02 грудень 2023, Субота, 14:45

Про захист свідків та нову державну структуру

20 Червня 2018г.
Снимок экрана 2018 06 20 в 17.38.36

Спочатку було слово. Антона Геращенка: "В Україні має бути створена професійна національна служба захисту свідків та учасників кримінального провадження, що допоможе не лише зберегти життя людей, але й сприятиме розкриттю резонансних злочинів".

Потім на сайті ВРУ з‘явився власне законопроект про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві.

"Сучасний стан захисту свідків в Україні характеризується тим, що у структурі майже кожного правоохоронного органу України функціонує спецпідрозділ, який займається захистом свідків: Національна поліція, СБУ, НАБУ, невдовзі – Державне бюро розслідувань.... Функція забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, має зосереджуватись в єдиному правоохоронному органі - Національній службі захисту свідків і потерпілих", - йдеться у пояснювальній записці до проекту нового Закону. Там же акцентовано: "Після неодноразового внесення змін і доповнень до Закону України “Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві”, його чинні норми все ж не визначають правові основи здійснення забезпечення безпеки та не дають змоги оптимізувати правові, організаційні та технічні заходи при організації та здійсненні заходів безпеки, позбавитися невластивих функцій органів, що здійснюють заходи безпеки".

Натомість я пам‘ятаю, як мене переконували у ГПУ, що чинний закон передбачає навіть зміну зовнішності та місця проживання учасника кримінального судочинства, а не лише його фізичну охорону. А от для реалізації усіх його прогресивних норм не вистачає головного - коштів у бюджеті!

На практиці... Один з перших, хто потрапив під дію української "програми захисту" став фігурант однієї з найнебезпечніших банд у довоєнній Україні. Завдяки показам Юрія Нестерова було знешкоджено небезпечне ОЗУ міліцейських перевертнів. Але, провівши кілька років під охороною спецпідрозділу УБОЗ, важливий свідок... сам отримав досить суровий судовий вирок... Із-за грат він звільнився завдяки... закону Савченко.

Відтак, риторичне "питання до знатоків": чи вирішить увесь цей гамуз проблем ще одна державна структура?!

Джерело

13260089 1013484595354637 523691465419455425 N
Олена Мельник Редактор, юрист, Резонанс