У 2025 році загальний обсяг перевалки вантажів через українські порти сягнув 76,1 млн тонн. З них 89% припадає на порти Великої Одеси, про що повідомив віцепрем’єр-міністр з відновлення, міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.
Про це розповідає Резонанс
Водна логістика та експорт у 2025 році
Олексій Кулеба наголосив, що попри численні виклики транспортна інфраструктура України не лише працювала, а й активно розвивалася. Протягом року були запущені нові маршрути, розширено міжнародне сполучення, впроваджено цифрові інструменти на кордонах та оновлено підходи в окремих секторах.
Водна логістика залишалася ключовим напрямом для експорту та імпорту. Особливо важливу роль відігравали порти Великої Одеси: Південний, Одеса, Чорноморськ, а також порти Дунайського регіону.
Загальний обсяг перевалки через водну логістику за рік склав 76,1 млн тонн вантажів, із них 67,8 млн тонн забезпечили порти Великої Одеси
Український морський коридор у 2025 році залишався основним маршрутом для експорту вантажів. Від початку його функціонування перевезено понад 163 млн тонн, з яких близько 100 млн тонн становила агропродукція.
Розвиток внутрішніх водних шляхів і інвестиції
Особливу увагу було приділено внутрішнім водним шляхам, зокрема Дунаю. Через дунайські порти Ізмаїл, Рені та Усть-Дунайськ упродовж року перевалено понад 8,2 млн тонн вантажів. Це дозволило створити альтернативні експортні маршрути й знизити навантаження на сухопутні переходи.
Віцепрем’єр відзначив, що управління активами Українського Дунайського пароплавства було значно посилено. Середня кількість караванів збільшилася у 3,8 раза, середньомісячні обсяги перевезень зросли на 43%, а частка зворотного завантаження суден — удвічі. Операційні збитки скоротилися у 1,5 раза, а адміністративні витрати — удвічі.
У 2025 році розпочато підготовку і реалізацію інвестиційних проєктів у водній інфраструктурі. У порту Чорноморськ стартували проєкти державно-приватного партнерства із потенціалом до 300 млн доларів інвестицій. Для розвитку дунайських портів та внутрішніх водних шляхів залучено 35 млн доларів грантового фінансування в межах програми RELINC і 50 млн євро фінансування ЄС на модернізацію портової та логістичної інфраструктури.