Держсекретар США Марко Рубіо оголосив, що посол Південно-Африканської Республіки (ПАР) Ебрагім Расул більше не є бажаною особою в Сполучених Штатах. Це рішення стало відомим завдяки допису Рубіо на його сторінці в соціальній мережі Х.
Про це розповідає Резонанс
«Ібрагім Расул – це політик, який спекулює на расових питаннях, ненавидить Америку та ненавидить Дональда Трампа. Нам немає про що з ним говорити, тому він вважається персоною нон ґрата», – йдеться у його повідомленні.
Це рішення є частиною більш широкої політики Сполучених Штатів, адже 8 лютого президент Дональд Трамп підписав указ про припинення американської допомоги Південно-Африканській Республіці. США вважають, що в країні існує дискримінація за расовою ознакою.
Земельна політика та расові питання
Президент Трамп неодноразово критикував земельну політику Південної Африки, заявляючи, що «Південна Африка конфіскує землю», і що «певні класи людей» піддаються «дуже поганому ставленню». Мільярдер Ілон Маск, який походить із ПАР, також висловлювався про ситуацію, звинувативши країну у впровадженні «відверто расистських законів про власність». Він стверджував, що жертвами цієї політики стали білі люди.
Проблема власності на землю в Південній Африці є складною та чутливою через історію колоніалізму та апартеїду, коли права чорношкірого населення на землю були суттєво обмежені. Водночас, президент ПАР Сиріл Рамафоса виступив на захист земельної політики свого уряду, запевняючи, що жодна ділянка не була конфіскована.
Справедливий доступ до землі
Рамафоса підкреслив, що «недавній Закон про експропріацію – це не інструмент конфіскації, а конституційний правовий процес, який забезпечує рівний і справедливий доступ громадськості до землі, як це передбачено конституцією». За даними земельного аудиту 2017 року, білі землевласники продовжують контролювати близько трьох чвертей сільськогосподарських угідь Південної Африки, тоді як лише 4% належать темношкірим, які становлять 80 відсотків населення.