21 вересень 2023, Четвер, 14:05

російські джерела, курс на СНД та економічна стратегія РФ

13 Вересня 2021г.

Журналісти «Схем» (проєкту Радіо Свобода та UA: Перший) ознайомились із науковою дисертацією нового голови Бюро економічної безпеки Вадима Мельника, яку він захистив у 2016 році, ставши кандидатом юридичних наук. У своїй науковій роботі Мельник переважно посилається на російські наукові джерела, розглядає членство в СНД як фактор подальшого розвитку України, та наводить економічну стратегію Росії як позитивний приклад. Про це йдеться у розслідуванні «Зе-наглядач за бізнесом» програми «Схеми».

Тема дисертації, яку Вадим Мельник захистив у 2016-му, – «Забезпечення економічної безпеки держави».

В науковій роботі Мельник згадував про подальший розвиток України шляхом її входження як рівноправного члена до загальновизнаних геополітичних об’єднань – серед яких вказав СНД, де головну роль відіграє Росія.

Для вирішення криміногенної ситуації у сфері економіки країни у 2016-му році Мельник рекомендував, в тому числі, забезпечити «плідну співпрацю з правоохоронними та іншими компетентними органами зарубіжних країн, в першу чергу держав – учасниць СНД».

Окремо журналісти звернули увагу, що у своїй науковій роботі Вадим Мельник опирався на численні російські джерела. Розмірковуючи про стратегію економічної держави, він посилався, наприклад, на «Державну стратегію» економічної безпеки Російської Федерації»; наводив дисертацію під назвою «Діяльність органів внутрішніх справ за матеріалами Приволжського Федерального округу РФ»; опирався на дисертацію про «Правові та організаційні аспекти діяльності та митних органів РФ».

У період, коли Вадим Мельник захистив дисертацію, він працював начальником Головного слідчого управління фінансових розслідувань ДФС.

«Схеми» поцікавились у нього, чому після анексії Криму і початку війни на сході України у своїй науковій роботі він порушив питання про входження держави як «рівноправного члена до такого об’єднання, як СНД».

Він відповів, що не пригадує конкретно, про що йшла мова: «Я зараз не пригадаю конкретно, в якому контексті ця фраза, але необхідно враховувати економічні зв’язки. Щоб забезпечити економічну безпеку – треба, щоб національна економіка чітко і дуже стійко працювала», – зазначив він.

На уточнення, чи справді він вважав у 2016-му році, що Україні треба бути частиною СНД, Мельник підкреслив: «Жодним чином ні. Україна – це незалежна держава. Жодним чином вона не може бути в СНД. Зараз чітко не пригадаю, що я мав на увазі. Тому якщо можна – не робіть з мене ворога держави».

Україна є засновником СНД, але не була стороною співдружності. У травні 2018 року тодішній президент України Петро Порошенко підписав указ про остаточне припинення участі України у статутних органах СНД.

Про дисертацію Вадима Мельника також згадав у нагородному листі від 2016-го року тодішній голова ДФС Роман Насіров, в якому клопотав про присвоєння Мельнику почесного звання «Заслужений юрист України». Наукова робота, відповідно до листа, була однією з підстав.

20 серпня 2021 року уряд офіційно призначив колишнього голову Державної фіскальної служби Вадима Мельника головою Бюро економічної безпеки.

БЕБ є державним правоохоронним органом, на який покладаються завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, віднесених законом до його підслідності. Згідно зі змінами, які вносяться до Кримінального процесуального кодексу України, до підслідності БЕБ будуть належати, в тому числі, такі злочини, як ухилення від сплати податків, зборів, загальнообов’язкових внесків та страхувань, підробка документів та цінних державних паперів, шахрайство з податком на додану вартість та фінансовими ресурсами, а також незаконна приватизація державного чи комунального майна.