26 вересень 2023, Вівторок, 10:30

Реальна монетизація субсидій: Холодно, темно і голодно

11 Березня 2019г.
_96085770_pensreforma.gif

Поки вся країна обговорює розслідування Бігуса, хочу розповісти про не менш важливу схему по субсидіях, яку несподівано придумав уряд.

Уряд обіцяє, що громадяни отримають гроші на руки (монетизацію субсидій) після 12 березня в Ощадбанку. Інші банки – не варіант. Пенсіонери отримають кошти у тому ж Ощадбанку разом із пенсіями. І наче все дуже чітко виглядає, хоча знайти логіку в тому, щоб зняти гроші і відразу в тому ж віконечку покласти їх назад, доволі складно. При цьому, Кабмін заявляє, що оскільки комуналку потрібно сплатити до 20-го числа, то всі встигнуть.

Не менш цікавим виявився і метод інформування населення про нововведення. Уряд замовив «Укрпошті» адресну розсилку на 4 млн листів, щоб особисто повідомити радісну новину. Щоправда, в Україні лише 3,62 млн громадян отримують субсидію. Куди надійдуть майже 380 тис. листів? Вартість одного листа для бюджету склала 8 гривень. Загалом на «інформування» витратили 32 млн гривень. При цьому, більше як 3 млн гривень витратять на «неіснуючих» осіб.

Чому так? Можливо, влада вирішила підтримати фінансово «Укрпошту», або ж не знає реальної кількості отримувачів субсидій? Або ніхто насправді 4 млн листів не надрукує? Оберіть свій варіант. А, точно, з нагоди 8 березня. За прикладом сім’ї Гладковських можна буде провести чудовий корпоратив. Урядовці та їхні жінки на нього заслужили. Коли вже ніхто не соромиться бенкетувати з армійських грошей, то з листів і поготів. Тоді смачного, не заляпайтесь.

У ГПУ ПІДОЗРЮЮТЬ, ЩО У МІНСОЦПОЛІТИКИ ВКРАЛИ ДЕСЯТКИ МЛН ГРН МІЖНАРОДНОЇ ДОПОМОГИ ЧЕРЕЗ КОНСУЛЬТАЦІЙНІ ПОСЛУГИ

Вертаючись до наших баранів. Далеко не всі, як запевнили «на горі», встигнуть оплатити комуналку до 20-го числа.

Давайте розглянемо проблему на прикладі звичайного полтавського села. Тут діє дуже жорстка система оплати за газ: якщо не сплатити до 10-го числа кожного місяця, то прийде СМС з погрозою відключення, а 14-го його реально відключать.

Це не великі міста, де може бути резонанс і відключення є великою морокою. У маленьких селах своя реальність, і вона не збігається з реальністю Кабміну. Коли у тебе пенсія 1800 гривень, а комуналка 3200, то це реальний шок і безвихідь. У людей просто немає заощаджень.

Зрозуміло, що на Грушевського не бачать ніякої біди. Яка різниця? Ну, заплатіть зараз, а ми виплатимо компенсацію. Проблема саме в тому, що немає з чого заплатити! Це звучить страшно, але у людей немає звідки взяти свій дво- або тримісячний дохід для оплати комуналки. Можливо, якби вони знали раніше, то почали б відкладати зі своїх мізерних пенсій, свідомо замерзали б, відмовилися б від ліків і хліба – не знаю, на який варіант міг би розраховувати уряд. Але зараз у людей паніка, бо відріжуть газ швидко, без огляду на ситуацію і обіцянки Кабміну.

Та і це не все. Ніхто не розглянув можливість того, що люди можуть просто не добратися до відділень Ощадбанку. Звісно, це найпоширеніший банк країни. Але він є далеко не в кожному населеному пункті, і до нього треба ще дістатися. Зазвичай таку роль виконувала «Укрпошта». Тепер же - шукайте банк.

Ось такий лист надійшов 95-річній Ганні Степанівні.

Вона - неходяча. Але їй потрібно саме у відділенні Ощадбанку отримати свою субсидію. Як вона туди добереться, всім начхати. Людина не ходить? Це не проблема уряду, хай хоч повзе. Пенсію їй носить листоноша, то чому листоноші й субсидію не принести? Уряд рапортує, що їхати не потрібно – мовляв, можна все зробити через Інтернет, якщо у вас є картка Ощадбанку. Правда? Інтернет-банкінг для пенсіонерів у забитих селах? Ви в якій реальності живете?

6 березня. До масового відключення сіл від газу залишилося не так багато часу. Для маленьких людей, які просто намагаються вижити, настане гуманітарна катастрофа. В чому ж полягала геніальна задумка авторів такої ідеї, і чи розуміли вони наслідки своїх рішень?

Я дуже довго намагався знайти логіку в ідеї видавати субсидію готівкою. Невже ви повірили, що після такого люди за вас проголосують? Це що, був якийсь психологічний прийом? То я вас розчарую: радість від грошей на руках зникає, коли ви ці гроші віддаєте назад у касу.

Уряд просто не розуміє масштабів катастрофи і злиднів свого народу.

Для Кабміну субсидіанти – це пасив, який лише забирає бюджетні кошти. Скорочення баласту всіх влаштовує. Владі вигідно, щоб вони просто вимирали, і чимшвидше. От і ставляться до таких, як Ганна Степанівна, відповідно. Аби ті наприкінці свого життя не почувалися людьми. Холодно, темно і голодно – ось яке їм пропонують майбутнє.

ДЕРЖАВА ВСТАНОВЛЮЄ ТАКІ УМОВИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ СУБСИДІЙ НА ОПЛАТУ ПОСЛУГ ЖКГ, ЩОБ ЇХ НЕ НАДАВАТИ

61937640_1114442378764033_8661034197877522432_n
Володимир Пилипенко Представник України у Венеціанській комісії (2013-2017 рр), народний депутат України VI-VII скликань, директор Українського центру суспільно-правових досліджень.