Консультації між Україною, Словаччиною та Єврокомісією, які були заплановані на 7 січня, були скасовані. Ці зустрічі мали відбутися за ініціативи Києва, основною темою яких був експорт електроенергії з України. Міністерство енергетики України пояснило, що питання транзиту російського газу через українську територію не входило до порядку денного консультацій.
Про це розповідає Резонанс
«Україна ініціювала зустріч виключно для обговорення умов та наслідків можливого одностороннього припинення словацькою стороною поставок електроенергії в Україну. Питання транспортування російського газу не було на порядку денному цих консультацій», – сказано в коментарі.
Міністерство пояснило, що скасування консультацій було зумовлене тим, що міністр енергетики Герман Галущенко залишився в Україні для вирішення термінових питань, зокрема, пов’язаних з відновленням енергосистеми після ракетних ударів росії.
Співпраця з Єврокомісією
Радіо Свобода звернулося до Міністерства енергетики за коментарем щодо можливого залучення України до дискусій у межах робочої групи, яку створили Словаччина та Єврокомісія 9 січня в Брюсселі. Ця група обговорює наслідки припинення Україною транзиту російського газу. Прем’єр Словаччини Роберт Фіцо вважає, що Україна повинна долучитися до цих обговорень.
Посол України в ЄС Всеволод Ченцов, відповідаючи на запитання Радіо Свобода, зазначив, що зустріч 9 січня між представниками Єврокомісії та словацькими урядовцями стосувалася «внутрішніх питань», а Київ підтримує контакти з Єврокомісією з питань свого порядку денного.
Реакція Словаччини
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо під час своєї зустрічі 9 січня з єврокомісаром з енергетики Деном Йоргенсеном у Брюсселі знову висловив погрози щодо обмеження експорту електроенергії в Україну. Він також пригрозив скороченням допомоги українським біженцям у Словаччині, якщо Україна не відновить транзит газу.
Президент України Володимир Зеленський відзначив, що Фіцо, який нещодавно зустрічався з президентом росії володимиром путіним, ймовірно отримав вказівки з боку кремля для відкриття другого енергетичного фронту проти України.