В Україні станом на кінець жовтня 2024 року від мобілізації заброньовані 906 тисяч громадян, розповіла міністр економіки Юлія Свириденко в інтерв’ю Forbes.
Вона спростувала інформацію ЗМІ про нібито 1,5 млн заброньованих від мобілізації українців.
«На піку у нас було 950 тисяч «унікальних заброньованих». Коли з’явилося бронювання через «Дію», у певний момент статистика зросла до 1,049 млн осіб, але це через подвоєння, оскільки деякі компанії одночасно подавали документи й у паперовому, і в електронному вигляді», – пояснила Свириденко.
На її думку, «важливо додати прозорості та систематизувати процес, щоб бронювання отримували лише ті, хто справді має на це право. З огляду на це уряд розглядає можливість змінити процедури бронювання, наприклад, надати пріоритетного критерію за заробітною платою».
Як розповіла міністр, «є компанії, які при подачі на визнання критично важливими підприємствами вказали середню зарплату по регіону, а потім перейшли на мінімальну». Такі дії вона вважає «маніпуляціями».
«Це сигнал, що варто запровадити пріоритизацію критеріїв і сфокусувати військово-цивільні адміністрації та міністерства, щоб вони приділяли більшу увагу оплаті праці. І щоб ті, хто отримує бронювання, платили всю зарплату офіційно», – наголосила Свириденко.
Раніше, 29 жовтня, Верховна Рада ухвалила закони про продовження дії воєнного стану і строку загальної мобілізації в Україні ще на 90 днів, до 7 лютого 2025 року.
У вересні прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Кабінет міністрів готує зміни до підходу бронювання від мобілізації за принципом «Воюй або працюй».
«Не може бути, що хтось відкупився від захисту батьківщини. Оце ключовий принцип, це червона лінія», – наголосив Шмигаль.
Заступник міністра оборони Іван Гаврилюк у середині серпня повідомив, що кількість заброньованих військовозобов’язаних в Україні становить близько 930 тисяч.