Заступник генпрокурора – головний військовий прокурор України Анатолій Матіос заявляє про відкриття проти нього та генерального прокурора Юрія Луценка кримінальної справи за заявою позафракційного народного депутата Віталія Купрія і пов’язує це з розслідуванням кримінального провадження щодо торгівлі дітьми, в якому фігурує клініка репродуктивної медицини BioTexCom, повідомляє “Інтерфакс-Україна“.
Про це розповідає Резонанс
“Суд зобов’язав НАБУ зареєструвати проти мене та Луценка кримінальне провадження за заявою Купрія”, – написав А.Матіос на своїй сторінці в соцмережі Facebook у середу.
До повідомлення він прикріпив принт-скрини свого SMS-листування з В.Купрієм, у якій нібито той спочатку заявляє, що “поліція просить матеріали справи щодо BioTexCom для подальшого розслідування”, а потім погрожує “адекватними антикроками” та перспективою стати “одним із наступних керівників правоохоронного органу”.
“Коли погрози не спрацювали, він звернувся до НАБУ – зареєструвати кримінальне провадження проти всіх, хто за дітей. Українських дітей”, – написав головний військовий прокурор.
При цьому А.Матіос зазначив: “Чи варто мені притягнути цього нардепа до відповідальності” за втручання в діяльність працівника правоохоронного органу під час виконання службових обов’язків з метою домогтися прийняття незаконного рішення?”
Як повідомлялося, в липні 2018 року генеральний прокурор Ю.Луценко закликав Верховну Раду і Міністерство охорони здоров’я врегулювати питання сурогатного материнства в Україні у зв’язку з випадками злочинів у цій сфері.
Він розповів, що в 2010 році громадянин Молдови, який одночасно є громадянином Німеччини, організував на території України діяльність медичного центру “БіоТехКом” (BioTexCom), яка спеціалізується на наданні послуг у сфері репродуктивної медицини.
За словами Ю.Луценка, в 2011 році подружня пара з Італії, використовуючи завідомо підроблені документи центру “БіоТехКом” і українських органів державної реєстрації актів цивільного стану, зареєструвалася батьками української дитини й у жовтні 2011 року вивезла її до Італії. За такі дії центр “БіоТехКом” отримав від цих громадян EUR32 тис, а сурогатна мати – EUR6 тис. Факт незаконного походження дитини виявили правоохоронці Італії, немовля в Італії перевели до дитячого будинку, а подружжя притягують до відповідальності за італійськими законами.
Генпрокурор розповів, що представнику медичного центру “БіоТехКом” повідомлено про підозру у скоєнні злочину за статтею про торгівлю людьми, а головлікаря медцентру “БіоТехКом” також за статтею про підробку документів. У свою чергу клініка обрала тактику захисту, заявивши про тиск із боку правоохоронців на законний бізнес. “У результаті до нас надійшло 43 звернення від народних депутатів … про те, що ми чинимо тиск на законний бізнес, також 30 народних депутатів зробили публічні заяви щодо цього, два з них навіть сприяють захисту “БіоТехКом”, – зазначив генпрокурор, додавши, що “торгівля українськими дітьми точно не потрапляє під необхідність захисту народних обранців”.
Ю.Луценко акцентував увагу на тому, що клініка “БіоТехКом” виконала мінімум 1 тис. операцій із сурогатного материнства, і в багатьох випадках не були дотримані норми закону про необхідність залучення біоматеріалів бодай одного з батьків. Він закликав усіх потерпілих звертатися до правоохоронців.