кличка, але не тільки я, але й наша команда - Адвокатське об’єднання «Barristers» нині представляють інтереси Мера, щоб убезпечити його від нападів компанії Богдана, Ткаченка, Вавриша та інших.

Ми керуємось не лише тим принципом, що клієнти мають наймати адвокатів, але й тим, що у адвоката є певне місія в суспільстві. І коли ми бачимо відверте ігнорування закону, відверте бажання інституту влади когось зламати, схилити, переломити через коліно та змусити робити так як вони хочуть - ми маємо втрутитись як адвокати. Бо ми давали присягу, а інститут адвокатури покликаний захищати права людини.

Ключовим для нас став той факт, що на сьогоднішній день це відверте рейдерське захоплення влади в столиці, Київської міської державної адміністрації та інституту столичного мера. Тому ми були вимушені надати меру свою пропозицію, а мер обрав нашу команду для захисту своїх інтересів.

Ви вірите в перспективи цієї справи в українських судах?

Вірю. І скажу Вам більше: що якщо б ми знаходились в європейській країні або в Сполучених Штатах Америки, то на пана Богдана вже вже б завели справу та направили її в суд. Або він мав би мав піти у відставку, зважаючи на те, що діяв з перевищенням своїх повноважень. Адже це відверте самоправство - він вчиняв те, що не передбачено положенням про Офіс президента. На даний момент у нього не було жодних підстав ініціювати всі ці процедури по пану Кличку і ставити якісь питання перед Кабінетом міністрів України.

Яка реакція Національної поліції? Ви подавали заяву до Київського главку щодо самоправства?

Заява була подана! Якщо найближчим часом не отримаємо адекватної відповіді – то у судовому порядку будемо зобов’язувати Національну поліцію внести відомості до Єдиного судового реєстру та розпочати розслідування.

КЛИЧКО ХОЧЕ, ЩОБ ОАСК ВИЗНАВ ПРОТИПРАВНИМИ ДІЇ БОГДАНА

Щодо інших судових справ відносно пана Кличка: Вищий антикорупційний суд зобов’язав НАБУ відкрити справу щодо його можливих зловживань

Вважаю, що це відверті нападки на пана Кличка. Якщо прослідкувати цю історію, то о 17 годині 18 хвилині вийшла новина про те, що відносно Богдана планується кримінальне провадження і буде проводитися розслідування. О 17:56 в авральному порядку Офіс президента телефонує всім ЗМІ, вимагає зняти цю новину і пропонує поставити іншу - що пан Кличко тепер має піти в НАБУ, хтось має щось там розслідувати і суд зобов’язав щось внести.

Тобто уловіть логіку: що той, хто подав заяву в НАБУ на пана Кличка, написав її настільки не аргументовано, що НАБУ вирішило не відкривати провадження, й той, хто написав цю заяву, (я не знаю автора цієї заяви) був вимушений піти до суду, щоби слідчий суддя ВАКС  зобов’язав внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Вже лунають перші підозри, що Антикорупційний суд фактично є ручним судом Офісу Президента України. Виходить, що й у ситуації з Кличком також?

Не тільки в цій справі – в ситуації з Дубневичем, в ситуації з Кличком, - ми бачимо, що це ручний суд… Точніше, я не готовий говорити за весь суд – але це ручні судді, які хочуть перефарбуватися.

У суді є поважні люди, є поважні судді, є керуючий секретаріатом. Я поважаю там багатьох людей. Але є деякі судді, які вже намагаються вислужитися перед Банковою, мовляв, дивіться, ми насипали сто мільйонів Дубневичу, ми зобов’язали внести справу відносно Кличка… Тобто вони намагаються показати, що вони готові виносити політично корисні рішення, які абсолютно відірвані від реальності та за які їм доведеться відповідати, коли наші клієнти відстоять свою правоту в інших юрисдикціях.

Чи може бути по-іншому в Україні?

Може бути по-іншому, якщо нарешті почнуть відмежовувати фактично судову систему від політики й політика перестане втручатися в суди. Я думаю, що сьогодні є достатньо інших способів робити собі медійний піар, а ніж на судах, суддях, злочинах, притягненні когось до відповідальності…

Перетворюючи справи на політично мотивовані..

