Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга звернувся до Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ) з проханням дати рішучу оцінку систематичним порушенням Женевських конвенцій, які здійснює росія, включно зі стратами українських військовополонених.
Про це розповідає Резонанс
Таку заяву міністр зробив 8 січня на спільній пресконференції з міністеркою закордонних справ Фінляндії та чинною головою ОБСЄ Еліною Валтонен, яка перебуває з візитом у Києві.
«Одним із жахливих звірств у ході цієї війни є страти українських військовополонених. ОБСЄ має дати оцінку цим систематичним порушенням Женевських конвенцій. Ми будемо використовувати кожен міжнародний майданчик, щоб привертати увагу до тортур, втрат і неналежного поводження із українськими військовополоненими. Ми продовжуємо вимагати доступу до них міжнародних моніторів і медиків та загалом їхнього звільнення. Ми пам’ятаємо про кожного українця й українку в російських тюрмах», – сказав Андрій Сибіга.
Сибіга також наголосив на важливості розширення зусиль ОБСЄ з документування злочинів, які скоює росія. Він окремо виділив питання депортації дітей, захоплення заручників і долі трьох українських громадян, працівників Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ – Вадима Голди, Максима Петрова та Дмитра Шабанова, які були затримані на окупованих територіях у квітні 2022 року.
Пріоритети фінського головування
Міністр також висловив подяку за те, що фінське головування в ОБСЄ продовжує підтримувати Україну та протидіяти російській агресії. Еліна Валтонен, зі свого боку, підкреслила, що Україна буде в центрі уваги ОБСЄ під час головування Фінляндії.
«Як голова ОБСЄ я готова робити все, що в моїх силах, щоб сприяти встановленню справедливого і тривалого миру в Україні», – заявила вона.
Зростання кількості страт
Інформація про вбивства та катування українських військовополонених надходить постійно. За даними уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, з початку повномасштабного вторгнення росії було підтверджено 177 випадків страт українських військовополонених російськими військовими.
Представник Офісу Генерального прокурора Юрій Бєлоусов повідомив, що 80% таких випадків були зафіксовані у 2024 році. Однак тенденція загострення відносин з’явилася ще в листопаді 2023 року, коли ставлення російських військових до полонених погіршилося.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) також вказав на збільшення кількості страт і підкреслив, що російські командири можуть заохочувати або безпосередньо наказувати здійснювати такі дії.