12 квітень 2024, П'ятниця, 13:16

Час збирати землі оборони: в Офісі Генпрокурора відбулася нарада

5 Березня 2021г.
111

Питання додержання земельного законодавства і шляхи усунення виявлених порушень та передбачені законодавством заходи реагування у цій сфері нещодавно під час спільної наради обговорювали керівники Офісу Генерального прокурора, Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Держспецзв’язку, Державного концерну «Укроборонпром», Спецпрокуратур у військовій та оборонній сфері.

Про це АрміяInform повідомили у Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері Офісу Генерального прокурора, передає Резонанс 5 березня.

Законодавство чітко визначає: або використовуй землю за цільовим призначенням, або повертай її власникові

Усього у користуванні вказаних відомств (Міноборони, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Держспецзв’язку, ДК «Укроборонпром») нині перебуває понад 550 тис гектарів землі. Здебільшого вони розташовані у великих містах, є комерційно привабливими, а тому доволі часто стають об’єктами майже рейдерських атак фізичних чи юридичних осіб, що через різні удавані правочини, самозахоплення комерційними структурами фактично забирають земельні ділянки.

— У полі зору — діяльність органів місцевого самоврядування та влади, які всупереч вимогам законодавства, без рішень Кабміну, органів управління, ухвалюють рішення про вилучення з користування, зокрема Міноборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Держспецзв’язку, підприємств оборонно-промислового комплексу. У багатьох випадках про це ми дізнаємося, як кажуть, «по факту», — говорить заступник Генерального прокурора Максим Якубовський.

МАЮ АМБІЦІЮ ВІДНОВИТИ ВІЙСЬКОВУ ПРОКУРАТУРУ, – ЯКУБОВСЬКИЙ

Численні порушення земельного законодавства у військовій та оборонній сфері можуть негативно відобразитися на забезпеченні обороноздатності.

— Оборонному відомству слід визначитися зі значним обсягом земель, що наразі не використовується. Законодавство чітко визначає: використовуй землю за цільовим призначенням або повертай її власникові. Іншого немає. Окремо зазначу про необхідність законодавчого та нормативного врегулювання питань використання земель навколо арсеналів і полігонів та для вирощування сільськогосподарських культур. Численні порушення земельного законодавства у військовій та оборонній сфері можуть негативно відобразитися на забезпеченні обороноздатності.

Загалом у провадженні суду перебуває 181 позов військових прокурорів у земельній сфері

Довідково. Для захисту інтересів держави у сфері земельних відносин, прокурори торік подали 39 позовів про повернення чи попередження про вилучення земель площею 386 га. Судами задоволено 27 позовів на 81 млн грн щодо 30,7 га. Реально виконано рішень суду на суму 101,8 млн грн, повернуто й попереджено незаконне надання земель площею 55 га. У поточному році вже пред’явлено 11 позовів про повернення чи попередження вилучення земель площею 86 га, задоволено 7 позовів на суму 53,9 млн грн та щодо повернення 6 га землі. Загалом у провадженні суду перебуває 181 позов прокурорів у земельній сфері.

— Наразі спеціалізовані прокурори у військовій та оборонній сфері здійснюють процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у 96 кримінальних провадженнях у сфері земельних правовідносин, — заявив керівник Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Офісу Генпрокурора Петро Візнюк. — З них — 28 проваджень розслідують за фактами незаконного відчуження (вилучення) земель, 22 — щодо самовільного захоплення земель, 10 — незаконного використання земель оборони за договорами спільного оброблення землі для вирощування сільськогосподарських культур.

До прикладу, згідно з даними прокуратури, торік у січні військовим прокурором Чернівецького гарнізону пред’явлено до суду позов в інтересах держави в особі Міністерства оборони України до державного реєстратора та Чернівецької міськради про визнання недійсним і скасування номера запису про право власності за Чернівецькою міськрадою на земельну ділянку площею 11,9 га вартістю 55,8 млн грн. У березні 2020-го суд позов задовольнив. Прокуратура гарнізону забезпечила реальне виконання вказаного рішення суду через здійснення державної реєстрації земельної ділянки за оборонним відомством.

У 2020-му Північний апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу заступника керівника Спеціалізованої прокуратури Західного регіону в інтересах Міноборони (КЕВ м. Мукачево) про повернення до держвласності земель полігону площею 753 га. У суді визнано незаконним і скасовано рішення Закарпатської облради про надання земель полігону в користування громадській організації під мисливські угіддя. Визнано недійсним і договір про ведення мисливського господарства на цій території.

