19 березень 2024, Вівторок, 06:08

Справа екс-банкіра Шепелєва: Від Інтерполу – під “дах” ФСБ (ВІДЕО)

8 Серпня 2016г.
938732

Олена Мельник, Резонанс

Соратник Юлії Тимошенко та Юри Єнакієвського. Так називали екс-нардепа Олександа Шепелєва. Нині його справа знову стала топ-темою. Звинуваченого в Україні у розкраданні коштів та організації  "замовних" убивств екс-банкіра - звільнили з російського СІЗО.

За інформацією екс-керівника Державної пенітенціарної служби Сергія Старенького, звільнення коштувало Шепелєву 10 млн долларів США. За його словами, "платились гроші не тільки в Росії, але і в Україні за те, щоб не прискорювати процес екстрадиції". РФ "використала небажання України його забирати та передала його чеченській діаспорі за велику суму коштів", - заявив він у коментарі Резонансу.

Старенький СергійСтаренький вважає, що Шепелєва звільнили "через бездіяльність ГПУ та Мінюсту в його екстрадиції в Україну". "А воно їм треба? Ще повернеться да розкаже, хто ж дійсно організував його втечу з Київського СІЗО два року тому", - написав колишній головний тюремник України у Фейсбуці.

"Неочікувана" втеча Шепелєва з-під варти у лікарні два роки тому стала підставою для відсторонення Старенького з посади очільника Пенітенціарної служби. Відповідне урядове розпорядження ініціював Мінюст, поклавши виконання обов'язків голови на першого заступника голови служби Віталія Ошовського.

Тоді прокуратура підготувала підозру у скоєнні службового недбальства начальнику Київського СІЗО, якого звільнили з посади разом з керівником медчастини слідчого ізолятору. Двох співробітників конвойного полку, які охороняли екс-депутата, затримали, а конвоїра, який втік разом з Шепелєвим, оголосили в розшук.

mahnickyВарто нагадати, що незадовго до відставки виконувач обов’язки Генпрокурора Олег Махніцький попереджав про "намагання кримінальних злочинців звільнитись від відбуття покарання. Це стосується і Шепелєва".  За його словами, з весни 2014 екс-нардеп намагався уникнути покарання через "раптові хвороби".

"Була спроба, аналогічно як із Лозинським, вчинити дії з метою уникнення його кримінальної відповідальності. Проте, прокуратурою взято під контроль цю процедуру, оскільки було подано клопотання про звільнення через хворобу. І намагались долучити до цього медиків", - заявив тоді Махніцький.

18 червня в.о. Генпрокурора звільнили з посади. 19 червня парламент проголосував за Віталія Ярему. А в ніч на 6 липня - втік Шепелєв….

"ГПУ поховало кримінальне провадження про причетність службових осіб до цього злочину, оскільки це робилось із відома верхівки відомства. Курував цю історію заступник Генерального відомий як "Толя-Супермаркет", - заявив Резонансу Сергій Старенький. - Зроблено все було руками мого першого заступника (він же був заступником Яреми у столичній міліції). А також ще одного заступника голови Пенітенціарної служби, який раніше працював у ГПУ".

Старенький стверджує, "ті, хто допоміг втекти Шепелєву переслідували три мети: 1. Гроші; 2. Виведення з гри Шепелєва, який був носієм компромату; 3. Створення приводу для мого звільнення та призначення Ошовського".

І коротко власне про скандального втікача та його справу.

Шепелєв-1"Зв'язки Шепелева у фінансовому й політичному світі колосальні, - відзначало свого часу DT.UA, - його вітчимом був Володимир Кузнєцов — перший начальник Управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС Донецької області … Першим великим проектом Шепелева стало створення на початку 2000-х АКБ "Донеччина" (тепер — "Укрбізнесбанк"). Його партнером був Павло Борулько, з яким вони сьогодні разом проходять в одній кримінальній справі. Куратором проекту нібито був Едуард Прутнік — тоді один із найближчих людей губернатора Донецької області Віктора Януковича. Уже тоді "Укрбізнесбанк" називали "сімейним". Коли "молода команда" підросла, Прутнік, Борулько і Шепелев вийшли з проекту, поступившись своїми частками та правами безпосередньо Олександру Януковичу і Сергію Арбузову, що замінив Борулька на посаді голови правління. Свої контакти з Арбузовим Шепелев зберіг, але, як свідчать його захід у Раду в лавах "Батьківщини" та нинішні проблеми, стосунки з ключовою частиною Сім'ї Януковича були далекі від довірчих. Однак із командою нинішнього президента в Шепелева залишилися цілком міцні ділові контакти. Свідчення того — розміщення в будинку Шепелева, що його орендує банк "Родовід", офісу Юрія Іванющенка, близького друга Віктора Януковича. Це дає підстави припустити, що всемогутній Юрій Володимирович усі ці роки співпрацював з Шепелевим, і неофіційні джерела це підтверджують».

