23 березень 2024, Субота, 19:20

Парламент неефективний через “тотальне розумове відставання”, – Марина Ставнійчук

8 Червня 2018г.
Снимок экрана 2018 06 08 в 13.05.43

"Цей парламент є неефективним не тільки через те, що він знаходиться у стані стресу, мені здається, що він неефективний через ситуацію тотального розумового відставання. Немає серйозних фахівців у парламенті. Немає тої критичної маси, яка би насправді змогла пролобіювати, підготувати і провести через парламент низку важливих політичних рішень, які вкрай потрібні Україні". Про це в ефірі програми ДокаZ з Олексієм Шевчуком на телеканалі ZIK заявила колишній член Венеціанської комісії (2007-2013 рр) Марина Ставнійчук.

Гостя зазначила, що як молоді, так і досвідчені народні депутати часто бувають популістами. "От візьміть нардепа Мустафу Найєма. Це класний реформатор української поліції. Тому, мовляв, обирайте нас наступного разу, бо ми – нові обличчя у парламенті. Але покажіть мені, будь-ласка, результати по тій реформі та в чому її реальна суть і позитив. Візьмемо і тих народних депутатів, які вже мають великий досвід. Наприклад, Віктор Чумак. От я вчора була в Дніпровському районі, і люди стали обговорювати кандидатів, хто буде балотуватися у президенти. І люди говорять, що Чумак – телевізійний депутат, на окрузі вони його не бачать", – зауважила Ставнійчук.

Експерт додала, що є питання і щодо участі народних депутатів у законотворчій діяльності. "У раді є і такі нардепи, які не внесли жодного законопроекту. Наприклад, щодо Надії Савченко, я проаналізувала те, що вона сказала – що їй перешкоджають у здійсненні депутатської діяльності. Я подивилася наслідки і результати її законотворчої роботи, я здивована. Один реальний законопроект, який став законом – «закон Савченко», який повипускав на свободу усіх рецидивістів», – заявила Марина Ставнійчук і додала: якщо ми справді хочемо реформувати країну, люди теж повинні усвідомити свою відповідальність за обраних нардепів".

"Європейський конституціоналізм виходить з того, що існування гарантій депутатської недоторканності щодо індемнітету і щодо депутатського імунітету повинне відповідати потребам народу. Індемнітет – це можливість депутата не відповідати за своє голосування та позицію у парламенті. Депутат притягується до відповідальності, тільки коли він здійснює наклеп або говорить неправду, у всіх інших випадках у політичному сенсі він не відповідає. Що стосується депутатського імунітету – це таке явище, яке пов'язане з ускладненим механізмом притягнення до кримінальної відповідальності, можливість вживання в наших умовах щодо нього запобіжних заходів під час досудового слідства", – також пояснила експерт.

На її думку, якщо подивитись на суспільну думку, то потреба у знятті депутатської недоторканності очевидно є. І це питання неодноразово ставилось у порядок денний не лише політиків, коли вони йдуть на вибори і дають свої пусті обіцянки, а й тоді, коли суспільство в 2005 році і в 2013/14 виходило на певні революційні кроки.

"Коли кожного разу ставилося суспільством питання захисту гідності кожної людини, рівного статусу для всіх людей – і питання недоторканності виникало. Отже суспільна потреба на зняття депутатської недоторканності насправді є", – переконана Ставнійчук.

Також ведучий програми зауважив, що ще президент Кучма, йдучи на другий термін, пропонував погратися з цим інститутом і загравав із громадою. Пані Ставнійчук додала, що Леонід Кучма, йдучи на другий президентський строк у своїй програмі мав відповідну пропозицію до людей щодо зняття депутатської недоторканності. І кожен наступний президент ставив це питання на виборах.