14 квітень 2024, Неділя, 14:00

ВАКС зобов’язав перевірити законність ухвали НАБУ про міжнародний розшук Галантерника

3 Грудня 2021г.

КИЇВ. 3 грудня. Резонанс. Адвокати фігуранта так званої "одеської справи" Володимира Галантерника наполягають на тому, що їх клієнт не може перебувати в міжнародному розшуку, оскільки органу слідства достовірно відомі його адреси офіційної реєстрації та місця проживання за кордоном. З клопотанням зобов'язати Генпрокурора перевірити законність постанови детектива НАБУ про міжнародний розшук адвокати звернулися до Вищого антикорупційного суду і суд його задовольнив. Про це стало відомо сьогодні, під час обрання у ВАКС запобіжного заходу Галантернику, передає кореспондент Резонанс.

Деталі

Детективи НАБУ і прокурори САП просять заочно заарештувати Галантерника. Однак єдина підстава для застосування такого заходу і судового процесу над Галантерником без його участі — це і є спірна постанова про його міжнародний розшук. Причому, ця постанова досить формальна до тих пір, поки її не погодить Інтерпол. А Інтерпол розшук Галантерника на даний момент не погоджував.

Фіктивність постанови адвокати пояснюють тим, що Галантерник особисто поінформував детективів і прокурорів про свою адресу в Ізраїлі і місце проживання в Лондоні. Більше того, сторона захисту надала докази листування прокурорів САП і Галантерника саме за цими адресами. Крім того, адвокати Галантерника стверджують, що маючи в своєму розпорядженні офіційні адреси для кореспонденції в Ізраїлі, сторона звинувачення, очевидно умисно, як вони вважають, розіслала повідомлення про підозру поштою за одеськими адресами, де Галантерник не живе з 2017 року, а значить, і підозру, як вони вважають, йому не вручено донині.

Галантерник наполягає на своїй участі в процесуальних діях, в тому числі засіданнях ВАКС, і вимагає від звинувачення дотримуватися процедури міжнародного співробітництва.

Водночас оскаржити постанову детектива НАБУ про міжнародний розшук адвокати намагалися у Генпрокурора Ірини Венедиктової, оскільки вона перебуває у групі прокурорів у цій справі і особисто брала участь у підписанні підозр фігурантам, про що повідомила у Facebook. Однак замість Генпрокурора адвокатам відповів в. о. керівника САП Максим Грищук, де повідомив, що згідно зі ст. 8-1 Закону "Про прокуратуру" Генпрокурор не наділений повноваженнями давати вказівки детективам НАБУ.

Така відповідь, судячи з усього, збентежила адвокатів, які не зрозуміли, з чого Грищук вирішив посилати на загальні положення про генпрокурора, якщо в даному випадку Ірина Венедиктова не тільки Генпрокурор, а й прокурор групи прокурорів конкретно в цій справі, а значить, як і інші процесуальні керівники, наділена давати вказівки детективам НАБУ в разі порушення ними закону. Здивовані адвокати були і тим, що замість Ірини Венедиктової на листи адресовані їй відповідав їм Грищук.

Заслухавши сторони суддя ВАКС Наталія Мовчан перенесла засідання на 7 Грудня. Причиною тому стала не тільки спірна Постанова НАБУ про міжнародний розшук, а й паралельний процес, призначений у ВАКС сьогодні на один і той же час, де розглядається питання продовження термінів слідства у цій справі.

Як раніше писав Резонанс, вже третій день поспіль ВАКС не може визначитися, хто за законом повинен продовжувати терміни дії в "одеській справі", датованій до 2018 року. Сторона захисту вимагає, щоб це робив Генеральний прокурор, оскільки всі зареєстровані до 2018 року справи підлягають такому порядку, з іншого боку обвинувачення хоче, щоб терміни продовжив слідчий суддя, посилаючись на те, що терміни продовжуються нібито не у всій справі, а в епізодах, які є предикатами від основної справи. Цими "предикатами", до слова, детектив НАБУ так здивував присутніх на засіданні, що не стримався навіть суддя ВАКС, вказавши що ніякі предикати Кримінальний процесуальний кодекс не містить.

Варто зазначити, що суддя ВАКС Наталія Мовчан, яка розглядає запобіжний захід Галантернику, землячка та колега судді ВАКС Оксани Олійник, яка задовольнила клопотання НАБУ про спецрозслідування у його відношенні — обидві з Охтирки Сумської області, де працювали суддями.

Але це не єдиний збіг, на який вказала навіть Міжнародна організація з прав людини. Вони з'ясували, що в той день (2 жовтня), коли потрібно було вибрати суддю для розгляду питання про спецрозслідування, Олійник перебувала на лікарняному. Тому дві з трьох справ, які на неї тоді "впали" були переправлені на інших суддів. Винятком стала тільки справа Галантерника, яку залишили розписаною на Олійник. Як вважають міжнародні спостерігачі, мова може йти про маніпуляції з автоматичною системою розподілу ВАКС і втручанням в її роботу.

Про справу

6 жовтня 2021 року детективи Національного бюро під процесуальним керівництвом прокурорів САП повідомили
про підозру 16 особам у завданні збитків Одеській громаді на суму трохи менше 700 млн грн внаслідок некоректного виділення землі під забудову. Крім мера Одеси у справі фігурує Володимир Галантерник і будівельна компанія "Будова".

Мер Геннадій Труханов називає переслідування політичним і пов'язує це з конфліктом з одеським забудовником Аднаном Ківаном, який наближений до першого заступника директора НАБУ Артема Ситника. Будівельна компанія "Kadorr" Ківана прямий конкурент "Будови".

У САП підтверджують, що Інтерпол не оголошував Галантерника в міжнародний розшук, а процедура може розтягнутися на 2022 рік. Крім того, пояснюють що постанову Про міжнародний розшук вони виносили для застосування процедури спеціального розслідування, яка дозволяє проводити слідчі дії за відсутності Галантерника (незважаючи на його бажання бути присутнім на них).