Державна служба України з етнополітики та свободи совісті ініціює перевірку київської митрополії УПЦ з метою виявлення можливих зв’язків з російською православною церквою, яка заборонена в Україні. Про це повідомив голова служби Віктор Єленський в ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода Live).
Про це розповідає Резонанс
Ознаки афіліації з РПЦ
Віктор Єленський зазначив, що існує кілька критеріїв, за якими буде визначатися ймовірний зв’язок релігійної організації з росією. Він пояснив: «Закон про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій містить сім ознак афіліації релігійної організації із забороненою в Україні Російською православною церквою. Ми будемо йти по цих ознаках». Серед них: якщо релігійна організація є частиною РПЦ, або якщо її керівники входять до управлінських органів російської церкви.
Необхідність дій з боку УПЦ
Єленський також підкреслив, що для уникнення заборони, керівництву УПЦ необхідно вжити певні кроки, зокрема, зробити офіційну заяву про вихід з синоду РПЦ. «Якщо буде зроблено заяву про те, що ми виходимо з синоду РПЦ, ми виходимо з синодальних комісій, ми виходимо з архієрейського собору, тоді цей закон не застосовується до досліджуваної нами релігійної організації», – зазначив він.
В іншому випадку, якщо зв’язок з РПЦ не буде усунуто протягом місяця, київську митрополію УПЦ можуть ліквідувати через суд. Нагадаємо, що у серпні 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який забороняє діяльність релігійних організацій, пов’язаних з росією. Цей закон часто називають «законом про заборону УПЦ (МП)».
Представники УПЦ вперто стверджують, що церква не підпорядковується РПЦ і функціонує незалежно від москви. Проте, на початку 2023 року РНБО доручила групі релігієзнавців проаналізувати статут УПЦ, котра дійшла висновку, що УПЦ є структурним підрозділом РПЦ, хоча і має певну ступінь автономії.
24 серпня 2024 року президент Зеленський підписав закон, який надає УПЦ дев’ять місяців для розірвання зв’язків з москвою або доведення їх відсутності. Цей термін спливає 20 травня 2025 року, після чого нові правила починають діяти.