14 квітень 2024, Неділя, 12:00

Зеленський підписав закон про реформу прокуратури (оновлено)

23 Вересня 2019г.
Фото: Андрій Богдан
Фото: Андрій Богдан

Президент Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» № 113-IX, ухвалений парламентом 19 вересня 2019 року. Про це повідомляє 23 вересня 2019 року  Резонанс із посиланням на Офіс Президента України.

Документ запроваджує першочергові заходи, передусім пов’язані з кадровим перезавантаженням органів прокуратури. Згідно з законом, це має відбутися шляхом атестації чинних прокурорів. Всім доброчесним кандидатам, які мають належні теоретичні знання та практичні навички, надається можливість на конкурсних засадах обійняти посаду прокурора у будь-якому органі прокуратури.

Після проведення атестації замість чинної структури органів прокуратури буде побудовано нову в такому вигляді: Офіс Генерального прокурора, обласні прокуратури, окружні прокуратури. Генеральному прокурору надається право ліквідовувати та реорганізовувати окружні та обласні прокуратури.

Також законом передбачена ліквідація військових прокуратур, але при цьому встановлюється право Генерального прокурора у разі потреби утворювати спеціалізовані прокуратури на правах структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора, обласних та окружних прокуратур.

У документі також вказане зменшення максимальної кількості працівників органів прокуратури з 15 тис. осіб до 10 тис. осіб.

Водночас передбачається підвищення базового посадового окладу прокурора з 12 до 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб зі встановленням обмеження в розмірі 25% для максимального розміру премії прокурора за результатами календарного року.

Прокурори, які на день набрання чинності цим законом обіймають посади прокурорів у Генпрокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації, яка проводиться у порядку, передбаченому прикінцевими та перехідними положеннями цього закону.

Атестація не поширюється на прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Зазначену атестацію прокурорів проводять кадрові комісії, які оцінюють професійну компетентність прокурорів, їхню професійну етику та доброчесність. У разі неуспішного проходження атестації прокурора звільняють з посади.

Особи, які не займали посаду прокурора на момент набуття чинності цим законом, мають право за наявності вищої юридичної освіти та стажу роботи у сфері права взяти участь у відкритому конкурсі на вакантні посади прокурора.

Законом тимчасово, до 1 вересня 2021 року, зупиняються повноваження Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів і встановлюється, що Генеральний прокурор затверджує порядок проведення добору кадровими комісіями на зайняття вакантної посади прокурора; визначає порядок заміщення тимчасово вакантних посад прокурорів у органі прокуратури; призначає осіб на адміністративні посади в Офісі Генерального прокурора та на посаду керівника обласної прокуратури (за схваленням Комісії з добору керівного складу органів прокуратури). Також очільник Генпрокуратури визначає порядок розгляду дисциплінарних скарг кадровими комісіями про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження; визначає порядок ухвалення рішення кадровими комісіями за результатами дисциплінарного провадження і за наявності підстав, передбачених Законом України «Про прокуратуру», про накладення на прокурора дисциплінарного стягнення або рішення про неможливість подальшого перебування особи на посаді прокурора, - інформує ОПУ.

Раніше Генеральний прокурор Руслан Рябошапка пояснив у соцмережі, що документ  №1032 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» передюбачає низку "нагальних задач для перезавантаження прокуратури".

За даними Офісу генпрокурора, зміни до закону дозволять:

- Оптимізувати чисельність і провести переатестацію прокурорів. Спеціальні кадрові комісії із залученням міжнародних експертів перевірятимуть як професійні компетенції, так і доброчесність.

- Забезпечити донабір на вакантні посади серед фахівців з відповідним досвідом у сфері права і вищою юридичною освітою. Будь-хто з відповідною освітою, досвідом і знаннями зможе зайняти вакансії в органах прокуратури будь-якого рівня.

- Трансформувати військову прокуратуру. Планується  створити спеціалізований підрозділ, що займатиметься злочинами в сфері національної безпеки і оборони (як наприклад, справи "Укроборонпрому", бронежилетів, вибухів на складах боєприпасів).

- Розробити стратегію розвитку прокуратури, систему оцінювання якості роботи прокурорів, вимірювання та регулювання навантаження на прокурорів.

З прийняттям відповідного закону ми невідкладно почнемо оновлення системи. Прокуратура повинна стати лідером системи органів кримінальної юстиції, справжнім обстоювачем верховенства права, прав людини та інтересів держави, - акцентував Рябошапка.

ЮРІЙ СЕВРУК: РЕФОРМА ПРОКУРАТУРИ НЕМОЖЛИВА БЕЗ РЕФОРМИ СУДУ

23 вересня 2019 року Офіс президента України повідомив, що Зеленський також підписав закон про імпічмент, ухвалений Верховною Радою 10 вересня.