28 березень 2024, Четвер, 11:59

У Труби відкрили справу щодо “організованого масового голосування за членів РГК при ДБР”

18 Жовтня 2019г.
72624706 2521600151234962 8409664386406285312 N

Державним бюро розслідувань виявлено обставини, що можуть свідчити про можливе масове організоване голосування під час обрання членів Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань на користь перших 13 кандидатів у рейтингу – за цими даними зареєстровано кримінальне провадження. Про це Резонансу повідомили 18 жовтня 2019 року у ДБР.

Там нагадали, що з 15:00 3 жовтня по 15:00 4 жовтня відбулося перше інтернет-голосування за склад Ради громадського контролю при ДБР. Громадяни України могли один раз проголосувати за 15 членів Ради із 41 кандидата.

- Перед початком голосування кожен обов’язково ознайомлювався з повідомленням, що втручання у систему голосування може призвести до наслідків, передбачених статтею 361 Кримінального кодексу. Водночас, за попереднім аналізом виявлено обставини, які можуть свідчити про не персональне, а масове організоване голосування на користь перших 13 переможців конкурсу, – цитує слова очільника відомства Романа Труби пресслужба.

У Бюро поінформували про "ознаки можливої організації масового голосування за 13 кандидатів: Перше: виявлено пакети телефонних номерів, в яких відрізняються лише останні три цифри. Це близько 1100 телефонних номерів, які використовувалися лише при голосуванні за 13 кандидатів, що складає близько 30% голосів за кожного з них. Друге: Серед голосів за перших по рейтингу 13 кандидатів частка багаторазових голосувань з однієї IP-адреси складає від 70% до 86%, що значно перевищує середній показник в 10% для інших кандидатів; Третє: Близько 400 (10%) голосів за кожного з 13 кандидатів було отримано з «одноразових» електронних адрес, доменів, зареєстрованих за день до голосування. Більшість з них зареєстрована в однаковий час. Четверте: Голосування за 13 кандидатів рейтингу відбувалося синхронно, без коливань – однакове збільшення голосів в один час по всім 13 кандидатам. Більше того, з 00:00 по 05:10 4 жовтня продовжується синхронне зростання голосів за 13 кандидатів, яке припинилося одночасно. Варто зазначити, що з півночі по усім іншим кандидатам голосування майже не відбувалося".

Директор ДБР наголосив, що навіть при виявленні можливих правопорушень, він зобов’язаний призначити склад РГК. Водночас, він закликав переможців написати заяви про не включення їхніх кандидатур до складу Ради для проведення повторного конкурсу.

«Наразі не встановлено причетність цих 13 кандидатів до організації голосування на їхню користь. Водночас, ані до засад формування Ради громадського контролю, ані до самих членів не повинно бути сумнів. Враховуючи оприлюднену інформацію, вважаю, що жодний доброчесний кандидат не повинен стати членом Ради громадського контролю, знаючи, що в порушення закону за його кандидатуру було організовано голосування», – зазначив Труба.

Секретр Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань, склад якої затверджено 19.04.2018, адвокат Надія Корінна у коментарі Резонансу акцентувала: "Після презентації Фльонцом результатів голосування директор ДБР Роман Труба заявив, що перші 13 осіб із рейтингу мають написати заяви про відмову від участі у роботі РГК при ДБР, а вибори Ради мають відбутися повторно. А от якщо ми не передумаємо, то після підписання відповідного наказу про наше призначення, ми очевидно станемо фігурантами кримінального провадження".

- Ми сприйняли це як погрозу з його боку, - заявила адвокат Корінна. - Крім того, варто звернути увагу на те, що більшість із тих, кого обрали, були проти електронного голосування. Також більшість членів РГК при ДБР першого скликання прийняли рішення про те, що балотуватимуться до нового складу. Нас обрала громадськість, а отже наша діяльність у попередньому складі дійсно була ефективною та доцільною. Фактично, своїм небажанням роботи РГК при ДБР Роман Труба натякає на те, що йому не потрібна РГК при ДБР, як орган, що контролює прозорість діяльності ДБР, а також є комунікатором ДБР та громадськості. Але найголовніше Трубі в вочевидь не потрібна Дисциплінарна комісія ДБР, запуск якої неможливий без членів Ради (3 із 5 мають бути членами РГК при ДБР).

ЧЛЕНИ РГК ПРИ ДБР ПОСКАРЖИЛИСЬ НА ТРУБУ ДО ГПУ

Як повідомляв Резонанс, голова Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань, склад якої затверджено 19.04.2018, Максим Болдін та секретар цієї Ради Надія Корінна подали до Генеральної прокуратури чергову заяву про вчинення кримінальних правопорушень директором ДБР Романом Трубою, керівником його патронатної служби та іншими працівниками цієї служби.

У заяві до ГПУ, зокрема, було вказано, що очільник ДБР Труба та іншими працівники Бюро вчинили низку кримінальних правопорушень, а саме "вплив у будь-якій формі на працівника правоохоронного органу з метою перешкодити виконанню ним службових обов'язків або добитися прийняття незаконного рішення (ст. 343 КК України); розголошення даних досудового розслідування (ст. 387 КК України)".

За даними Резонансу кримінальне провадження за номером 42019000000001200 було зарєєстровано 03.06.2019. Органом досудового розслідування було визначено Головне слідче управління Національної поліції України. У липні у цій справі призначено судово-почеркознавчу експертизу підписів директора ДБР на наказах про звільнення.

ТРУБА ЗАПЕРЕЧИВ, ЩО ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ДБР РОБИТЬ ЙОГО «ВСЕМОГУТНІМ»