Скасування режиму воєнного стану наразі є передчасним, проте Верховна Рада України продемонструвала готовність до швидкого прийняття рішень. Про це в ефірі Радіо Свобода зазначив народний депутат і заступник голови Комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики Арсеній Пушкаренко.
Про це розповідає Резонанс
«Я думаю, що поки що рано про це (скасування воєнного стану – ред.) говорити. Ми спостерігаємо за розвитком подій. Хочу навести один приклад: 23 лютого 2022 року, о 3-й годині ночі, парламент запровадив надзвичайний стан, а вже наступного ранку, близько 8 години, конституційною більшістю голосів ухвалив рішення про запровадження воєнного стану за поданням президента. Тобто ми готові до будь-яких рішень, які, як я вже зазначав, наблизять справедливий мир в Україні та гарантуватимуть, що така страшна війна не повториться», – сказав він.
Україна підтвердила свою готовність до 30-денного припинення вогню, що не означає замороження конфлікту. За словами Пушкаренка, це рішення відкриває можливості для мирних переговорів:
«Дуже важливо, що Україна демонструє свою готовність до мирного процесу. Це не означає капітуляцію, це не означає замороження війни. Це лише спроба використати можливість для подальших переговорів. Якщо росія справді хоче миру, вона має продемонструвати це конкретними діями».
Своєю чергою, народна депутатка та голова постійної делегації Верховної Ради у Парламентській асамблеї Ради Європи Марія Мезенцева зазначила, що залишається відкритим питання контролю за припиненням вогню. Вона припустила, що в довгостроковій перспективі міжнародний контроль може бути забезпечений європейським миротворчим контингентом:
«Результативність може бути також забезпечена тим миротворчим контингентом, на який навіть погоджується президент Трамп, але не з числа свого контингенту, а з числа контингенту європейського».
Мезенцева також підкреслила важливість двостороннього припинення вогню, додавши, що наступна зустріч делегацій має бути технічною, в якій будуть прописані всі аспекти припинення вогню:
«Технічна зустріч є надзвичайно важливою, адже вона дозволить нам отримати необхідні відповіді – як нам, так і всьому суспільству. Важливо, щоб це не був черговий односторонній вольовий акт. І, до речі, цей момент чітко прописаний у відповідних документах. Це надзвичайно важливо: припинення вогню не може бути одностороннім рішенням. Ми не можемо опинитися в ситуації, коли нас обстрілюють, а ми зобов’язані зберігати режим тиші в односторонньому порядку. Так не буде. Дотримуватись домовленостей мають обидві сторони», – сказала вона.
Важливо зазначити, що американська пропозиція передбачає повне припинення вогню в українсько-російській війні, що є серйознішим кроком, ніж пропозиція про перемир’я на морі та в повітрі, з якою на переговорах у Джидді зверталася українська сторона, зазначив президент України Володимир Зеленський.
Коментуючи результати переговорів, держсекретар США Марко Рубіо підтвердив тезу про те, що українсько-російська війна «не має військового вирішення». Він додав, що «перш ніж вести переговори, потрібно припинити стрілянину. Українці на це погодилися. Ми сподіваємося, що росіяни скажуть «так», щоб ми могли закінчити війну у спосіб, який буде прийнятним для обох сторін», – зазначив він, підкресливши, що «ні» з боку росії стане перешкодою для цих зусиль.
Раніше Україна погодилася з пропозицією американської сторони про запровадження режиму припинення вогню у війні з росією на 30 днів, про що йдеться в спільній заяві, ухваленій за підсумками переговорів делегацій України та США в місті Джидда в Саудівській Аравії.
У заяві також зазначено, що Сполучені Штати «негайно скасовують паузу в обміні розвідданими та відновлюють безпекову допомогу Україні».