У березні заплановано чергове, третє засідання польсько-української групи, присвячене історичним питанням. Про це в інтерв’ю зазначив посол України в Польщі Василь Боднар. За його словами, найбільш ймовірно, що зустріч відбудеться на території Польщі.
Про це розповідає Резонанс
Продовження роботи над історичними питаннями
«На сьогодні вже проведено два засідання робочої групи. Було узгоджено перелік місць, до яких звернулася польська сторона, а також виявлено проблеми, які потребують подальшого обговорення. Наразі існує одне проблемне питання. Сподіваюся, що наступного тижня відбудеться важлива зустріч, яка дозволить прояснити деякі моменти», – зазначив дипломат.
Ганна Врублевська, польська міністерка культури та національної спадщини, повідомила про подання 15 звернень щодо проведення пошуково-ексгумаційних робіт, пов’язаних із жертвами Волинської трагедії. Українська сторона вже схвалила перше позитивне рішення, і роботи мають розпочатися у квітні 2025 року в колишньому селі Пужники на Тернопільщині.
Співпраця у пошуку історичних істин
На запитання журналістки про терміни розгляду інших заявок, посол Боднар зазначив, що процес триває. «Кожне місце має свою історію. У випадку з Пужниками не вистачало звіту, однак колега з організації «Волинські старожитності», який нині служить на фронті, зміг знайти цю інформацію і відправити її, що дозволило закрити це питання», – пояснив він.
Василь Боднар також наголосив, що дозвіл на ексгумацію був передано перед візитом президента до Варшави. «Коли 25 січня ми провели чергове засідання у Львові, ми обговорили всі відкриті питання та зазначили, що польська сторона вже виконала ряд дій, які сприятимуть подальшому прийняттю рішень», – додав дипломат.
Щодо кількості звернень, які українська сторона направила польським колегам, посол не став уточнювати цифри, але висловив сподівання на конструктивний підхід: «Ми хочемо почути відповідь від польської сторони на наші запити. На даний момент ми спостерігаємо конструктивне ставлення і добрий підхід до українських запитів, тому сподіваємося на продуктивну співпрацю», – зазначив він.
У листопаді минулого року міністри закордонних справ України та Польщі Андрій Сибіга та Радослав Сікорський спільно підтвердили, що Україна не перешкоджатиме проведенню польською стороною пошукових та ексгумаційних робіт на своїй території, дотримуючись внутрішнього законодавства.
«Волинська трагедія (1942–1944) – це криваве протистояння між українцями та поляками, яке призвело до численних жертв з обох сторін», – зазначають історики.
Волинська трагедія, що сталася у 1942-1944 роках, обумовлена насильством у період нацистської окупації, викликала масові вбивства поляків, що відбулися влітку 1943 року. Різні джерела наводять різну кількість жертв, що свідчить про складність і контроверсійність цієї історичної події.