03 червень 2023, Субота, 18:28

Сергій Князєв: Пріоритетом діяльності поліції є протидія незаконному обігу зброї

18 Лютого 2019г.
Kniesiev_2

Національна поліція України підготувала законопроект про встановлення кримінальної відповідальності за вчинення протиправних дій із вогнепальною зброєю. Йдеться про незаконні дії з основними складовими частинами зброї. Прийняття законопроекту дозволить ефективно протидіяти ділкам, які займаються пересиланням, перевезенням та збутом частин зброї. Про це 18 лютого 2019 року повідомив голова Національної поліції Сергій Князєв під час координаційної наради керівників правоохоронних органів країни під головуванням Генерального прокурора України Юрія Луценка. Про це повідомляє Резонанс із посиланням на Департамент комунікації НПУ МВС України.

Під час наради очільник Нацполіції окремлив загальну криміногенну ситуацію в країні. Князєв акцентував на "чіткій тенденції щодо зменшення кількості злочинів проти життя і здоров’я громадян". За його словами, саме ці злочини були та залишаються «лакмусовим папірцем» рівня злочинності.

«Як приклад – умисні убивства. «Експерти» лякають громадськість поверненням «шалених дев’яностих». Проте з 1993 по 2003 рік щорічно реєструвалось понад 4 тисячі вбивств. А останні три роки поспіль кількість цих злочинів є найнижчою за роки незалежності із мінімальним показником у минулому році – 1,5 тисячі таких злочинів. Аналогічна ситуація з тяжкими тілесними ушкодженнями. При цьому зростає ефективність роботи з розкриття таких злочинів», – повідомив глава відомства.

Водночас, за його словами, поліцейські посилили превентивні заходи задля попередження скоєння злочинів. Так, у 2018 році поліція разом із іншими правоохоронними органами провела 15 профілактичних відпрацювань. Такі заходи допомогли знизити кількість вчинених злочинів. Зокрема, у минулому році число розбійних нападів та грабежів скоротилося на чверть, а крадіжок – на 9%.

Глава Нацполіції повідомив, що правоохоронці зосередили увагу на боротьбі з організованими злочинними групами, які займаються незаконним заволодінням транспорту. Відтак вже другий рік поспіль суттєво скорочується кількість угонів. Так, у 2015 році було скоєно 12 тисяч таких злочинів, а у минулому році – майже вдвічі менше (6,5 тисяч угонів).

Водночас Князєв додав, що 2018 рік став одним з найактивніших у протидії організованим формам злочинності. Так, поліція припинила діяльність 258 груп, що у півтора рази більше, ніж у 2017 році.

За його словами, зміцненню позицій поліції у зазначеному напрямі протидії злочинності сприяла низка управлінських та організаційних рішень. Зокрема, у структурі Нацполіції створено Департамент стратегічних розслідувань та Управління кримінального аналізу.

«Водночас не сприяє повноцінній роботі поліції за цим напрямом вкрай низький рівень розгляду в судах кримінальних проваджень, розпочатих відносно членів ОГ і ЗО. На кінець року у судах без прийнятих рішень перебувало понад 600 відповідних проваджень, направлених поліцією або за нашими матеріалами. За рік розглянуто лише 48. За кожним четвертим судовий розгляд триває понад три роки», – повідомив Сергій Князєв.

Очільник Нацполіції наголосив, що водночас кілька років вкрай важливим аспектом та пріоритетним напрямом діяльності роботи поліції є протидія незаконному обігу зброї.

За словами глави відомства, у 2013 році поліція викрила 6,4 тисячі злочинів, пов’язаних з незаконним обігом зброї. У 2015-2018 роках цей показник збільшувався і становив понад сім тисяч у 2018 році. Також зростає кількість вилученого важкого озброєння.

«Якщо у 2014 році з незаконного обігу вилучено лише 10 гранатометів, то у подальшому – не менше 60 одиниць щорічно. Кількість вилучених гранат зросла з 700 одиниць у 2014 році до середнього показника у 2 тисячі щорічно в подальшому», - повідомив Сергій Князєв.

Він додав, що активізації цієї роботи сприяли цільові оперативно-профілактичні відпрацювання, які лише за останні півтора роки проводились чотири рази. Водночас лише упродовж останнього відпрацювання задокументовано понад 1,7 тисяч фактів незаконного обігу зброї.

«Поліцейські превентивні заходи дозволили суттєво зменшити кількість злочинів, вчинених з використанням вогнепальної зброї. Якщо у 2014 році вчинено 1,8 тисяч таких злочинів, то за підсумками минулого року – менше 400. Встановлено підозрюваних у понад двох третинах таких злочинів. Проте покращення роботи в цьому напрямку потребує вирішення окремих проблемних питань законодавчого забезпечення», – наголосив керманич НПУ.  Так, насамперед, йдеться про встановлення кримінальної відповідальності за вчинення протиправних дій із основними складовими частинами вогнепальної зброї. Відтак поліція зможе більш ефективно протидіяти ділкам, які здійснюють маніпуляції з окремими частинами зброї, займаючись їхніми пересиланнями, перевезеннями, збутом тощо.

«На сьогодні розроблений нами законопроект підготовлений для направлення до Генеральної прокуратури для опрацювання та погодження»,– зазначив Сергій Князєв. Відтак він звернувся до Генерального прокурора  з проханням сприяти оперативному розгляду зазначеного проекту закону.

ГОЛОВНИМ ДЖЕРЕЛОМ КОРУПЦІЇ В УКРАЇНІ Є ДЕРЖАВНІ ПІДПРИЄМСТВА, — ЮРІЙ ЛУЦЕНКО