07 грудень 2024, Субота, 10:10

«Погрожувати Україні – це сумнівний шлях» – Шмигаль про переговори з премʼєром Словаччини Фіцо

1 Серпня 2024г.


Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль протягом останніх тижнів мав кілька розмов з премʼєр-міністром Словаччини Робертом Фіцо, під час яких йшла мова щодо транзиту російської нафти. Про це очільник українського уряду 31 липня написав у своєму телеграмі.

Шмигаль зазначив, що Україна наполягає на необхідності максимальної відмови від російської нафти, а Євросоюз дозволив Словаччині та ще низці країн використовувати російську нафту за умови, що країни будуть активно розбудовувати альтернативні канали постачання.

«Україна залишається надійним транзитером для всіх країн, які цінують свободу та верховенство права. Ми беззаперечно виконуємо Угоду про асоціацію з ЄС. Так буде і надалі», – йдеться у повідомленні.

Щодо Словаачини, український політик запевнив, що санкції, запроваджені РНБО України, не становлять загрози для енергетичної безпеки країни та Європи загалом, саме тому їх скасування не є предметом обговорення.

«Словаччина – наш надійний партнер, від якого ми не очікуємо шантажу або погроз. Бо погрожувати Україні, яка захищається від агресора, заради того, щоб держава-терорист продовжувала заробляти свої криваві надприбутки – це сумнівний шлях», – заявив Шмигаль.

Читайте також: ЗМІ: в Угорщині погрожують блокувати кошти Фонду миру, поки Україна не дозволить транзит нафти «Лукойлу»

За словами премʼєра, під час розмови політики домовилися про чергову міжурядову зустріч у жовтні, де продовжать діалог щодо транзиту російської нафти.

«Впевнений, ми знайдемо взаємовигідні рішення для України, для Словаччини, для Європи», – резюмував Шмигаль.

26 липня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що поділився з українським колегою «технічним рішенням» щодо відновлення транзиту нафти російського «Лукойлу» українською територією. 21 липня Фіцо також повідомляв, що провів розмову з головою українського уряду Денисом Шмигалем під час якої розкритикував санкції проти російської компанії «Лукойл».

В Українському уряді тоді ці розмови не коментували.

Україна запровадила санкції проти російської компанії «Лукойл» ще 2018 року, а цього року посилила їх, припинивши транзит її нафти до Угорщини і Словаччини, зокрема.

Читайте також: Немає загрози безпеці постачання нафти до ЄС – Єврокомісія відповіла Угорщині і Словаччині

Голова МЗС Угорщини Петер Сійярто назвав рішення «неприйнятним і незрозумілим, особливо з боку країни, яка прагне приєднатися до ЄС, особливо з урахуванням імпорту Україною електрики з Угорщини». Будапешт хоче якнайскорішого відновлення постачання «Лукойлу», від якого отримує близько 2-х мільйонів тонн нафти на рік. Це третина загального імпорту Угорщини, й альтернативних маршрутів, окрім як через Україну, немає.

Близько 2,5 мільйонів тонн на рік від «Лукойлу» також отримує Словаччина, що дорівнює 45 відсоткам її імпорту. Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо попередив, що українські санкції проти «Лукойлу» можуть поставити під загрозу постачання словацького дизельного палива в Україну.

Угорщина і Словаччина звернулися до ЄС з проханням допомогти переконати Україну відновити транзит великого російського постачальника нафти «Лукойл» до Східної Європи.