12 квітень 2024, П'ятниця, 19:28

Рейдерство по-адвокатськи або як людей виганяють на вулицю

5 Серпня 2020г.
117271785 611208966447310 962728877049901451 N

Ольга Кругла, для Резонансу

Поняття «рейдерство» уже стало звичним для української реальності. Банківські спекуляції, силові акції, залякування та корупція – лише частина «списку», з яким громадяни борються.

Зазвичай «класичного рейдера» асоціюють з силовиками різного ґатунку. Однак є чимало таких, хто «керується законом», інтерпретуючи його на свій лад. Йдеться про банкірів, адвокатів, нотаріусів - усіх тих, хто прикривається офіційним статусом задля швидкого збагачення. І це не є пустими звинуваченнями. Адже історії простих людей говорять самі за себе. Як-от розповіді тих, хто постраждав від діяльності ТОВ «Мегаінвест Сервіс».

За словами киянки Ольги, саме це підприємство намагається відібрати її двокімнатну квартиру в столиці, використовуючи напрацьовані роками рейдерські схеми.

«У мене двоє дітей. В 2013 році разом з чоловіком вирішили купити житло, – розповідає жінка. – Взяли кредит в “Астра Банку”, правонаступником якого наприкінці того ж року став «Дельта банк». Про це нас сповістили письмово. На той час ми уже уклали іпотечний договір. Права власності завірені нотаріусом. Сплачували внески вчасно. Всі виписки збережені. Однак в лютому цього року, прийшовши сплатити чергову суму, дізнались, що “Дельта Банк” перепродав наш кредит ТОВ «Мегаінвест Сервіс», директором якого є Мацкевич Денис (адвокат і директор адвокатського бюро Кушнарьова). Тепер він, виявляється, є нашим новим кредитором».

Жінка пояснила, що інформацію про зміну Іпотекодержателя внесли до Державного реєстру обтяжень та Державного реєстру іпотек. Жодних повідомлень щодо зміни кредитора чи вимоги про усунення порушень щодо кредитного договору вона не отримувала.

Ба більше, 20 лютого 2020 р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна постраждала дізналась, що тижнем раніше, 14 лютого, приватний нотаріус Київського нотаріального округу Золотих Олександр зареєстрував право власності на її квартиру на Мацкевич Ольгу. Зокрема, нерухомість продали за 230 тис. грн, хоча на той момент залишок кредиту сягав 210 тис. грн. Варто зауважити, що Золотих є в «чорному» Списку державних реєстраторів та нотаріусів, яким анульовано доступ до державних реєстрів.

«На контакт Мацкевич не йшов, – розповідає Ольга. – Ми подали заяву в поліцію Шевченківського району. Відкрили кримінальну справу за статтею 190 ч.4 КК України. Зараз по цій справі разом зі мною проходять ще п’ять потерпілих. Але зрушень немає. За пів року жодного разу нас навіть до поліції не викликали. Також ми подали в суд позов про визнання договору між «Мегаінвест» і Мацкевич недійсним. Перше засідання призначили на вересень. Крім того, на нас подали два позови: про виселення та про стягнення штрафу. Обидві справи зупиненні. Однак кожного дня ми живемо з відчуттям, що у наші двері увірвуться колекторські ділки і просто викинуть нас силоміць на вулицю. Такі випадки відомі».

Вона додає, що подібну схему «відтискання» чужих квартир Мацкевич застосовує давно, приблизно з 2016 року.

«Суть схеми проста: купуєш кредит з невеликим залишком, практично за повну вартість (в нас залишок був 210 тис., а купили кредит за 196 тис.), – пояснює Ольга. – Потім цей кредит відразу продають підставним особам (як Ольга Мацкевич). Коли «кредиторів» знаходять і починають з ними говорити, то Мацкевич каже, що я вас вітаю, ви попали до колекторів. Хочете повернути своє майно – доведеться його купити у теперішнього власника. Але вже суму називає в два-три, а то і в чотири рази більшу, ніж залишок. Наприклад, ми були винні 200 тис. грн, а від нас захотіли 300 тис. Або винен 50 тис., а хочуть за квартиру 600 тис. Люди починають судитися. Суди затягуються на роки, і ще не факт, що їх можна виграти».

