18 квітень 2024, Четвер, 17:35

Співпадіння по-українськи. Хроніки Коронавірусу

17 Квітня 2020г.
Поліція із собачкою

Наразі ми з вами вимушено стаємо домашніми фахівцями з питань боротьби з Ковід-19. Доводиться аналізувати як дії влади з точки зору логіки й результативності, так і дослідження науковців – для розуміння ситуації.

За ці неповні 2 місяці карантину (з 12 березня) боротьба йде на економічному, медичному та політичному фронтах. Подекуди ми навіть не встигаємо відслідковувати політичні й корупційні скандали. Однак, в цьому хаосі – ми намагаємось адаптувати до нашого життя численні рішення Кабміну. Адаптувати з точки зору здорової логіки та власного життєзабезпечення. І це досить важко, оскільки як центральна влада, так і влада на місцях інколи вдається до нелогічних крайнощів.

Наприклад, з 16 квітня посилено контроль на дорогах в’їзду до столиці.

Аргументуючи таке рішення, мер Києва Віталій Кличко під час онлайн прес-конференції відзначив наступне:

- сьогодні на в’їзді до Києва встановлено 9 пропускних пунктів;

всі авто, що прямують у місто, перевірятимуть медики та правоохоронці;

- перевірка відбуватиметься за певним протоколом дій;

- за прогнозами медиків, після свят може відбутися різке збільшення кількості хворих на коронавірус;

- прохання до керівників підприємств, до роботодавців: у найближчі кілька днів максимально забезпечити дистанційну роботу працівників.

Фактично - обмеження почало діяти з обіду, а відтак на під’їзді до Києва вже маємо величезні затори та подекуди - аварії. Та давайте проаналізуємо, чи дійсно ці заходи матимуть результатом боротьбу з Ковід-19?

Протокол дій доступною мовою:

1) Водіям та пасажирам транспорту на основних в’їздах до Києва вимірюватимуть температуру. Обмеження не буде стосуватись транспорту, де водій та один пасажир.

2) Обов’язково перевірятимуть автобуси та мікроавтобуси, вантажні та вантажно-пасажирські автомобілі та легкові автівки, які перевозять більше трьох осіб включно із водієм.

3) У разі виявлення температури, будуть робити так звані в народі «швидкі тести» (авт. - нагадаємо про існування двох видів тестів: тест-системи ПЛР (більш точний) та експрес-тести (виявляє лише непрямі ознаки вірусу – коли організм бореться та вже почав виробляти антитіла).

4) При температурі 37-38 необхідно заповнити певні папери, залишити письмово свої дані та піти на самоізоляцію. У разі перевищення 38 градусів викликається бригада для госпіталізації.

В чому ризики застосування такого протоколу? Температуру можна «локально збити» жаропонижуючими засобами. І як показує практика, до таких дій вже неодноразово вдавались деякі особи. Поодинокий водій може бути хворим на Ковід, але його не перевірятимуть – досить сумнівна логіка.

У певних людей захворювання проходить безсимптомно та вони є активними розповсюджувачами вірусу.

І саме головне – «швидкі тести» дають картину, коли людина вже досить довго хворіє на Ковід (за різними даними – це з 10 або з 14 дня хвороби).

І хоч ці запроваджені обмеження тимчасові (до 20 квітня, однак – можуть бути й продовжені), ми чекаємо на адекватні протоколи дій від очильників МОЗ.

Оскільки плутанина у застосуванні швидких та ПЛР – тестів вже дається взнаки. Україна не має реальної картини кількості тих, хто захворів на Ковід.

Живемо як у казці – вже третій міністр…

Певно, десь щось пішло не так. Ми мали надію на новопризначеного міністра Максима Степанова, який став вже третім очільником МОЗ за 2020 рік. Базова медична освіта та величезний менеджерський досвід міністра мали стати в нагоді українцям у ці нелегкі часи...

Однак – оці вже вперті факти!

У день призначення міністра (30 березня 2020 року) одночасно за його дружиною було зареєстроване ТОВ "БЕСТЗДРАВ" (ідент. код 43581134) з видами діяльності у галузі медицини. Статутний капітал становить 1,5 млн. гривень. При цьому – місцезнаходження товариства Одеська область, смт Авангард, а місце реєстрації засновниці – місто Київ.

І хоча Степанов заперечує цей дивний збіг обставин, мотивуючи це тим, що ідея створення цього товариства виникла давно. Та за загальновідомою інформацією кандидатура Степанова до МОЗ розглядалась ще у серпні 2019 року.

Не хотілось би цитувати відомого «класика» сучасності: «Совпадєніє? Нє думаю!». Тож – спостерігатимемо за розвитком подій!

Міністре, замовьте за лікаря слово!

Отже, на сьогодні ми маємо протоколи дій, що не відповідають реальним викликам пандемії. Особливо – щодо тестування та видів тестів. Проте – нас активно уводять в сторону заборонами щодо відвідування парків та скверів, носіння масок на свіжому повітрі у громадських місцях (при цьому перелік громадських місць постійно розширюється).

До речі, нещодавнє інтерв’ю Головного санітарного лікаря Віктора Ляшка підтверджує, що певні заборони були введені з метою психологічного впливу та не мають жодного відношення до реальної боротьби із пандемією.

Сьогодні серед провідних країн світу Україна має один з найнижчих показників тестування. До того ж, ¼ загальної кількості захворілих на Ковід в Україні - це лікарі. Те, що лікарі не забезпечені належним захистом, не є новиною. Офіційно ж нас переконують, що вжиті усі необхідні заходи.

Однак – волонтери постійно отримують запити від лікарів на засоби індивідуального захисту. Навіть українські діаспори, не зважаючи на поширення Ковіду по усьому світу, збирають кошти на захисні набори саме для лікарів України.

13 квітня на позачерговому засіданні ВРУ депутати проголосували за зміни до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік». Таким чином було створено Фонд боротьби з коронавірусом з наповненням 64,7 мільярди гривень.

Ці кошти заплановано витратити на:

- додаткові виплати медикам;

- закупівлю медичного обладнання;

- надання грошової допомоги членам сімей медиків, що загинули від Ковід-19.

Цікаво, стаття «медичне обладнання» - це знову будуть непотрібні «швидкі тести» з величезною похибкою, закуплені за кордоном за чималі кошти? Чи ми врешті-решт побачимо фінансування розробленого Інститутом молекулярної біології та генетики НАН ПЛР-тесту та його масове виробництво?

Адже, Ковід-19 доказав, що ним хворіють незалежно від статусу, статків та національності.

Тож – поводимось розумно й помірковано. Бережемо себе і близьких. Та тиснемо на владу з метою недопущення чергових, занадто дорогих для нас співпадінь.

Unnamed
Ірина Дідковська Адвокат, членкиня Ради адвокатів міста Києва