02 червень 2023, П'ятниця, 23:10

Суд зобов’язав НАБУ зареєструвати справу проти Матіоса та Луценка

13 Грудня 2018г.

Заступник генпрокурора - головний військовий прокурор України Анатолій Матіос заявляє про відкриття проти нього та генерального прокурора Юрія Луценка кримінальної справи за заявою позафракційного народного депутата Віталія Купрія і пов'язує це з розслідуванням кримінального провадження щодо торгівлі дітьми, в якому фігурує клініка репродуктивної медицини BioTexCom, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

"Суд зобов'язав НАБУ зареєструвати проти мене та Луценка кримінальне провадження за заявою Купрія", - написав А.Матіос на своїй сторінці в соцмережі Facebook у середу.

До повідомлення він прикріпив принт-скрини свого SMS-листування з В.Купрієм, у якій нібито той спочатку заявляє, що "поліція просить матеріали справи щодо BioTexCom для подальшого розслідування", а потім погрожує "адекватними антикроками" та перспективою стати "одним із наступних керівників правоохоронного органу".

"Коли погрози не спрацювали, він звернувся до НАБУ - зареєструвати кримінальне провадження проти всіх, хто за дітей. Українських дітей", - написав головний військовий прокурор.

При цьому А.Матіос зазначив: "Чи варто мені притягнути цього нардепа до відповідальності" за втручання в діяльність працівника правоохоронного органу під час виконання службових обов'язків з метою домогтися прийняття незаконного рішення?"

Як повідомлялося, в липні 2018 року генеральний прокурор Ю.Луценко закликав Верховну Раду і Міністерство охорони здоров'я врегулювати питання сурогатного материнства в Україні у зв'язку з випадками злочинів у цій сфері.

Він розповів, що в 2010 році громадянин Молдови, який одночасно є громадянином Німеччини, організував на території України діяльність медичного центру "БіоТехКом" (BioTexCom), яка спеціалізується на наданні послуг у сфері репродуктивної медицини.

За словами Ю.Луценка, в 2011 році подружня пара з Італії, використовуючи завідомо підроблені документи центру "БіоТехКом" і українських органів державної реєстрації актів цивільного стану, зареєструвалася батьками української дитини й у жовтні 2011 року вивезла її до Італії. За такі дії центр "БіоТехКом" отримав від цих громадян EUR32 тис, а сурогатна мати - EUR6 тис. Факт незаконного походження дитини виявили правоохоронці Італії, немовля в Італії перевели до дитячого будинку, а подружжя притягують до відповідальності за італійськими законами.

Генпрокурор розповів, що представнику медичного центру "БіоТехКом" повідомлено про підозру у скоєнні злочину за статтею про торгівлю людьми, а головлікаря медцентру "БіоТехКом" також за статтею про підробку документів. У свою чергу клініка обрала тактику захисту, заявивши про тиск із боку правоохоронців на законний бізнес. "У результаті до нас надійшло 43 звернення від народних депутатів ... про те, що ми чинимо тиск на законний бізнес, також 30 народних депутатів зробили публічні заяви щодо цього, два з них навіть сприяють захисту "БіоТехКом", - зазначив генпрокурор, додавши, що "торгівля українськими дітьми точно не потрапляє під необхідність захисту народних обранців".

Ю.Луценко акцентував увагу на тому, що клініка "БіоТехКом" виконала мінімум 1 тис. операцій із сурогатного материнства, і в багатьох випадках не були дотримані норми закону про необхідність залучення біоматеріалів бодай одного з батьків. Він закликав усіх потерпілих звертатися до правоохоронців.