Відсутність державної реєстрації права постійного землекористування сприяє порушенню місцевими органами влади вимог законодавства

У ході досудового розслідування кримінальних проваджень і представництва інтересів держави в суді встановили проблемні питання, які потребують розв’язання для запобігання вчиненню нових порушень.

— Перше — це відсутність державної реєстрації права постійного землекористування, наявність значних розбіжностей в обліку земельних ділянок, що сприяє порушенню місцевими органами влади й самоврядування вимог щодо вилучення без згоди землекористувача земельних ділянок, їхнє захоплення сторонніми юридичними чи фізичними особами, — зауважив Петро Візнюк. — Так, у порушення вимог земельного законодавства реєстрація права користування ділянками в оборонному відомстві здійснена лише на 255,86 тис. га, що становить 49 % від загальної кількості земель, які перебувають на обліку, в Держспецзв’язку — на 1,32 тис. га (46 %). Краща ситуація на підприємствах «Укроборонпрому» — 6,1 тис. га (84 %), в Національній гвардії — 17,8 тис. га (91 %), Держприкордонслужбі — 3,49 тис. га (94 %).

Довідково. В оборонному відомстві обліковано 815 фактів неправомірного вилучення земельних ділянок та самовільного їх зайняття на загальну площу 20,6 тис. га, з них 52 — на загальну площу 0,8 га торік.

Як приклад, унаслідок відсутності правовстановлюючих документів та державної реєстрації прав оборонного відомства на землі оборони, на підставі незаконних рішень органів місцевого самоврядування та місцевої влади незаконно вилучені й надані в користування приватних, комунальних підприємств, передані у приватну власність громадян землі Тарутинського загальновійськового полігону (Тарутинський район Одеської області, загальна площа 23 тис. га), Бердянського загальновійськового полігону (Бердянський район Запорізької області, загальна площа 2 тис. га), землі аеродрому «Шкільний» (м. Одеса, загальна площа 215 га). За результатами представницької діяльності спеціалізованих прокурорів в інтересах оборонного відомства вказані землі повернуті державі.

Також понад 17 років Кабінетом Міністрів не ухвалено порядку надання військовими частинами дозволу фізичним і юридичним особам вирощувати сільськогосподарські культури, випасати худобу, заготовляти сіно на землях, наданих їм у постійне користування. Як наслідок — трапляються випадки протиправного використання земель оборони сторонніми особами для вирощування сільгоспкультур та здійснення господарської діяльності.

26 тис га земель оборони досі в незаконному володінні… Військово-мисливського товариства Збройних сил СРСР

Окремою темою для обговорення стали численні порушення вимог Закону «Про використання земель оборони» та Земельного кодексу щодо використання земель оборони товариством військових мисливців та рибалок Збройних сил.

Так, за позовом Генпрокуратури рішенням Господарського суду Києва від 5 грудня 2002-го і постановою Верховного Суду за МОУ визнано право держвласності на майно колишнього Військово-мисливського товариства Збройних сил СРСР, розташованого на ділянках загальною площею понад 26 тис. га, які є землями оборони. Вказаними судовими рішеннями зобов’язано Товариство військових мисливців та рибалок Збройних сил інвентаризувати майно й повернути його з чужого незаконного володіння на користь Міноборони у 13 областях України.

Судовими рішеннями зобов’язано Товариство військових мисливців та рибалок Збройних сил повернути з чужого незаконного володіння землі на користь Міноборони у 13 областях України.

На жаль, спроби Міністерства оборони інвентаризувати майно і повернути його із земельними ділянками у своє користування результатів не дали, а заходи цивільно-правового характеру в цьому напрямку не вживалися.

Прокурорами до судів пред’явлено 27 позовів про витребування земель оборони і військового майна. Наразі вже задоволено 7 позовів, повернуто 5 га землі, майна площею 1,7 тис. кв. метрів загальною вартістю 9 млн грн.

ВІЙСЬКОВИЙ ПРОКУРОР ПЕТРО ВІЗНЮК: НЕ ЗАВЖДИ ВІДЧУВАЄМО В ОБОРОННОМУ ВІДОМСТВІ БАЖАННЯ ЗНАТИ ОБ’ЄКТИВНИЙ СТАН СПРАВ

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram