23 березень 2024, Субота, 22:24

ВАКС не зміг продовжити дослідження доказів у «газовій справі» через свавільне залишення зали суду захисниками

23 Жовтня 2020г.
загружено

22 жовтня 2020 року під час судового розгляду справи за обвинуваченням колишнього народного депутата України VII скликання та його фінансового директора під час дослідження письмових доказів адвокат Мірошник О.М. та два інших захисники обвинувачених, у тому числі призначений Центром безоплатної вторинною правової допомоги, самовільно залишили залу судових засідань, зірвавши у такий спосіб судовий розгляд справи, який не міг бути продовжений за їх відсутності.

Про це повідомляє Резонанс 23 жовтня із посиланням на САП.

Як і у інших справах, де мали місце подібні випадки, колегією суддів ВАКС ініційовано питання притягнення адвокатів до дисциплінарної відповідальності.

Наступне судове засідання призначене на 2 листопада 2020 року на 09:00.

Така зухвала поведінка є черговим яскравим прикладом системного порушенням вимог закону, у тому числі неповаги до суду, представниками адвокатури України.

Відклавши в сторону правові інструменти захисту у кримінальних провадженнях, висловлення правових позицій по суті доказів, що досліджуються, адвокати у резонансних справах вдаються до найпростішого, до того, що не вимагає будь-якої фахової підготовки, кваліфікації, знання законодавства чи вивчення матеріалів справи, до того, що може зробити будь-яка людина, яка навчилась ходити – втечі з зали суду. Наврядчи таку поведінку схвалили б клієнти адвокатів, якби останні мали юридичну освіту та досвід у сфері кримінальної юстиції.

Не останню роль у такій систематичній поведінці адвокатів у кримінальних провадженнях, які розглядаються Вищим антикорупційним судом, відіграє адвокатське самоврядування, яке не тільки повністю ігнорує фактично ненадання правової допомоги у кримінальних провадженнях захисниками, що фіксується на відео-трансляціях судових засідань, але і всіляко підтримує подібні маргінальні вчинки, які не мають нічого спільного із адвокатською діяльністю.

Більше того, представники Ради адвокатів України у свої висловлюваннях у соціальних медіа наперед констатують ігнорування у майбутньому питань притягнення представників адвокатури України до дисциплінарної відповідальності за подібні вчинки, зокрема у судових засіданнях, які відбуваються у Вищому антикорупційному суді, тим самим фактично закликаючи до таких дій.

Слід звернути увагу усіх, хто не залишається осторонь реалізації державою антикорупційної політики, на той факт, що органи адвокатського самоврядування в цілому, як і окремі особи, що мають свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, у даному випадку своїми діями фактично нівелюють реалізацію державою своєї функцій у сфері кримінальної юстиції. Зрештою така форма поведінки окремої категорії осіб у державі призводить до унеможливлення притягнення осіб, які вчинили злочин до кримінальної відповідальності, нівелюючи надане Конституцією України судам і тільки судам право вирішувати питання вини особи за наслідками розгляду матеріалів справи.

Форма суспільних відносин у державі, за якої окрема категорія осіб відверто і зухвало заявляє, що, маючи певний статус за законом, вони мають безкарну можливість вирішувати чи буде відбуватись судочинство в Україні, призводить до ситуації, коли особи, за наявності відповідного фінансового становища, не будуть нести кримінальну відповідальність як таку, незалежно від результатів слідства, початку чи результатів судового розгляду.

Ця перспектива не є проблемою НАБУ, САП чи ВАКС і залишається лише питанням найближчого часу, коли таке правове свавілля зачепить конкретного громадянина, право на життя, здоров’я чи власність якого було порушено злочинцем.

Нагальним та вкрай необхідним вбачається вжиття заходів правового характеру у тому числі у сфері законодавчого регулювання кримінальної юстиції та діяльності адвокатури, з метою встановлення дієвих механізмів реалізації державою покладених на неї функцій зі здійснення правосуддя.

Як приклад, слід навести практику Європейського суду з прав людини в аспекті зухвалої поведінки адвоката, якого було піддано 5 добовому арешту за словесну суперечку із судом під час судового засідання, яка фактично описана в рішенні і будь-якому із розумінь не співмірна із тим правовим свавіллям і зневагою, яке демонструється захисниками під час судових засідань у Вищому антикорупційному суді.

На жаль декларування європейських цінностей для правничої спільноти в Україні у переважній своїй більшості зведено до цитування рішень Європейського суду з прав людини, без приведення власної правосвідомості, поведінки та цінностей у відповідність до високих стандартів Суду, рішення якого цитуються.

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram.