ВАКС відмовив прокуратурі у закритті справи "Газ України", де 15 років не було жодних слідчих дій - Резонанс - о коррупции, взятках, судьях, власти

28 апрель 2020, Вторник, 17:34

взятка декларация ДТП в Харькове задержание в Иванковичах Мошенничество туроператоров НАБУ Нацполиция происшествия прокуратура СБУ Укрзализныця

ВАКС відмовив прокуратурі у закритті справи «Газ України», де 15 років не було жодних слідчих дій

21 февраля 2020г.

19 лютого Вищий антикорупційний суд відмовив у задоволенні клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про закриття кримінального провадження за фактом розтрати майна ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України». Про це повідомляє ВАКС 21 лютого, передає Резонанс.

За версією слідства, у 2003-2004 роках службові особи ДК «Газ України» Національної компанії «Нафтогаз України» уклали завідомо збиткові для підприємства договори з приватними компаніями, пов’язаними з купівлею-продажом цінних паперів. У результаті таких дій державі було завдано збитків, які у 250 і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Дії службових осіб ДК «Газ України» кваліфіковані за ч. 5 ст. 191 КК України.

Відповідно до клопотання, досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні розпочато 17.01.2005 року на підставі постанови заступника Генерального прокурора України. Проте, після дослідження матеріалів кримінального провадження, стало відомо, що майже 15 років жодних слідчих дій у справі не проводилося. Відповідно, жодній особі не повідомляли про підозру. Цю інформацію підтвердив прокурор та представник ДК «Газ України» у судовому засіданні.

За 15 років розслідування кримінальне провадження зупиняли і поновлювали декілька разів. А у 2018, постановою заступника Генерального прокурора – керівника САП Холодницького Н.І., досудове розслідування доручили здійснювати детективам Національного антикорупційного бюро.

Під час судового засідання прокурор розповів, що НАБУ не вчиняло жодних процесуальних дій після винесення постанови.

Прокурор додатково зазначив, що за весь час у кримінальному провадженні проведено велику кількість процесуальних дій та зібрано 19 томів матеріалів, які становлять понад 4 500 аркушів справи. Він додав, що під час вказаного досудового розслідування не було встановлено осіб, які вчинили кримінальне правопорушення.

На думку прокурора, це кримінальне провадження належить закрити. Адже придбання та обмін векселів державного підприємства відбувся ще у 2003 році, а остання з подій, щодо яких здійснюється досудове розслідування, відбулася 21 жовтня 2004 року. Тобто строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинений злочин сплив 21.10.2019 року.

У кримінальному законодавстві встановлено певні строки давності притягнення до кримінальної відповідальності. Та, станом на день розгляду клопотання, винну особу у вчиненні вказаного злочину не було встановлено. Відповідно, клопотання прокурора формально підлягає задоволенню. Однак, злочин у даному кримінальному провадженні відноситься до категорії службових, а шкода, заподіяна державним інтересам, потребує додаткової уваги правоохоронних органів держави.

Дослідивши усі надані сторонами матеріали, колегія суддів ВАКС дійшла висновку, що орган досудового розслідування не вжив належних заходів для встановлення особи, причетної до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України. Тому твердження, що у кримінальному провадженні не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, є передчасним.

«Враховуючи, що прийняття рішення про закриття кримінального провадження можливе лише після всебічного, повного та об`єктивного дослідження усіх обставин кримінального провадження, безпосереднього дослідження та оцінки доказів, які стосуються цього провадження в сукупності, у задоволенні клопотання прокурора слід відмовити», - значиться в ухвалі.