15 квітень 2024, Понеділок, 12:52

РФ через Інтерпол намагається захопити українського виробника бронемашин, – ЗМІ

12 Травня 2020г.
1cf5eb9d19e70bda

Майже рік в Польщі на підписці про невиїзд очікує рішення про видачу РФ співвласник української приватної оборонної компанії ТОВ "Науково-виробнича компанія "Техімпекс" Євгеній Ващілін, а українські уповноважені органи не запроваджують необхідних заходів.

Про це повідомляє Резонанс 12 травня із посиланням на Defence Express   .

Громадянина України під час службового відрядження було затримано польськими прикордонниками 05 червня 2019 року в аеропорту Краків-Баліце як особу, що перебуває у розшуку Інтерполу.

У якості підстави російське національне центральне бюро Інтерполу послалось на рішення Бєлгородського районного суду Бєлгородської області РФ від 29 листопаду 2018 року про застосування тимчасово арешту на 2 місяці, у кримінальній справі, що була відкрита на початку 2010 року.

Відповідно до рішення російського суду слідчими органами РФ Євгенію Ващіліну інкримінується "замах на контрабанду іншої техніки, здійснений організованою групою". 27 грудня 2011 року по справі винесено постанову про притягнення Є.Ващіліна у якості звинувачуваного по ч.3 ст.30, ч.3 ст.226.1 Кримінального кодексу РФ. Дані статті передбачають покарання у вигляді обмеження волі на термін до 12 років.

Співвласник української приватної оборонної компанії ТОВ «Науково-виробнича компанія «Техімпекс» Євген Ващілін, який з 05 червня 2019 року очікує в Польщі рішення по видачі його РФ відповідно до запиту російського національного центрального бюро Інтерполу

Про більше, ніж констатацію звинувачення за зазначеними статтями в постанові Бєлгородського районного суду не йдеться і з’ясувати, що ж представники російських органів слідства мають на увазі під фразою «замах на контрабанду іншої техніки, здійснений організованою групою» неможливо.

Однак відомо, що з 2008 року ТОВ "Науково-виробнича компанія "Техімпекс", співвласником якої на той час був Євгеній Ващілін, здійснює міжнародну передачу товарів, які підлягають експортному контролю України згідно з відповідною реєстрацією у Державній службі експортного контролю України. І діяла українська компанія як раз на ринках, де були сильні позиції у експортерів з РФ – в Африці та Південно-Східній Азії, перебивши ряд російських контрактів.

Тож з високою долею ймовірності можна стверджувати, що рішення російського суду може бути актом нечесної боротьби з конкурентом в особі української компанії. Сферою діяльності ТОВ "НВК "Техімпекс" також є реалізація, розробка, виробництво ремонт та модернізація озброєння та військової техніки, а також виготовлення і ремонт артилерійської та стрілецької збої.

Витяг з рішення Бєлгородського районного суду Бєлгородської області РФ від 29 листопаду 2018 року стосовно громадянина України Ващіліна Є.В.

З початком російської агресії компанія активно долучилась до справи відновлення та ремонту озброєння та військової техніки для Збройних сил України, здійснюючи капітальний ремонт БМП-1, БМП-2, БРЄМ-Ч, БТР-60, БТР-70, БТР-80, БРДМ-2, МТЛБМ, МТ-ЛБУ, ПЗМ-2 (2М), ЗІЛ-135, машин на базі цих шасі, а також двигунів, вузлів і агрегатів цієї техніки.

Також фахівці компанії розробили, освоїли виробництво та здійснили постачання на озброєння ЗС України декількох варіантів модернізації наступних зразків техніки, а саме: БРДМ-2, БТР-60, БТР-80, ЗІЛ-135ЛМ та МТЛБ-ЗУ-23-2, представили модернізовану БМП-1 с бойовим модулем «СПИС», БТР-70 з сучасним силовим агрегатом, дослідний зразок БТР "Варан", прототип Легкого тактичного автомобіля (ЛТА) та ще багато техніки.

Не виключено, що саме з активізацією діяльності компанії як у справі підвищення боєздатності українського війська, так і у конкурентній боротьбі з російськими спецекспортерами на зовнішніх ринках, може бути пов’язано те, що через такий тривалий час в РФ повернулись до цієї справи.

Для цього РФ в чергове скористалася лазівкою у процедурах Інтерполу, самостійно видавши так звану "розсилку". "Розсилка" потрапляє напряму та без попередньої перевірки до бази обміну даними між національними бюро.

На відміну від циркулярів, "розсилки" не потрапляють до публічної бази осіб, що розшукуються Інтерполом. Саме тому в офіційній базі Інтерполу громадянина України Євгенія Ващіліна не знайти. Більше того, щоб справити враження на правосуддя Польщі, російські "правоохронці" в "розсилці" зазначили, що громадянин України звинувачується у "спробі контрабанди обладнання, яке може бути використано для виробництва зброї масового знищення" (attempted smuggling of equipment which can be uses to manufacture weapons of mass destruction)!