Шепелєв двічі обирався до парламенту за списками БЮТ, але 2010 після виключенння з фракції перейшов до Партії регіонів. На парламентських виборах 2012 року він балотувався за мажоритарним округом №13 (Калинівка, Вінницька область) як самовисуванець, однак набрав 0,61% голосів.

Снимок экрана 2016-08-08 в 14.22.59З грудня 2012 Шепелєв перебував у міжнародному розшуку. За підозрою у розкрадання майна "Родовід Банку" в особливо великих розмірах. 30 мільйонів доларів, які були викрадені з фінустанови, знайшли на рахунках сім'ї Шепелєва. А також за замах на вбивство віце-Президента Сергія Дядечка та вбивство голови «Автокразбанку» Сергія Кириченка.

У січні 2013 у справі Шепелева з’явилось і обвинувачення в організації вбивства полковника Донецького УБОЗу Єрохіна. Злочин стався ще 2006 року. Тоді міністр внутрішніх справ Юрій Луценко звинуватив "депутата БЮТ Ш." у причетності до вбивства працівника спецпідрозділу, який протидіяв "конвертаційним" центрам. У грудні 2010 відбувся суд на вбивцями міліціонера. А ще через два роки після проголошення вироку виконавцям, прокуратура нарешті визнала, що організатором був Шепелев.

4 липня 2013 його затримала угорська поліція разом зі представниками німецького Інтерполу у ресторані готелю Four Seasons. У Будапешті він мешкав з угорським паспортом, виданим на інше ім'я.

За два роки, у березні 2014 - екстрадували до України, де суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Крім того, суд застосував запобіжний захід щодо дружини екс-депутата, призначивши їй заставу в сумі 6,1 млн гривень. Галину Шепелєву підозрювали у кримінальному правопорушенні за ч. 5 ст. 191 КК України, а саме заволодінні коштами АТ «Родовід Банк» під приводом фіктивної оренди банком нежитлового приміщення. "На нерухомість та інше майно Шепелєва та його дружини накладено арешт, загальна сума якого становить понад 85 мільйонів гривень", - повідомляло тоді ГПУ.

Про долю дружини банкіра-втікача, як і про його активи наразі офіційної інформації немає.

24541Джерела Резонансу стерджують, що Галину Шепелєву намагались декілька разів звільнити з-під арешту, оскільки на неї записано все майно подружжя. «На початку минулого року - за підробним рішенням суду, а торік восени хотіли визнати неосудною. Тобто максимально звільнити з-під арешту майно, яке за документами їй належить. Так само банківськи рахунки, де знаходяться гроші, вкрадені з «Родовід Банку», - зазначив співрозмовник.

Після втечі з України, торік 20 березня Шепелєва взяла ФСБ у Москві.

"Затримання відбулося на підставі міжнародного ордера Інтерполу і запиту правоохоронних органів України, - написав тоді речник МВС Артем Шевченко і додав, -  Шепелєв, як безпосередній учасник процесу, багато знає про історію приватизації Криворізького залізорудного комбінату (КЗРК), який виявився предметом великої олігархічної війни Пінчук vs Коломойський в суді Лондона і в Україні".

Наразі він залишив в‘язницю, але лишився "під ковпаком"

За даними Резонансу, Шепелєв уклав угоду із російським слідством, давши покази щодо Тимошенко, Пашинського, Турчинова та Коломойського.IMG_6617-1

Заступник Генерального прокурора України Євген Єнін:

«У контексті повідомлень щодо чергової "зради" у контексті звільнення з під варти в РФ громадянина Украіни Олександра Шепелєва хочу повідомити про таке.

1. Постановка питання про "зволікання" української сторони з питання екстрадиції Шепелєва з РФ викликає посмішку. Півтора роки тому ГПУ направила екстрадиційний запит щодо Шепелєва до РФ, у відповідністю до встановлених міжнародними конвенціями термінів (40 діб з моменту затримання)

2. Місяць тому РФ офіційно відмовила у видачі О.Шепелєва українській стороні, пославшись на Ст.19 Конвенції про правову допомогу 1993 року - видача особи шкодить інтересам нац безпеки РФ. Вельми рідкий випадок, бо до цього часу росіяни не балували різноманітністю комбінацій і відмовляли у видачі членів банди Януковича через нібито загрозу політичного переслідування.

3. ГПУ одразу ж офіційно звернулася до РФ щодо надання пояснень відносно мотивів такої відмови. РФ поки що не відреагувала, але неофіційно циркулює інфо про те, що О.Шепелєв пішов на угоду з рос слідством, давши покази на низку українських політиків, включаючи Ю.Тимошенко.
 Тобто якщо і йдеться про зраду, то явно не з боку ГПУ чи Мінюсту Украіни (який взагалі не має жодного відношення до цієї історії, оскільки центральним компетентним органом на стадії досудового слідства є ГПУ, а не Мін'юст)

P.S. До речі, звільнення з-під варти Шепелєва в РФ не надто розв'язує йому руки - поза межами Росіі його чекає з розпростертими обіймами Інтерпол».

13260089 1013484595354637 523691465419455425 N
Олена Мельник Редактор, юрист, Резонанс