15 квітень 2024, Понеділок, 12:38

«Справи Майдану»: завершено розслідування щодо двох екссуддів Соснівського районного суду Черкас

26 Травня 2020г.
Img 0709

Слідчі Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв’язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань, спільно з прокурорами Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини, пов’язані із масовими протестами у 2013-2014 роках, Офісу Генерального прокурора, завершили досудове розслідування відносно двох колишніх суддів Соснівського районного суду міста Черкаси, які нині є діючими адвокатами.

Про це інформує Резонанс 26 травня із посиланням на ДБР.

Слідством встановлено, що колишні судді - нині адвокати, 25-26 січня 2014 року вчинили протиправні дії щодо 17 осіб. Громадянам було незаконно обмежено особисту свободу, здебільшого шляхом поміщення під варту. Рішення приймались без достатніх та належних доказів про вчинення ними масових заворушень задля перешкоджання організації та проведенню подальших мирних зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в місті Черкасах та інших регіонах.

Екссудді підозрюються у:

- постановленні суддею завідомо неправосудних ухвал, вчиненому в особистих інтересах (ч. 2 ст. 375 Кримінального кодексу України);

- завідомо незаконних арештах, які спричинили тяжкі наслідки, вчинених в особистих інтересах за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 371 Кримінального кодексу України);

незаконному перешкоджанні організації та проведенню зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, вчиненому службовою особою за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ст. 340 Кримінального кодексу України).

Як повідомлялось, за клопотанням прокурора Офісу Генерального прокурора Печерський районний суд м. Києва 25 травня 2020 року обрав колишньому Міністру оборони України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні за фактами організації низки тяжких та особливо тяжких насильницьких злочинів, у тому числі умисних вбивств, скоєних у період з 18 лютого 2014 по 20 лютого 2014 року у центральній частині міста Києва.

ЗА ЩО СУВОРА ВРП КАРАЛА СУДДІВ ЦЬОГО РОКУ?

Як нагадує Резонанс, Вища рада правосуддя 30 листопада 2017 року розглянула питання про звільнення Орленка Володимира Васильовича з посади судді Соснівського районного суду міста Черкас на підставі пункту 3 частини шостої статті 126 Конституції України відповідно до рішення Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 31 травня 2017 року № 1346/3дп/15-17.

31 травня 2017 року Третя Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя, розглянувши дисциплінарну справу стосовно судді Соснівського районного суду міста Черкас Орленка В.В., відкриту за заявою заступника прокурора Черкаської області Семенова В.В., координатора координаційної ради Коаліції молодіжних громадських організацій Черкаської області «Молода Черкащина» Феофілової В.В. та Краснянчука Р.В., ухвалила рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності та застосування до нього дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення з посади судді.

У зазначених заявах скаржники вказували, що суддя Соснівського районного суду міста Черкас Орленко В.В. приймав рішення про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо осіб – учасників масових акцій протесту в період з 21 листопада 2013 року до набрання чинності Законом України від 8 квітня 2014 року № 1188-VII «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» у зв’язку з їхньою участю у таких акціях.

У своєму рішенні Третя Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя дійшла висновку, що виявлені в ході дисциплінарного провадження відомості вказують на факти вчинення суддею Орленком В.В. істотного дисциплінарного проступку, несумісного зі статусом судді, що є підставою для звільнення його з посади.

Третя Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя у своєму рішенні вказала, що характер правопорушень, допущених суддею Орленком В.В., свідчить, що ним необ’єктивно та несправедливо здійснено правосуддя, зокрема зазначила, що у більшості розглянутих суддею Орленком В.В. справ він без правових підстав позбавляв осіб особистої свободи. У зв’язку з цим Третя Дисциплінарна палата вирішила, що застосування до судді дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення його з посади є пропорційним вчиненому.

Крім того, 31 жовтня 2017 року Вищою радою правосуддя розглянуто скаргу судді Орленка В.В. на рішення Третьої Дисциплінарної палати від 31 травня 2017 року та прийнято рішення ВРП про залишення без змін рішення Третьої Дисциплінарної палати ВРП про притягнення судді Орленка В.В. до дисциплінарної відповідальності.

З огляду на викладене Вища рада правосуддя ухвалила звільнити Орленка Володимира Васильовича з посади судді Соснівського районного суду міста Черкас на підставі пункту 3 частини шостої статті 126 Конституції України.