Міністерство закордонних справ України рішуче відреагувало на заяви прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, що стосуються можливого припинення постачання електроенергії Україні. Представники українського зовнішньополітичного відомства підкреслили, що Словаччина не надає електроенергію як гуманітарну допомогу, а продає її Україні на комерційній основі.
Про це розповідає Резонанс
«Постачання Словаччиною критичних обсягів електроенергії Україні не є благодійністю: Україна платить за нього Словаччині немалі гроші… Безглуздими погрозами відключити Україні електроенергію, яку вона купує, а не отримує в подарунок, прем’єр-міністр Роберт Фіцо фактично стає на один бік із російським диктатором. Нині це єдині два діячі в світі, які погрожують залишити українців взимку без світла», – зазначено в коментарі МЗС, поширеному 28 грудня.
МЗС України також наголосило на тому, що Словаччина як частина європейського енергетичного простору повинна діяти у межах загальноєвропейських правил. У зв’язку з цим українські дипломати закликали Європейську комісію та Європейську мережу системних операторів передачі електроенергії (ENTSO-E) зреагувати на заяви Фіцо щодо можливих односторонніх дій.
Контекст заяви Роберта Фіцо
Роберт Фіцо 27 грудня заявив, що Братислава може розглянути відповідні заходи у зв’язку з рішенням Києва припинити транзит російського газу з 1 січня. Фіцо наголосив, що у разі потреби Словаччина зупинить постачання електроенергії до України.
Енергетичні стосунки України та Словаччини
Ця ситуація виникла на тлі раніше висловленої позиції України про непродовження угоди з росією на транзит енергоносіїв після завершення терміну її дії. Незважаючи на те що обсяг постачання російського газу через Україну до Європи є відносно невеликим, у 2023 році через Україну було поставлено 15 мільярдів кубометрів, що становить лише 8% від пікових обсягів 2018–2019 років.