28 березень 2024, Четвер, 12:17

Щодо протидії незаконному обігу зброї та вибухівки

20 Липня 2020г.
Зброя
Фото: ВСП

Ігор Криштун

Відповідно до положень чинного законодавства України до найважливіших об’єктів, що охороняються державою, належать громадський порядок та громадська безпека.

Громадський порядок та громадська безпека – це необхідна умова та органічна складова цивілізованого способу життя, успішного функціонування суспільства і держави.

Питання протидії кримінальним правопорушенням проти громадської безпеки та громадського порядку, а також вчиненим з використанням зброї, бойових припасів або вибухових речовин з огляду на реалії сьогодення, продовження бойових дій на Сході нашої держави є вкрай важливим та актуальним.

Військовослужбовці Збройних Сил України являючись частиною українського суспільства, будучу носієм спеціального правового статусу, приймають безпосередню участь у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності держави, в тому числі і з використанням ввіреної зброї та боєприпасів.

На жаль, вимушені констатувати, що мають місце випадки, коли військовослужбовці вчиняють суспільно-небезпечні діяння, пов’язані із незаконним поводженням зі зброєю та боєприпасами, їх протиправному розповсюдженню поза межами району проведення Операції об’єднаних сил та місць постійної дислокації військових частин та містечок.

Зазначене негативно впливає на загальний стан законності в державі, створює передумови до вчинення кримінальних правопорушень проти громадського порядку та безпеки.

Згідно статті 3 Закону України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» основними завданнями Служби правопорядку як спеціального правоохоронного формування в складі Збройних Сил України є:

- запобігання вчиненню і припиненню злочинів та інших правопорушень у Збройних Силах України;

- участь в охороні військових об’єктів та забезпечені громадського порядку і військової дисципліни серед військовослужбовців у місцях дислокації військових частин, військових містечках, на вулицях і в громадських місцях.

З метою забезпечення громадського порядку і військової дисципліни серед військовослужбовців у місцях дислокації військових частин, на вулицях і в громадських місцях щоденно до несення патрульно-постової служби залучається до 80 складів патрулів, що складає до 240 військовослужбовців ВСП.

Виконання завдань Служба правопорядку здійснює у тому числі у взаємодії з представниками Міністерства внутрішніх справ України.

Так, тільки на території проведення ООС:

- щодення несуть службу 17 сумісних патрулів ВСП з Національною поліцією України; 39 військовослужбовців ВСП спільно з представниками Національної поліції України та Національної гвардії України на 19 блок-постах;

- під час виходу підрозділів із району проведення ООС, з метою недопущення незаконного вивезення зброї, боєприпасів та вибухових речовин, посадовими особами ВСП спільно з представниками Національної поліції України, у тому числі кінологічними розрахунками, Служби безпеки України та Національної гвардії України здійснюються заходи щодо перевірки кожного військового ешелону, колони військових транспортних засобів тощо;

- систематично посадовими особами ВСП спільно з представниками Національної поліції України, Державної фіскальної служби України проводиться відпрацювання закладів роздрібної торгівлі на території Донецької області щодо припинення незаконного продажу алкогольних напоїв у районі проведення ООС військовослужбовцям.

З метою недопущення незаконного вивезення військовослужбовцями зброї, боєприпасів та вибухових речовин з району здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях та агресією з боку Російської Федерації та спроб дестабілізації ситуації в Україні на сьогоднішній день є актуальними завдання, щодо спільного патрулювання працівників Національної поліції України, військовослужбовців Національної гвардії України та Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.

У Міністерстві внутрішніх справ України та Міністерстві оборони України діє наказ від 26 вересня1994 року № 428/220 “Про організацію спільного патрулювання співробітників органів внутрішніх справ і військовослужбовців Збройних Сил України”.

Зазначений наказ передбачає спільне патрулювання працівників міліції з особовим складом Збройних Сил України для посилення охорони громадського порядку, захисту прав, свобод, законних інтересів, життя і здоров’я громадян, однак не врегульовує питання щодо взаємодії Національної поліції України, Національної гвардії України та Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.

Виходячи з вище викладеного, пропонуємо зазначений наказ викласти у новій редакції та врегулювати питання щодо спільного патрулювання, виконання інших завдань працівниками Національної поліції, військовослужбовцями Національної гвардії України та Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.

Крім цього, в місцях постійної дислокації військових частин проводяться планові та позапланові перевірки дотримання посадовими особами встановленого порядку обліку, зберігання та використання зброї та боєприпасів, за результатами яких у разі виявлення порушень вживаються відповідні заходи реагування, винні особи притягуються до встановленої Законом відповідальності.

Створена та діє стійка система профілактичної роботи у військових колективах, спрямована на запобігання вчинення військовослужбовцями злочинів та інших правопорушень, формування у них правової свідомості, високої культури та доброчесності.

Протягом останніх 2-х років представниками Служби правопорядку спільно з Національною поліцією України під час проведення спільних заходів з протидії кримінальним правопорушенням проти громадської безпеки та громадського порядку з незаконного обігу вилучено:

у 2019 році - 1 автомат, 2 пістолети вітчизняного виробництва, 12 пістолетів іноземного виробництва, 19 пострілів до гранатометів, 136 гранати, 10683 шт. патронів, 5 РПГ-22 та 5 тротилових шашок;

у 2020 – 5 гранат, 1 кг вибухової речовини, 2262 шт. патронів

Під час перевірки підрозділів, які убувають з району проведення операції об’єднаних сил Службою правопорядку попереджено незаконне вивезення– без відповідних підтверджуючих документів на мирну територію:

у 2019 році - 46 гранат, 1 пістолет, 11 мін, 4297 шт. патронів, 
1 кг вибухової речовини, 576 димових шашок;

у 2020 – 5 гранат, 2114 шт. патронів.

У результаті проведених розшукових заходів посадовими особами Служби правопорядку знайдено 13 автоматів, 7 пістолетів, які були втрачені військовослужбовцями внаслідок неналежного виконання обов’язків військової служби.

За вищевказаними фактами у 2019 – му та поточному роках органами досудового розслідування до ЄРДР внесено відомості про:

- 219 кримінальних правопорушень, передбачених статтею 263 Кримінального кодексу України «Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами», з яких 161 випадків у 2019 році, 58 - у поточному;

- 194 кримінальних правопорушень, передбачених статтею 414 Кримінального кодексу України «Порушення правил поводження зі зброєю, а також із речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення», з яких 61 випадок мав місце у 2019 році, 26 - у поточному.

Наведене свідчить про ефективність заходів, що вживаються в Збройних Силах України та спрямовані на зниження рівня злочинності та покращення стану правопорядку у військових колективах, в тому числі щодо запобігання кримінальним правопорушенням, пов’язаних із незаконним поводженням зі зброєю, проти громадської безпеки та громадського порядку.

Основними причинами та передумовами таких правопорушень є:

- низькі морально-ділові якості окремих військовослужбовців;

- неналежний контроль з боку окремих командирів за станом збереження ввіреної зброї та боєприпасів.

Не сприяє усвідомленню військовослужбовцями невідворотності покарання за вчиненні кримінальні правопорушення, пов’язані із незаконним поводженням зі зброєю та боєприпасами, застосування судами занадто м’яких як для даного виду кримінальних правопорушень покарань.

Для прикладу.

09.08.19 працівниками НПУ до ЄРДР внесене кримінальне правопорушення за ст. 263 ККУ відносно військовослужбовця ГУДЗІНИ А.А., який у квартирі, яку винаймав в районі ООС зберігав 10 гранат Ф-1 без запалів та 2 електродетонатора. 01.10.2019 Дзержинським міським судом Донецької обл. призначено покарання у виді арешту на гауптвахті терміном на 2 місяця.

Окремо слід відмітити важливість створення в системі Міністерства оборони України на базі ВСП спеціального правоохоронного органу – Військової поліції, наділеної функціями здійснення досудового розслідування та проведення оперативно – розшукових заходів в межах визначених повноважень.

Зазначене підвищить ефективність роботи щодо протидії кримінальним правопорушенням, в тому числі і проти громадського порядку, створить дієві механізми своєчасного запобігання, виявлення та припинення злочинних посягань на встановлений порядок несення військової служби.

Військова служба правопорядку у Збройних Силах України, як спеціальне правоохоронне формування, у межах компетенції готова до взаємодії з іншими правоохоронними органами з метою вжиття дієвих заходів щодо недопущення даного виду правопорушень.

До координаційної наради керівників правоохоронних органів із питань протидії кримінальним правопорушенням проти громадської безпеки та громадського порядку, а також вчиненим з використанням зброї, бойових припасів або вибухових речовин в Офісі ГПУ (16.07.2020)

ГЕНЕРАЛ КРИШТУН: У ВСП НЕМАЄ ПРАКТИКИ ПРИХОВУВАННЯ ЗЛОЧИНІВ ЧИ ПРАВОПОРУШЕНЬ

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram.

Vsp 1 396x500
Ігор Криштун Начальник Головного управління Військової служби правопорядку ЗСУ, генерал-лейтенант