12 квітень 2024, П'ятниця, 12:44

У САП розкрили деталі резонансної спецоперації (відео)

20 Липня 2020г.
Screenshot 3

У справі колишньго керівника «Укравтодору» Славоміра Новака повідомили про підозру чотирьом особам, одній з них на території України.

Про це повідомляє Резонанс 20 липня із посиланням на "Слово і Діло".

- Наразі про підозру повідомлено чотирьом особам, в тому числі колишньому керівнику «Укравтодору». Три підозри оголошені в Польщі, одна – в Україні. Планується ще низка підозр, але наразі кількість ми не оголошуємо, – сказав Грищук.

Він додав, що зараз в Україні і Польщі тривають слідчі дії і вони незавершені.

За даними САП, "колишнього міністра транспорту і водного господарства Польщі у 2016 році було запрошено в Україну для того, щоб він, використовуючи свій попередній досвід та професійні навички, допоміг оптимізувати та покращити автомобільну інфраструктуру України. З цією метою наша держава забезпечила більш ніж належний рівень оплати праці іноземного фахівця, що мав стати запобіжником у вчиненні корупційних дій.

Однак, експосадовець, після призначення на посаду наприкінці жовтня 2016 року, вже за місяць розпочав дії, спрямовані на отримання неправомірної вигоди від учасників тендерних процедур, використовуючи свої службові повноваження та пов’язані із цим можливості для надання переваг в інтересах компаній, які брали участь у тендерних процедурах (публічних закупівлях) щодо будівництва, ремонту та реконструкції автомобільних доріг державного значення, а також супутніх об’єктів дорожньої інфраструктури".

- За таке особисте сприяння колишній очільник Укравтодору вимагав та отримував неправомірну вигоду, - твердять у САП. - Форма отримання неправомірної вигоди не була звичайною. За задумом, він, використовуючи довірених осіб, реєстрував на їх імена на території Республіки Польща підприємства, статутний капітал яких поповнювався коштами учасників тендерних процедур Укравтодору.

Таким чином вживались заходи для маскування походження неправомірної вигоди. Зокрема, на даний час встановлено створення двох таких підприємств на території сусідньої держави.

За даними Антикорупційної прокуратури, у жовтні 2017 року банківські рахунки підконтрольної особи були поповнені двома траншами на суму 20 та 50 тисяч Євро, а також передано готівку на суму 49 тис. доларів США, які в подальшому були внесені у статутний фонд одного із підприємств.

Крім того, в.о. голови Укравтодору, упродовж травня-серпня 2018 року оголосив одному із учасників тендерних процедур необхідність сплачувати йому по 45 тисяч Євро щомісячно упродовж 2 років на рахунки компанії, зареєстрованої на Кіпрі, під виглядом надання фіктивних консультаційних послуг.

Цьому ж суб’єкту тендерних процедур була оголошена вимога заснувати на території Польщі спільне підприємство зі статутним капіталом 1 млн. злотих (понад 8 млн.грн.), 50% якого мало б належати через підставних осіб викокопосадовцю. Тобто, виявлення та викриття системної корупції в діяльності Укравтодору це лише перший крок. Наступний це ревізія вартості та якості робіт.

- Нас часто критикують за відсутність результатів, однак для якісного виявлення та розслідування злочинів топ-корупції об’єктивно потрібен значний час для збору доказів, проведення необхідних ревізійних процедур, експертиз та вилучення документів, - акцентували у САП. - Сьогоднішній приклад є певним чином унікальним – це результат діяльності спільної слідчої та прокурорської групи двох країн-партнерів, адже прохання в отриманні неправомірної вигоди здійснювалось на території України, а її отримання та легалізація на території Республіки Польща.

Саме тому в жовтні 2019 року за участі Євроюсту рішенням Генеральних прокурорів України та Польщі було створено спільну слідчу групу двох країн.

Від України до складу спільної групи увійшли прокурори САП та детективи НАБ України, від Республіки Польщі – працівники Окружної прокуратури міста Варшави, прокуратури Крайової та Центрального антикорупційного Бюро.

Вранці 20.07.2020 року на території Польщі та України одночасно розпочато понад 50 обшуків.

Керівником спільної групи від України – прокурором САП погоджено повідомлення про підозру Національного антикорупційного бюро України щодо колишнього виконувача обов’язків голови Укравтодору.

Українськими антикорупційними органами експосадовець підозрюється у тому, що на території України, діючи за попередньою змовою групою осіб, висловив прохання в отриманні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст.368 КК України.

Крім того, за вчинення дій щодо отримання неправомірної вигоди та її легалізації, а також підробки документів на території Республіки Польща колишньому керманичу Укравтодору, буде повідомлено про підозру у межах слідчої групи згідно з вимогами Кримінального кодексу Республіки Польща.

На сьогоднішній день на території України вжито заходів для арешту відповідних рахунків фігурантів та вилучено відповідні суми коштів за місцем їх проживання.

Діяльність спільної групи триває – подальші слідчі дії, місце судового розгляду, розподіл конфіскованого майна будуть узгоджені за наслідками додаткових консультацій за участі польських колег та Євроюсту, - зазначили у Антикорупційній прокуратурі України.

Раніше прессекретар міністра-координатора спеціальних служб Польщі Станіслав Зарін у Twitter повідомив про затримання Новака у Польщі, а також ще двох – колишнього командира JW GROM Даріуша З. і підприємця з Гданська Яцека П. Імовірно йдеться про екскомандувача військової частини Сил спеціального призначення Польщі JW GROM Даріуша Завадка та президента польсько-української господарчої палати Яцека Пєхота.

ЕКСГЛАВУ «УКРАВТОДОРУ» ПОЛЬЩІ ЗАТРИМАЛИ ПІД ЧАС СПЕЦОПЕРАЦІЇ САП, НАБУ, ЦБА ТА ПОЛЬСЬКОЇ ПРОКУРАТУРИ

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram.