29 березень 2024, П'ятниця, 04:37

Україну обіцяють позбавити “непочесного лідерства” у Європі за кількістю нерозслідуваних катувань

10 Лютого 2021г.
Снимок экрана 2021 02 10 в 23.01.48

Україна, Росія і Туреччина входять до першої трійки лідерів серед 47 країн Ради Європи за кількістю фактів нерозслідуваних катувань, скоєних працівниками правоохоронної системи.

"Ми займаємо не почесне лідерство в цьому списку. Україні Європейський суд вже, напевно, втомився говорити, що катування треба розслідувати. І близько 70 справ перебувають на особливому контролі, й Україна звітує двічі на рік, що ж вона робить з цього приводу", — заявив 10 лютого в студії програми "Право на право" телеканалу "Дом" начальник Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про катування та інші серйозні порушеннях прав громадян з боку правоохоронних органів Офісу Генерального прокурора Юрій Бєлоусов.

За його даними, щорічно в Україні реєструють близько 2 тис. злочинів, пов'язаних з порушенням прав людини працівниками правоохоронних органів: безпідставне застосування сили, катування, незаконні затримання. 97% таких кримінальних проваджень закривають. На думку Бєлоусова, це свідчить про те, що "розслідування не завжди проводять ефективно".

У 2018 році за катування 9 співробітникам силових структур оголошено підозри в скоєнні злочинів. У 2019 — підозри в тортурах отримали дві особи. А в 2020 році — вже 26 осіб. У перевищенні влади або службових повноважень у 2018-2019 роках підозри отримали близько 40-45 осіб. У минулому році таких було понад 100.

Для протидії різним зловживанням з боку правоохоронців щодо затриманих в Україні впроваджують систему Custody Records, яка вже функціонує в чотирьох ізоляторах тимчасового тримання — у Дніпрі, Кропивницькому, Херсоні та Сарнах.

"Зі свого боку в Офісі Генерального прокурора ми активно співпрацюємо з Національною поліцією. Розуміємо, що це поки пілотний проєкт, що тут багато буде технічних і правових недоречностей. Дуже важливо його правильно налагодити і тільки потім поширювати всією країною", — зазначив начальник департаменту ОГП.

За словами Бєлоусова, "важливо розуміти, що це не просто впровадження і встановлення камер, не просто введення окремої посади відповідального за затриманих. Це фактично новий формат роботи із затриманими особами"

ЮРІЙ БЄЛОУСОВ: МАЄМО ЗАДАВАТИ СТАНДАРТИ РОЗСЛІДУВАННЯ СПРАВ ПРО ПОРУШЕННЯ ПРАВ ЛЮДИНИ ПРАВООХОРОНЦЯМИ

Читайте Резонанс уFacebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram