Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто припустив, що Угорщина може перешкоджати вступу України до Європейського Союзу через зупинку транзиту нафти та газу з росії. Це стало відповіддю на заяву Міністерства закордонних справ України, яке, на думку Сійярто, «агресивно відреагувало на новину про підвищення цін на газ через припинення українського газового транзиту».
Про це розповідає Резонанс
Угорський міністр також зазначив, що на сайті Верховної Ради України був зареєстрований законопроєкт про перекриття газових і нафтових шляхів з росії під час воєнного стану. Сійярто наголосив, що рішення про прийняття нових членів до ЄС ухвалюються одноголосно всіма країнами-членами. За словами міністра, кожна країна має право самостійно вирішувати, звідки постачати необхідні енергоносії, і ніхто не має права втручатися у це питання ззовні.
Енергетична безпека та інтеграція до ЄС
Сійярто додав, що країна, яка прагне стати членом ЄС, має сприяти енергетичній безпеці Союзу, забезпечуючи транспортні маршрути для енергоносіїв. Він підкреслив, що закриття газових чи нафтових маршрутів суперечить очікуванням щодо інтеграції до ЄС.
«Тому закриття газових чи нафтових маршрутів є неприйнятним і суперечить очікуванням, пов’язаним з інтеграцією до ЄС», – пише Сійярто.
8 січня Міністерство закордонних справ України відкинуло звинувачення Угорщини, заявивши, що «всі європейські країни» знайшли альтернативні джерела енергоносіїв з США та Близького Сходу, тоді як лише дві з двадцяти семи країн ЄС не впоралися з цим завданням.
Альтернативні маршрути та виклики для ЄС
Україна припинила транспортування російського газу своєю територією 1 січня, посилаючись на національну безпеку. Основні європейські імпортери російського газу, такі як Словаччина й Австрія, вже забезпечили альтернативні маршрути постачань. Однак, словацький прем’єр Фіцо заявив про «драматичні наслідки» для ЄС і пригрозив зупинкою експорту електроенергії до України.
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році Угорщина не лише не скоротила поставок, а й підписала нові контракти з росією про додаткові обсяги газу. Протягом цього періоду Будапешт неодноразово висловлював прихильність до кремля, йдучи врозріз із загальною позицією ЄС щодо підтримки України.