За даними Індексу сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index – CPI) на 2024 рік, Україна отримала 35 балів зі 100 можливих, що дозволило зайняти 105 місце серед 180 країн. Цю інформацію оприлюднив сайт Transparency International Ukraine.
Про це розповідає Резонанс
Фахівці організації зазначили, що після зростання на три бали у 2023 році, в 2024-му Україні вдалося втратити частину своїх позицій у боротьбі з корупцією. Основними факторами, які впливають на зміни, залишаються реформи, спрямовані на євроінтеграцію та виконання міжнародних зобов’язань.
Тенденції і результати
«Утім, цьогорічні результати сигналізують про формальний підхід до виконання багатьох реформ або ж свідоме пробуксовування в їх реалізації. Тож певний «застій» у 2024 році вказує на те, що орієнтації суто на програмне виконання взятих Україною зобов’язань недостатньо, а реалізація розпочатих реформ відбувається не так якісно, як планувалося», – йдеться в аналітичному звіті.
Серед країн, які також є кандидатами на вступ до ЄС, результати зазнали змін: Грузія залишилася на рівні 53 балів (53 місце), Чорногорія – 46 балів (65 місце), Туреччина отримала 34 бали (107 місце). Сербія втратила 1 бал (35 балів, 105 місце), Північна Македонія та Боснія і Герцеговина зафіксували зниження на 2 бали.
Лише двом країнам вдалося покращити свої показники: Молдова додала 1 бал (43 бали, 76 місце), а Албанія – 5 балів (42 бали, 80 місце). Середній бал по Європейському Союзу знизився на 2 бали і склав 62 бали.
Порівняння з сусідами
З-поміж сусідів Україна перевершила росію, яка у 2024 році втратила 4 бали і з 22 балами посіла 154 позицію. Аналогічно, падіння показників зафіксувала Білорусь, що втратила 4 бали та з 33 балами опинилася на 114 місці.
Результати України в Індексі сприйняття корупції-2024 обчислюються на основі восьми досліджень, які охоплюють період з лютого 2021 року по вересень 2024 року. Три з цих досліджень продемонстрували зростання показників, тоді як у п’яти спостерігалося зниження.
«Серед позитивних факторів, які вплинули на результати України, відновлення публічного е-декларування та звітування партій, ухвалення Державної антикорупційної програми, оновлення законодавства про закупівлі Міноборони та діяльності НАБУ-САП», – зазначається в аналітиці.
Негативні тенденції включають загрози для реалізації ДАП (Державної антикорупційної програми) через саботаж з боку корумпованих державних органів, а також спроби тиску на журналістів та активістів.
У 2023 році Україна отримала 36 балів, що стало найкращим результатом за всю історію. Найгірший показник був зафіксований у 2013 році – 25 балів.
Найвищі показники у 2024 році мали Данія, Фінляндія, Нова Зеландія, Норвегія, Сінгапур, Швеція та Швейцарія, тоді як найгірші – Сомалі, Сирія, Венесуела, Південний Судан та Ємен.
Індекс сприйняття корупції (CPI) обчислюється з 1995 року міжнародною організацією Transparency International. Індекс не вимірює фактичний рівень корупції, а лише сприйняття корупції в публічному секторі з боку експертів.