росія намагається скористатися зростанням цін на нафту, водночас її експорт із ключового чорноморського порту припинився через атаки українських безпілотників. Загальні середні поставки країни за чотири тижні впали до 3,22 мільйона барелів на день — це найнижчий показник із серпня.
Про це розповідає Резонанс
“росія намагається скористатися стрімким зростанням цін на нафту, однак експорт з її головного чорноморського порту зупинився саме тоді, коли поставки з Балтійського моря відновилися після попередніх ударів українських дронів. Хоча відвантаження з балтійського порту Усть-Луга відновилися після численних атак протягом останніх тижнів, це сталося саме тоді, коли вантажні операції в новоросійську на Чорному морі були зупинені через нові рейди. Два найбільші причали терміналу залишалися непрацюючими протягом більшої частини тижня, і ознак їхнього найближчого відновлення не було”
Зменшення поставок зафіксовано станом на 12 квітня: середній чотиритижневий обсяг експорту досяг 3,22 млн барелів на день, що на 200 тис. барелів на день менше порівняно з попереднім тижнем і є найнижчим рівнем із серпня.
Вплив на запаси та танкерні резерви
Зі зростанням попиту на фоні конфліктів у регіоні значна частина раніше накопичених запасів російської нафти перебувала на танкерах у морі. У підсумку за три тижні до 12 квітня обсяг нафти на танкерах скоротився приблизно на 26 млн барелів. Загальні запаси в морі впали з пікових близько 140 млн барелів у середині січня до приблизно 103 млн барелів.
Ринкові наслідки й ризики для споживачів
Війна на Близькому Сході підштовхнула ціни на нафту до багаторічних максимумів і посилила попит на постачання з альтернативних регіонів, оскільки частина експорту з регіону фактично призупинилася. Понад 12 млн барелів на день потенційного експорту залишаються заблокованими в Перській затоці, що додатково скорочує морські запаси і змушує переробні заводи шукати інші джерела сировини.
“Однак власний військовий бюджет кремля не може повною мірою скористатися стрімким зростанням цін і зростаючим попитом на його нафту через тривалий вплив військових операцій в Україні”
Тривалі збої в експорті з росії через атаки дронів також можуть ускладнити постачання для індійських нафтопереробних заводів, які залежать від регулярних поставок. Експерти прогнозують, що цього року світовий попит на нафту може знизитися вперше з часів пандемії 2020 року, оскільки високі ціни стримуватимуть зростання споживання.