Щоб справити враження на правосуддя Польщі. російські "правоохронці" в "розсилці" зазначили, що громадянин України Ващілін Є.В. звинувачується у "спробі контрабанди обладнання, яке може бути використано для виробництва зброї масового знищення"

РФ могла використати подібну ж схему, що застосовувала і раніше, коли польські правоохоронці були вимушені заарештувати іншого громадянина України. 09 листопада 2019 року польські прикордонники за запитом РФ через Інтерпол затримали одного з лідерів УНА-УНСО, ветерана АТО Ігоря Мазура "Тополю". РФ звинувачувала його в нібито бойових діях проти її військ в Чечні. Тоді віце-спікер сейму Польщі Малгожата Гошовська заявляла, що затримання Мазура є "виключно технічним" кроком, а внесення його до реєстру затримань Інтерполу - це "наочний приклад використання Кремлем інститутів міжнародного права для політичної помсти".

Саме через подібні дії в цивілізованому світі у Росії склалася репутація держави, що здатна маніпулювати міжнародною поліцейською системою.

Правозахисники і журналісти називають Росію в числі країн, які за допомогою циркулярів Інтерполу намагаються переслідувати дисидентів і іноземних "супротивників режиму". Це визнав і сам Інтерпол - кілька разів він відкидав "червоний" циркуляр, в якому Росія вимагала заарештувати главу Hermitage Capital Management Вільяма Браудера. На думку чиновників організації, циркуляр порушував конституцію Інтерполу - вона прямо забороняє арешти та інше переслідування з політичних підстав.

У травні 2018 року Браудер був затриманий в Іспанії без жодного циркуляра. Як з'ясувалося, РФ тоді також скористалася лазівкою в процедурах Інтерполу, самостійно випустивши так звану "розсилку".

Коли в листопаді 2019 року польські прикордонники за запитом РФ через Інтерпол затримали одного з лідерів УНА-УНСО, ветерана АТО Ігоря Мазура "Тополю" віце-спікер сейму Польщі Малгожата Гошовська заявляла, що затримання Мазура є "виключно технічним" кроком, а внесення його до реєстру затримань Інтерполу - це "наочний приклад використання Кремлем інститутів міжнародного права для політичної помсти" / Фото ілюстративне, джерело: facebook.com

Євген Ващілін ще не опинився в РФ лише через забюрократизованість польської Феміди, яка, як і в будь-якій демократичній державі, має перевірити всі обставини справи перед тим, як винести рішення. І ще відтермінувала це рішення ситуація з розповсюдженням коронавірусної хвороби COVID-19.

Однак, вже найближчим часом в Польщі має відбутись суд, який теоретично може задовольнити запит російського національного центрального бюро Інтерполу і громадянин України, який зробив великий внесок у справу посилення Української армії і стримування російської агресії, а також немало "попив крові" представникам РФ на міжнародному ринку і, по суті, є особистим ворогом так званої "російської воєнщини", може опинитись в полоні – формальні підстави для цього забезпечив Бєлгородський районний суд.

"Найгірше в ситуації з Ващіліним є те, що наразі він опинився з російською каральною машиною один на один ..."

На жаль, до цього часу ролі Держави Україна, яка повинна захищати власного громадянина, не помітно. Хоча Євген Ващілін та його адвокат відправляли листи на Генерального прокурора України, Уповноваженого Верховної ради України з прав людини, Міністра закордонних справ України. Держава не дуже квапиться у тому, щоб захищати інтереси свого громадянина, який може стати жертвою гібридних атак з боку агресора.

Наразі справа за Уповноваженим Верховної ради України з прав людини та Міністерством закордонних справ України, куди всі необхідні документи були направлені встановленим порядком. Це має стати справою честі для Омбудсмена та українських дипломатів – відстояти громадянина України у схватці з підступним агресором, що використовує гібридну тактику – цього разу по лінії Інтерполу.

Довідка про ТОВ «Науково-виробнича компанія «ТЕХІМПЕКС»:

ТОВ «Науково-виробнича компанія «ТЕХІМПЕКС» - приватна оборонна компанія, заснована в 2003 році. Компанія є виконавцем Державного Оборонного Замовлення, здійснивши за останні 5 рокцв для потреб Міністерства оборони України, Національної гвардії України, МВС України, ДПС України та інших силових структур капітальні та поточні ремонти понад 200 одиниць бронетанкової та автомобільної техніки та агрегатів до неї.

З 2017 року ТОВ «НВК «Техімпекс» є членом Ліги оборонних підприємств України (неурядове об’єднання українських підприємств і організацій, які є виробниками/розробниками продукції оборонного та подвійного призначення).