19 квітень 2024, П'ятниця, 10:07

Українська матриця: заблокувати без суду та слідства

9 Липня 2018г.
Frontiers In Psychology Phishing Strategies

Верховна Рада України внесла скандальний законопроект №6888, який на думку авторів дозволяє блокувати "небажані" сайти без ухвали суду. На думку авторів законопроекту – це дозволить пришвидшити роботу СБУ по боротьбі з тероризмом. Метою законопроекту є розроблення і впровадження правових механізмів спрямованих на формування ефективної системи кібербезпеки.

Предмет правового регулювання запропонованого проекту Закону України належить до інформаційно-комунікаційної сфери діяльності, сфери національної безпеки і оборони України. У частині, що стосується проекту Закону України, діють такі нормативно-правові акти: Конституція України, Кримінальний кодекс Україн, Кримінально процесуальний кодекс України, закони України «Про Раду національної безпеки і оборони України», «Про телекомунікації», «Про боротьбу з тероризмом», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Указ Президента України від 15 травня 2017 № 133 року «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2017 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій»).

Підтримала Верховну Раду в цьому Служба Безпеки України.

У спецслужбі зазначили, що передбачене проектом Закону унормоване ведення відкритого у загальному доступі Єдиного реєстру виконання судових рішень і застосування санкцій у сфері телекомунікацій, наявність прозорої процедури прийняття процесуальних рішень про тимчасове блокування доступу до інформаційних ресурсів (сервісів) забезпечить демократичний цивільний контроль над діями СБУ для зміцнення національної безпеки України. Крім того, відповідно до прийнятого Закону України «Про національну безпеку України» здійснюватиметься парламентський контроль за діяльністю органів сектору безпеки і оборони.

Такий законопроект вкрай занепокоїло громадські організації, які закликають голосувати проте даного законопроекту.

Також ОБСЄ висловила занепокоєння та закликала до перегляду даного законопроекту.

На мою думку, законопроект №6888 невілює статтю 129-1 Конституції України де зазначено, що судове рішення є обов’язковим до виконання. Тобто без рішення суду легалізація подальших дій неможлива, а відтак – це правовий нігілізм щодо суду в Україні. Така практика є у сусідньої держави, яка торік ухвалила "законопроект Ярової" щодо стеження за даними користувачів соцмереж. Якщо ми підемо цим шляхом, то значно віддалимося не тільки від Європи, але й станемо предметом обговорення всіх міжнародних інституцій щодо порушення прав людини. Будь-яка особа може стати суб’єктом кримінального провадження за, наприклад, використання VPN програм, щоб потрапити на сайт. У майбутньому цей законопроект, якщо він стане законом, може бути предметом розгляду у Конституційному Суді України. Будь-який юрист зможе його оскаржити із застосуванням статті 5 Європейської Конвенції про захист прав людини