14 квітень 2024, Неділя, 19:41

Порушники Європейської конвенції у складі Верховного Суду?!

23 Січня 2017г.
Верховный суд

Чи можуть порушники Європейської конвенції бути суддями Верховного Суду України? Практика показала, що так. 

Європейський суд з прав людини у справі «Бочан проти України» назвав «грубим свавіллям»  або  «відмовою у правосудді» обґрунтування Верховним Судом України власного рішення від 14 березня 2008 року, яким було спотворено зміст рішення ЄСПЛ  2007 року у першій справі громадянки Марії Бочан проти України (Bochan v. Ukraine), що в кінцевому випадку призвело «до руйнування намагань заявниці домогтися розгляду у рамках передбаченої національним законодавством процедури касаційного типу її майнових вимог на підставі рішення Суду у попередній справі».

Ярослав Романюк, діючий Голова Верховного Суду України, був серед 18 суддів ВСУ, що постановляли відповідну Ухвалу, прийняття якої стало підставою для висновків ЄСПЛ у справі «Бочан проти України» щодо порушення пункту 1 статті 6 Євпропейської конвенції.

За таких умов вбачається, що було б доцільним, щоб суддівське досьє в розділі інформації про ефективність здійснення судочинства, включало б і відомості про судові рішення, ухвалені з допущенням порушень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, констатованих у рішенні Європейського суду з прав людини.

Незважаючи на наявний суддівський стаж для виходу у відставку, Я.Р. Романюк сьогодні є одним із претендентів на посаду судді новоствореного Верховного Суду.

Можливо надвисокі результати психологічного тесту, дозволять йому уникнути запитань щодо цієї справи під час співбесіди з членами ВККСУ. А можливо й члени ВККС і самі не матимуть жодних запитань до Я.Романюка, поки ще діючого члена Вищої ради правосуддя. У будь-якому випадку, як відбуватиматься конкурсне проходження Я.Романюка на  посаду судді нового Верховного Суду дізнаємось вже скоро.