26 березень 2024, Вівторок, 00:49

Про “громадян низької якості”

25 Червня 2020г.
3j0a0832 Id58501 1300x820 650x410

Володимир Бурак

Депутатка від «Слуги народу» і голова Комітету Верховної ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова, виступаючи на вебінарі організованому Київською школою економіки у травні 2020 року, заявила, що у родинах, які потребують матеріальної допомоги, народжуються діти «дуже низької якості». Відповідно вона навела як «приклад» можливість стерилізації жінок.

Можна пригадати висловлювання цієї депутатки 23 вересня 2019 року стосовно проекту Трудового кодексу, коли вона заявила про необхідність «трохи дискримінувати» працівників.

На жаль ні правоохоронні органи, ні громадські організації, які проголошують напрямком своєї діяльності боротьбу за дотримання прав не звернули увагу на порушення закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» який передбачає притягнення винних осіб за порушення антидискримінаційного законодавства до адміністративної чи кримінальної відповідальності.

Тепер заява про «низьку якість» дітей, які народжуються у родинах, які потребують матеріальної допомоги. Тобто депутати вже вирішили поділяти людей на «вищий сорт» і «нижчий сорт».

Залишилося ще визначити «бракованих людей» і коло замкнеться. Цікаво, якими критеріями послуговувалася депутатка для визначення дітей «низької якості»?

Проголошення таких тез від посадової особи законодавчого органу держави, яка відповідає за напрямок соціальної політики може мати певні наслідки.

Насторожує наведення прикладів «стерилізації жінок». Це що, буде законодавча пропозиція?

Такі вислови і теорії вже були реалізовані у свій час, коли проголошувалася боротьба за чистоту раси і формування в доктрини, яка базувалася в третьому рейху на законі «Про попередження появи на світ спадково хворого потомства», який був виданий 14 липня 1933 р. Авторів зазначеного закону колишній ректор Львівського державного університету М. Паше-Озерський в 1935 році називав «заслуженими діячами расової культури».

Для реалізації норм цього закону, з метою забезпечення чистоти раси, було створено суди, які розглядали подібні справи. «Інквізиційними трибуналами» називає М. Паше-Озерський суди з питань спадкового здоров’я.

В Україні на законодавчому рівні проголошений принцип рівноправності людей незалежно від різних обставин у тому числі і майнового стану.

У ст. 3 Конституції України проголошено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.Тобто обов’язок держави створити умови для реалізації громадянами своїх прав та свобод, а також забезпечення соціального захисту, який відповідно до ст. 46 Конституції України, включає право на забезпечення у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Одним із видів соціального захисту є підтримка малозабезпечених осіб, та сімей з дітьми. Це урегульовано законами України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»; «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», іншими законами та підзаконними нормативно-правовими актами.

Ст. 51 Конституції України передбачає, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Відповідно обов’язок держави охороняти як права батьків так і дітей.

Держава зобов’язана здійснювати контроль за дотриманням прав дітей, ва також за цільовим використанням коштів допомоги сім’ям з дітьми, а також забезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини і у випадку недотримання норм закону вживати передбачених законом відповідних заходів.

Але це аж ніяк не означає, що:

а) людей можна поділяти на перший і другий сорт;

б) можна вживати заходи, що обмежують права чи шкодять здоров’ю громадян.

І на останок. Такі вислови політиків в цивілізованому світі можуть мати наслідком – відставку.

А як у нас???

ХТО ГОТУЄ НОВИЙ ПРОЕКТ ТРУДОВОГО КОДЕКСУ?

12924523 848663708572976 8876469268990240680 N
Володимир Бурак Кандидат юридичних наук; доцент кафедри соціального права Львівського національного університету ім. І. Я. Франка; експерт Українського центру соціально-правових досліджень