Так. Ми всі точно знаємо, що наразі жодних реальних звинувачень ніхто пану Кличку висунути не може. І, прочитавши величезну кількість матеріалу відносно мера, ні в кого навіть немає чіткої картини: а що йому інкримінують? Існує якесь збіговисько запроданців, мародерів, у вигляді групи депутатів Київради, які, знаєте, як бродячі пси лають, для того, щоб створили шум. Є якісь ручні адвокати, які звертаються в правоохоронні органи з заявами. Підніміть записи, як журналісти, хто пише заяви на Кличка, подивиться на ці прізвища – і вам одразу стане абсолютно зрозуміло, хто стоїть за цими справами. Це Офіс президента, який атакує законно обраного мера.

То про що ми говоримо? Ми говоримо сьогодні про те, що рівень правової свідомості тих, хто прийшов управляти, нічім не відрізняється від тих, кого змістили. І лише президент стає заручником того, що навколо його оточення ще гірше, ніж було. Мені прикро, мені шкода президента.

АДВОКАТ ШЕВЧУК: ВДЯЧНИЙ ТИМ СУДДЯМ І ПРОКУРОРАМ, ЯКІ ЗРОЗУМІЛИ, ЩО РЕЖИМ ЗАКІНЧУЄТЬСЯ

Щодо інших, не менш резонансних справ: чи продовжує Ваша команда защищати Владислава Мангера?

Так, ми продовжуємо захищати Владислава Мангера. І веде цю справу наш партнер, адвокат Костянтин Глоба. Зараз ми знаходимось на етапі оскарження підозри по пану Мангеру. І я думаю, що найближчим часом ми зможемо довести цю справу до логічного завершення.

Сподіваюсь, що ми зможемо довести відсутність будь-якої причетності пана Мангера до цієї ситуації. Власне, якби він був причетний, то я думаю, що справа була б вже в суді. Пам’ятаєте, як сторона обвинувачення гучно вибухнула, а тепер їм треба тихенько відступати, аби не осоромитися.

Я читала останній пост Мангера з аналізом і кримінального проводження, і дій адвокатів. А також бачила анонс від Головного слідчого Управління СБУ, про те, що вони обіцяють якісь нові "вагомі докази" у справі керівника Херсонської облдержадміністрації. І думку екскерманича слідства СБ України  Василя Вовка про те, що не може Служба безпеки розслідувати те, що є підслідне поліції, там зовсім інші фахівці. Теж саме і поліція не має розслідувати справи підслідні СБУ. Якщо мова йде про вбивство, то може все ж таки спецслужбі варто віддати це провадження, і нехай вже поліція розбирається з цим, не перетворюючи цю справу на політичну?

Мені важко говорити, оскільки безпосередньо я ж не є адвокатом Мангера. Водночас я володію інформацією, і можу вам точно сказати, що ми з самого початку піднімали питання підслідності цієї справи. Я певен, що поліція і профільний міністр бачать відсутність причетності Мангера. Тому той, хто це ініціював, заради власного піару і намагаючись змістити Мангера, вимушений із останніх сил утримувати цю справу тут.

Зараз, я так розумію, що йдуть торги між активістами і генеральним прокурором, для того, щоб генпрокурор у жодному випадку не передавав цю справу там, де вона має розслідуватись. Ну а вбачаючи, що Шабунін та «компанія з бубнами» тепер вже перемістилася у владні комітети, то цілком ймовірно, що вони дошаманять Рябошапку на те, щоб він залишив їм цю справу.

АДВОКАТ ШЕВЧУК ПОЯСНИВ АКТИВІСТУ ШАБУНІНУ, ЩО ТАКЕ ГІДНІСТЬ

Ще одна гучна справа "Barristers": Ваш партнер Ілля Новіков долучився до захисту Петра Порошенка. Якщо можна, теж коротко, що нового тут?

Не можу коментувати абсолютно нічого, що говорить у даному випадку Ілля - це його справа, як нашого партнера, як партнера адвокатського об’єднання "Barristers". Але точно знаю, що він змусить інформаційно зламати ситуацію в такий спосіб, щоб всі побачили повну фейковість і повну надуманість справ відносно Петра Порошенка.

ДБР в данному випадку зловживає своїми правами, адже не можуть окремі громадяни, не будучи співробітниками ДБР, так активно приймати участь у розслідуванні.

Ви маєте на увазі керувати слідством Бюро, як це робить пан Портнов?

Я не хотів би називати прізвищ у даному випадку і просив би це зауважити. Я просто думаю, що Державне бюро розслідувань не може говорити про відсутність заангажованості.

Слідство тут носить абсолютно однобічний характер з обвинувальним ухилом. І я зовсім не бачу того, що слідство враховує й іншу позицію. Тобто ми тільки й чуємо, що слідство щось там знайшло. Але ж воно має повідомляти, що воно отримало від захисту, що думку захисту також враховано. І ставити захисту якісь питання. Натомість, така інформація взагалі мені невідома ні від слів мого партнера, ні зі сторони ЗМІ. Тому я думаю, що у Іллі Новікова і пана Ігоря Голованя великі шанси на перемогу в цьому процесі.

Справа Порошенка – це не єдиний закид у бік ДБР, адже Бюро постійно перебуває у вирі скандалів. Причина у відсутності досвіду, новій структурі чи у керівнику?

Доки керувати Бюро буде барабан, а не Труба, пустий, порожній барабан, якій звинувачує то активістів, то своїх заступників, то інших керівників правоохоронних органів, то прес-службу

Рівень Романа Труби – це рівень секретаря сільської ради і на цьому рівні він має й залишатися, а не керувати таким серйозним органом. Є багато у нього заступників, і я не побоюся сказати, що вони гідні очолити цей орган. І є багато інших людей навколо, які теж можуть бути у сто разів кориснішими для ДБР.

АДВОКАТ ЗАСТРЕЛЕНОГО 5-РІЧНОГО ХЛОПЦЯ ЗВЕРНУВСЯ ДО ЗЕЛЕНСЬКОГО, БО ЛУЦЕНКО ТА ТРУБА ЙОГО НЕ ПОЧУЛИ

Питання по адвокатській тематиці: Ваша думка щодо рішення Конституційного суду про скасування адвокатської монополії?

Жахлива ситуація. Я думаю, що у нас і так серед адвокатів достатньо тих, хто наносить репутаційні ризики нашій професії. За прізвищами годі і ходити. Нині і своїх свиней вистачає, які відверто плюють на професію і зневажають її.

А тепер виникне ситуація, при якій суспільство буде отримувати юридичні послуги, правовий захист і не зможе в повноцінний спосіб говорити про якість цих послуг і про те, що вони надаються дійсно професійним середовищем. І ніхто з «юристів» не буде покараний за те, що надав неналежну послугу. Ну це так само, якби оперували не сертифіковані лікарі, а люди, які прочитали певну методичку в «Гуглі» і знають, як користуватись скальпелем.

І останнє питання: тиск на адвокатів. Минулого серпня Ви очолили комітет Асоціації адвокатів України щодо захисту прав адвокатів: скільки наразі таких справ, які найпоширеніші факти тиску, і як Ви на них реагуєте?

Найпоширеніші факти тиску залишаються ті, що були й раніше – це повне ігнорування слідством наших прав, це погрози, іноді зі сторони слідства, іноді зі сторони опонентів, це відверті погрози адвокатам у зв’язку з їх професійною діяльністю, це підпали машин, проникнення в квартиру.

Все залишається так само, як і було. Але комітети із захисту прав адвокатів, на жаль, не мають законодавчого закріплення та не передбачені на сьогоднішній день в жодному нормативному акті. Голови комітетів і їх зверенння носять рекомендаційно-дорадчий характер. Що ми можемо? Лише черговий лист зі штампом написати на користь якогось відомства. Тобто, на жаль, сьогодні повноважень у відповідних комітетів вкрай мало.

Ситуація за час мого керівництва не кричуща, ми мали статистично понад десять звернень, ми їх опрацювали, направили за належністю…

Це з серпня 2019 року?

Так. В мої обов’язки на сьогоднішній день входить грамотно зкомунікувати з правоохоронними органами і попросити взяти справу на контроль або взагалі цю справу внести до єдиного реєстру. Водночас, ключовим моїм завданням я все-таки вбачаю напрацювання серйозних зв’язків у форматі захисту з міжнародними організаціями, які захищають права, рецепція певної моделі з іноземних країн щодо захисту прав адвокатів.

Але повторюсь, я говорив і буду все-таки стояти на позиції, що комітети мають отримати якийсь можливий спосіб впливу на ситуацію в якості учасника процесу. Мені важко зараз говорити над фінальною моделлю, як це має виглядати і як організації надати такий статус, але треба над цим спільно подумати і з правоохоронцями, і з суддями. Адже голова Комітету з захисту прав адвокатів і його звернення має все-таки носити більш суттєву вагу. І Комітет має бути повноцінним учасником, а не звичайним спостерігачем.

АДВОКАТИ МАНГЕРА ЗАЯВИЛИ ПРО ТИСК СБУ

13260089_1013484595354637_523691465419455425_n
Олена Мельник Редактор, юрист, Резонанс