Подібна історія трапилась також з іншою киянкою - Наталею. «Дельта Банк» виставив на торг кредит її квартири, нічого не повідомивши. Четвертого лютого 2020 року новим кредитором став уже відомий ТОВ «Мегаінвест сервіс». А 14 лютого «намалювалась» і нова власниця. Знову ж таки - Мацкевич Ольга.

«Дізналась про нового кредитора, коли ходила провести кредитний платіж по квартирі в лютому, - розповідає Наталя. - Запитувала в «Дельта Банк» реквізити для оплати кредиту у «Мегаінвест сервіс», однак не отримала жодної відповіді. Тим часом квартира вже була переоформлена і перепродана Мацкевич Ользі. А на нас в суд подали, ще й штраф вимагають. Проплата кредиту була виплачена вчасно, навіть наперед. Квартира знаходитися в Деснянському районі».

Як з’ясувалось, «Мегаінвест сервіс» успішно співпрацює й з іншими фінансовими установами.

Власник столичної квартири на вул. Зодчих В'ячеслав розповів, що в лютому «Фідо Банк», з яким у нього був укладений кредитний договір, продав права на вимогу на його кредит не кому іншому, як ТОВ «Мегаінвест Сервіс». Квартира відійшла знову ж Мацкевич Ользі.

«Дізнались про перереєстрацію нашого житла із довідки СНАБ, - пояснює В’ячеслав. - Ніяких повідомлень з банку і від «Мегаінвест» не надходило. Реквізити для подальшого погашення за кредитним договором нам відмовили видати. Через сайт «Прозоро» знайшли все-таки реквізити «Мегаінвест Сервіс» і достроково проплатили всю суму – 113 тис. грн. Йдеться про суму, яку він за нас «заплатив» «Фідо Банку». За умовами кредитного договору ці кошти ми повинні були платити ще до 2022 року. Тобто не маємо перед «Мегаінвест Сервіс» жодних фінансових зобов'язань. Через місяць прийшов лист від Мацкевича про те, що гроші вони отримали, але порахували їх як штраф. Згідно з угодою переуступки за кредитом ніяких штрафів і пені нараховувати не мають права. Тим більше, остання проплата була 22 лютого 2020 року. Жодного прострочення по платежах не було. На сьогоднішній день у нас відібрали і квартиру, і гроші. З усної бесіди з директором «Мегаінвест Сервіс» нам стало відомо, що Мацкевич хоче отримати з нас не 113 тис. грн. а 400 тис. грн. Ми з цим не погодилися і звернулися в суд».

За словами юриста Володимира Пилипенка, з подібними рейдерами в законі не лише можна, а й треба судитись.

«Діяльність колекторів в Україні жодним чином не регулюється, - коментує Пилипенко. - Є проект закону щодо них, але він досі не прийнятий. Колектори працюють як фінансові установі і скуповують кредити, які продають банки. В такому договорі порушень закону немає. А ось далі в діях компанії, яка купує право вимоги, порушення є. По-перше, боржника не завжди повідомляють про те, що він має повертати борг іншій особі. Як правило, він дізнається, що боржник вже іншої особи, коли йде проплачувати черговий платіж. Хоча мав би бути повідомлений заздалегідь. По-друге, новий кредитор не має права звертати стягнення на майно, яке є в іпотеці - тобто забирати майно боржника, якщо він не протермінував оплату і своєчасно сплачує за кредит».

Юрист наголошує, що звернення стягнення на квартиру можливе лише у разі порушення боржником своїх зобов’язань зі сплати кредиту. Якщо порушень немає, тоді все це незаконно.

«Закон Про виконавче провадження (ст. 48, пункт 7) забороняє забирати житло за борги, якщо воно єдине, - додає Пилипенко. - Якщо кредитор це ігнорує і поводиться, як йому заманеться, то з ним потрібно судитись. Окрім цього, варто реєструвати заяву про вчинення злочину. Судова тяганина буде тривалою, але в таких випадках право - на стороні боржника».

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram.