» Новий закон “Про Службу безпеки України” мінімізує ризики політичного втручання у діяльність спецслужби, – СБУ

09 грудень 2022, П'ятниця, 00:59

Новий закон “Про Службу безпеки України” мінімізує ризики політичного втручання у діяльність спецслужби, – СБУ

12 Березня 2020г.
faa7f3ea0cd7128d014a425a4d88b09a1461ccb3

Голова вітчизняної спецслужби Іван Баканов сподівається, що Верховна Рада вже найближчим часом розгляне проект Закону «Про Службу безпеки України», поданий Президентом 10 березня. Документ містить системні нововведення, які дозволять українській спецслужбі перейти на якісно інший формат у своїй діяльності.

Про це повідомляє пресцентр СБУ 12 березня, передає Резонанс.

- Глава держави визначив цей законопроект, як невідкладний. І я маю надію, що Верховна Рада розгляне його досить швидко. Адже у нинішніх умовах, коли Україна протистоїть багатьом загрозам, як зовнішнім, так і внутрішнім, реформа СБУ з кожним днем набуває нової актуальності. Це не просто законодавче питання, а можливості для більш ефективної роботи Служби і, як наслідок, покращення безпеки всієї держави, ‒ заявив Баканов. Він додав, що вважає законопроект збалансованим, адже той враховує кращі світові тенденції побудови ефективних спецслужб та власний досвід СБУ із протидії гібридним загрозам.

Сам законопроект № 3196 був зареєстрований 10 березня. Ініціатором подання виступив Президент України Володимир Зеленський. Проект закону було підготовлено на базі документа, що розробили фахівці СБУ і подали до Офісу Президента у жовтні 2019 року, де він доопрацьовувався в форматі засідань робочої групи. У його фінальній редакції також враховані ключові пропозиції міжнародних партнерів.

Серед основних новацій законопроекту: розмежовує компетенції СБУ з іншими структурами сектору безпеки, визначає нові пріоритети в її роботі. Також Служба відмовиться від невластивих їй функцій. Відбудеться демілітаризація СБУ з впровадженням її гнучкої структури. Служба зосередить свою увагу на контррозвідувальній протидії загрозам державній безпеці, кібербезпеці, боротьбі з тероризмом, захисті державної таємниці тощо. Також передбачається істотне посилення інформаційно-аналітичної складової у діяльності СБУ, перехід від реактивного підходу в роботі до проактивного та ризик-орієнтованого. СБУ не займатиметься боротьбою з економічною злочинністю, проте зосередить увагу на захисті об’єктів критичної інфраструктури.

Відбудеться поступове скорочення чисельності СБУ: з 27 тис до 15 тис осіб. При цьому покращиться рівень соціального забезпечення співробітників, їх грошове забезпечення, яке наразі є найнижчим серед силових структур, та буде підвищене після реформи до рівня НАБУ, ДБР та інших новостворених антикорупційних органів.

Планується посилення парламентського та громадського контролю за діяльністю СБ  України. Окрема увага буде зосереджена на мінімізації ризиків політичного втручання у діяльність СБУ.

ЗЕЛЕНСЬКИЙ УДОСКОНАЛЮЄ СБУ: ПОДАНО ЗАКОНОПРОЕКТ

Тим часом у стінах Комітету Верховної Ради ОБЗЖ та БЮТ презентували громадськості свій законопроект про Службу безпеки України. Про це написав у соцмережі колишній співробітник СБУ, депутат Київської облради Іван Ступак.

Він поінформував: "Сам захід цікаво тим, що в якості громадськості (так уже склалося) знаходяться одні офіцери спецслужби в ранзі полковника і вище (я не про себе). Ось зліва колишній керівник ГУ «К», представники асоціації колишніх співробітників «К», поруч колишній ректор Академії СБУ, а он там далі сидять представники ЦСО «Альфа», трохи ближче до вікна парочка колишніх заступників голови СБ, а ще трохи ближче до трибуни присіли кілька діючих радників Івана Баканова, а також керівники юридичного підрозділу СБУ. Загалом всі свої".