28 березень 2024, Четвер, 14:27

Про антикорупційні тренди

10 Червня 2016г.
Full

Останнім часом я бачу два загрозливі тренди. Перший - коли інші органи прокуратури намагаються передати Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі та Національному антикорупційному бюро провадження, які не є у нашій підслідності, і другий, ще більш загрозливий, коли інші органи починають розслідувати провадження, які за законом знаходяться у підслідності НАБ України. Гучно рапортують про затримання, роблять «велику PR картинку», оголошують підозри, а потім раптово "згадують", що це не їхня підслідність і намагаються передати ці справи НАБ.

Навіщо це робиться?

Вважаю, що точно не з метою покарати винних та не на користь нашій державі.

По першому тренду. Так, днями у ЗМІ з’явилося повідомлення, що 31 травня Генеральна прокуратура України передала до НАБ України кримінальнi провадження у справах екс-першого заступника Генпрокурора Рената Кузьміна та екс-слідчого Сергія Войченка.

2 червня це провадження надійшло до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Однак, вивчивши ці матеріали, встановлено, що тих злочинів, які можуть підпадати до підслідності НАБ України у цих матеріалах немає - це абсолютно чітко передбачено статтею 216 КПК України. На даний час, в силу перехідних положень КПК України, розслідування даних злочинів підслідне органам прокуратури до листопада 2017 року, тому моєю постановою від 02.06.2016 два вказані кримінальних провадження були повернуті до Головного слідчого управління ГПУ для продовження досудового розслідування, тобто того органу, який проводив слідство увесь цей час.

По другому тренду. Вчора ми дізналися, що Апеляційний суд міста Києва скасував арешт і заставу для «славнозвісного» міського голови Вишгорода Олексія Момота, якого підозрюють у отриманні хабара в особливо великому розмірі.

Вивчивши матеріали вказаного кримінального провадження, я визначив його підслідність за прокуратурою Київської області, оскільки є обґрунтовані підстави вважати, що підозра і досудове розслідування було проведене ними як неуповноваженим органом.

Чому так?

Тому, що ще на час подачі заяви і проведення першочергових слідчих дій, задовго до затримання Момота та оголошення йому підозри, слідчим та прокурорам прокуратури Київської області було достовірно відомо, що сума хабара, який пропонувався Момоту (перевищує 750 тис. грн.), що згідно КПК є злочином, підслідним детективам НАБ України.

Тому фактично всі зібрані докази є недопустимими в силу ч. 3 ст. 87 КПК України, оскільки зібрані неуповноваженим органом!

Справа Момота - це не єдиний випадок, коли інші правоохоронні органи починають та розслідують непідслідні їм провадження. Але в результаті це може привести до того, коли винні особи, які дійсно вчинили злочин за наявності матеріальних доказів, можуть уникнути відповідальності через порушення слідством процесуальних положень кодексу.

І виправдувальний вирок суду в результаті, буде повністю відповідати вимогам Закону. Цього допускати не можна за жодних обставин!!!

В Україні кожен має робити свою роботу.

Крадіжки, пограбування має розслідувати поліція. Служба безпеки України успішно займається питаннями державної безпеки. Злочинами у Збройних Силах та інших військових формуваннях – військова прокуратура. А НАБ України відповідальне за топ-корупціонерів, для чого його і створювали. Ми будемо боротися.

Про інші такі випадки – ДАЛІ БУДЕ…

Джерело

54522537 427706801369613 2023560922248773632 N
Назар Холодницький Назар Холодницький, заступник Генерального прокурора України - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури