В Україні на сьогодні налічується понад 10 тисяч громад Української православної церкви (Московського патріархату), про що повідомив голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський. У це число входять і громади, які перебувають у тимчасово окупованих регіонах. На підконтрольній Україні території їх близько 8 тисяч, що практично дорівнює числу громад ПЦУ.
Про це розповідає Резонанс
«Загалом від часу отримання Томосу (визнання єдиної помісної автокефальної Православної церкви України в 2019 році – ред.) понад 1900 громад перейшли в ПЦУ», – зазначив Єленський.
Тенденції переходів громад
За словами чиновника, найбільше релігійних громад перейшло до ПЦУ у Волинській, Київській та Хмельницькій областях. Водночас він відзначив «складну ситуацію» в Дніпропетровській області, де кількість переходів є мінімальною, а також в Одеській, Донеччині та Херсонщині. «Але ж зрозуміло. Бо там, де ведуться активні бойові дії, не до переходів», – прокоментував він.
Законодавчі зміни у релігійній сфері
У серпні 2024 року Верховна Рада України ухвалила Закон № 3894-ІХ «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій». Президент Володимир Зеленський підписав цей закон, який одразу ж отримав назву «закону про заборону Російської православної церкви в Україні». Народні депутати зазначили, що через дев’ять місяців Українська православна церква (Московського патріархату), що має зв’язки з Російською православною церквою, буде заборонена. Термін для добровільного виходу громад із УПЦ (МП) закінчується 20 травня.